Produkcja wyrobów z surowców niemetalicznych

A- A A+

Polska Wschodnia to z wielu względów doskonałe miejsce do inwestycji. Jednym z atutów Makroregionu jest sektor wyrobów z surowców niemetalicznych. Należy nadmienić, że w woj. świętokrzyskim znajdują się największe w całej Polsce kopalnie surowca wapienniczego.

Jeśli chodzi o surowce niemetaliczne Polska Wschodnia ma znacznie więcej atutów.

W ciągu ostatnich lat przemysł związany z surowcami niemetalicznymi w Polsce Wschodniej może pochwalić się systematycznym rozwojem. Tylko w 2010 r. sprzedaż wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych wyniosła blisko 9 mld zł. Dzięki temu systematycznie rośnie także zatrudnienie w tej branży.

Polska Wschodnia ma naturalne predyspozycje do odgrywania istotnej roli w tej gałęzi przemysłu. Wszystko za sprawą ulokowania złóż naturalnych. Jeśli chodzi tylko wydobycie to należy także wspomnieć o głównym dostawcy cementowni Ożarów, czyli kopalni Gliniany-Duranów, która zajmuje pod względem pozyskiwania surowców cementowych drugie miejsce w kraju. Na Lubelszczyźnie z kolei występują surowce budowlane (m.in. kreda, glina piasek budowlany i szklarskie oraz wiele innych), należy także wspomnieć, że być może to województwo niebawem wyrośnie na potentata energetycznego. Cały czas trwają tutaj poszukiwania kolejnych złóż gazu łupkowego. Solidną pozycję jeśli chodzi o zasoby energetyczne ma od lat województwo podkarpackie, w którym wydobywa się gaz ziemny oraz ropę naftową.

Województwo świętokrzyskie jest zdecydowanym liderem jeśli chodzi o sektor wyrobów z surowców niemetalicznych. To tutaj działają kopalnie i zakłady zakłady zajmujące się przeróbkę surowców skalnych. Prężne działa przemysł cementowy, a południu województwa dynamicznie działa branża związana z wytwarzaniem materiałów budowlanych. Działają tutaj cegielnie, a dzięki wydobyciu z jedynych czynnych w Polsce złóż naturalnych gipsów swoją działalność może prowadzić Lafarge Gips Sp. z o.o w Leszczycach. To tutaj powstają płyty kartonowo-gipsowe, a sam zakład ma opinię jednego z najbardziej nowoczesnych w Europie.

Świętokrzyskie to także miejsce działań innych, często bardzo znanych firm. Branżę ceramiki szlachetnej reprezentują Zakłady Porcelany Ćmielów Sp. z o.o., Fabryka Porcelany AS zaś przemysł szklarski — Pilkington Polska Sp. z o.o., Huta Szkła Sława i Kama Vitrum Huta Szkła Sp. z o.o.

Warto dodać, że przemysł związany z materiałami budowlanymi ma się nieźle także w województwie lubelskim. Tutaj działają chełmskie zakłady: Cemex Polska Sp. z o.o., Cementownia Chełm oraz w pobliskim Rejowcu: Grupa Ożarów S.A., Cementownia Rejowiec, zakłady materiałów drobnowymiarowych (pustaki, cegły, elementy stropowe) w Niemcach i wiele innych.

Od początku XX wieku rejon Podkarpacia jest silnym ośrodkiem jeśli chodzi o przemysł szklarski. Zakłady z tej branży koncentrują się w głównej mierze w okolicach Krosna. W samym mieście działają nadal Krośnieńskie Huty Szkła Krosno S.A. Zakład ten pomimo ogłoszonej upadłości nadal ma wielu odbiorców i ciągle prowadzi produkcję. Firma została założona w 1923 r. Przez lata wyrobiła sobie markę solidnego producenta, a renomę tę potwierdziły liczne nagrody.

Słabsze możliwości rozwoju ma przemysł wyrobów z surowców niemetalicznych w dwóch pozostałych województwach Makroregionu. W tym przypadku zawiniła przede wszystkim natura. Te rejony Polski są po prostu mniej zasobne w surowce mineralne. Wprawdzie na terenie Podlasia, Warmii i Mazur działają kopalnie, które dostarczają surowce przydatne w przemyśle budowlanym, ale na tle potencjału pozostałych województw Polski Wschodniej wypadają znacznie słabiej.

Najważniejszymi producentami produktów z surowców niemetalicznych w województwie podlaskim są: Zakład Ceramiki Budowlanej Lewkowo Sp. z o.o., ABW Superbruk s.c., Fadom-Bud Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Rak-Bud, Biaglass Huta Szkła w Białymstoku.

Według ekspertów branża produkcji z surowców niemetalicznych ma w Polsce Wschodniej duże szanse rozwoju. Oprócz obfitości zasobów naturalnych za inwestowaniem przemawiają niskie koszty pracy oraz obecność wykwalifikowanych pracowników wywodzących się z lokalnych wyższych uczelni.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.