Spożywczy

A- A A+

Sektor spożywczy jest jedną z największych sił Makroregionu Polska Wschodnia. Aż 32% gruntów rolnych znajduje się w tej części kraju, co stwarza idealne warunki do rozwoju przemysłu spożywczego.

Rolniczy charakter regionu oraz niskie skażenie środowiska są istotnymi przesłankami do wspierania ekologicznej produkcji rolnej. Aby rozwijać takie inicjatywy na Lubelszczyźnie powstał nawet projekt „Dolina Ekologicznej Żywności”.

Na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego działa wiele firm o ugruntowanej pozycji na rynku, docenionych licznymi odznaczeniami i narodami. Często prezentują one swoje produkty na targach międzynarodowych, ogólnopolskich oraz regionalnych.

Nagrody
O wysokiej jakości produktów z regionu wschodniego świadczą liczne odznaczenia, jakie zdobywają nasze firmy. Podczas III Forum Rynku Spożywczego w Warszawie pod koniec 2010 roku, wręczono Nagrody Rynku Spożywczego (konkurs organizowany przez redakcję serwisu portalspozywczy.pl i magazynu Rynek Spożywczy). W kategorii Innowacja Rynku nagrodę otrzymała firma Herbapol Lublin SA za napój energetyczny Green Up. W 2009 roku w tym konkursie w kategorii Lider Rynku nagrodzono zakłady mięsne Łmeat z Łukowa. W kategorii Produkt Roku doceniono firmę Stock Polska z Lublina za Żołądkową Gorzką de Lux oraz WSP Społem Kielce za Majonez Kielecki. Podczas Forum Rynku Społecznego Stock za Żołądkową otrzymał także przyznawany po raz pierwszy tytuł „Dobry produkt – wybór ekspertów” w kategorii Wielkość sprzedaży.

Wiele z naszych firm zostało także odznaczonych Perłami Rynku FMCG 2010. Nagrody otrzymali: Mlekpol z Grajewa za Maślankę Mrągowską Stracciatella, Serek Pyszny o smaku waniliowym, Serek topiony Kremowy, Goudę z przyprawami, Jogurt pitny Milko żurawina; Nestlé Waters Polska za Nałęczowiankę, produkowaną w podlubelskim Nałęczowie; OSM Piątnica za Serek Wiejski z probiotykiem i Twój Smak naturalny; Herbapol Lublin za herbatę czarną Herbapol i herbatę Slim Figura Age.

Tego typu konkursów jest wiele, a osiągnięcia naszych firm można długo mnożyć.

Marki
Polska Wschodnia posiada wiele znanych marek z sektora spożywczego, które odnoszą liczne sukcesy. Strategiczny pod tym względem jest podsektor mleczarski i mięsny.

Mlekpol z Grajewa w woj. podlaskim to największy producent wyrobów nabiałowych w Polsce. Ma na swoim koncie wiele nagród, zwłaszcza za mleko Łaciate, które otrzymało m.in. tytuł „Przebój FMCG 2010” i nagrodę Superbrand Polska 2010. MLEKPOL zdobył pierwsze miejsce w IV Rankingu Spółdzielni Mleczarskich, rozstrzygniętym na VIII Forum „Polska spółdzielczość mleczarska w UE – szanse i zagrożenia” w Augustowie. Otrzymał także tytuł Mistrz Biznesu, nagrodę przyznawaną za etyczne prowadzenie biznesu. Liczne produkty spółdzielni wyróżniono Perłami Rynku FMCG 2010.

Mlekowita to drugi największy w Polsce zakład przetwórstwa mlecznego, umiejscowiony w Wysokiem Mazowieckiem w woj. podlaskim. W regionalnym rankingu firm społecznie odpowiedzialnych miesięcznika FORBES firma zdobyła pierwsze miejsce i nagrodę Regional Forbes CSR Awards. Na XIX Targach Mleko Expo została laureatem w rankingu Najlepszych i Największych Spółdzielni Mleczarskich i Największych Eksporterów, na targach POLAGRA FOOD 2010 otrzymała aż 3 złote medale oraz statuetkę Acanthus Aureus. Zdobyła tytuł laureata oraz Złote Godło konkursu Najwyższa Jakość Quality International 2010 w kategorii QI produkt czyli produkt najwyższej jakości. Na Gali Polskiego Klubu Biznesu Mlekowitę uznano za „Firmę XX-lecia 1990 – 2010”.

Indykpol S.A. z Olsztyna jest największym w Polsce producentem mięsa i przetworów indyczych. Jako firma odpowiedzialna społecznie otrzymała nagrodę Regional Forbes Corporate Social Responsiblity Award, a w plebiscycie Pulsu Biznesu „Filary Polskiej Gospodarki” zajęła drugą pozycję. Zakład otrzymał także Statuetkę Św. Jakuba, wyróżnienie przyznawane przez Prezydenta Olsztyna.

Zakłady Mięsne Łmeat Łuków S.A. z woj. lubelskiego posiadają Certyfikat „Perła Polskiej Gospodarki”, nagrodę Lider rynku spożywczego oraz tytuł „Wybitny Eksporter Roku 2009”. W Rankingu Zakładów Mięsnych Agro Trendy firma zajęła 2 miejsce, jako Lider Branży Mięsnej dużych przedsiębiorstw.

Targi
Firmy z Polski Wschodniej często prezentują swoje wybitnej jakości produkty poza granicami kraju. Dwadzieścia firm z regionu wschodniego wzięło udział w zeszłorocznych prestiżowych Międzynarodowych Targach Żywności SIAL w Paryżu. W styczniu tego roku osiem firm z Polski Wschodniej zaprezentowało swoją działalność na Grüne Woche w Berlinie, czyli najważniejszym i największym branżowym spotkaniu producentów i przetwórców żywności z całego świata. Polska prezentacja zorganizowana została pod hasłem „Polska… schmeckt! — Polska smakuje!”. Przedsiębiorcy z regionu wybrali się także na XVIII Międzynarodową Wystawę „PROD-EXPO 2011” do Moskwy. W najbliższym czasie Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych organizuje wyjazd na kwietniowe Targi Salon de Gourmets w Madrycie, na targi PLMA’s World of Private Label w Amsterdamie i Międzynarodowe Targi Spożywcze SIAL 2011 w Szanghaju, odbywające się w maju oraz na październikowe Targi Spożywcze ANUGA 2011 w Kolonii.

O kolejnych sukcesach, jakie niewątpliwie czekają sektor spożywczy Polski Wschodniej, poinformujemy na łamach naszego portalu.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.