Odzieżowy

A- A A+

Sektor odzieżowy jest jednym z najbardziej perspektywicznych jeśli chodzi o gospodarkę w Polsce Wschodniej. Tworzą go dwa działy: włókiennictwo oraz produkcja odzieży i wyrobów futrzarskich. Największa koncentracja przemysłu odzieżowego występuje w województwach lubelskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Rozwój tego sektora gospodarki na terenach Makroregionu Polska Wschodnia był wynikiem położenia historyczno-geograficznego. Umiejscowienie między Europą Zachodnią a Wschodnią sprzyjało eksportowi wyrobów włókienniczych. Do niedawna bazowano głównie na handlu z sąsiadami ze wschodu, jednak zachodnie rynki stały się bardziej dostępne po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Spowodowało to także poprawę jakości tworzonych produktów oraz unowocześnienie zakładów, by dorównać konkurencji. Do tej pory odzież produkowana w Polsce Wschodniej jest towarem przede wszystkim eksportowym i jedynie niewielka część produkcji trafia do polskich sklepów.

Firmy zaliczane do sektora odzieżowego możemy podzielić na:

1. producentów produktów sektora odzieżowego
2. firmy świadczące usługi przeszycia dla znanych marek światowych
3. producentów materiałów (bawełna, len itd.)
4. fabryki włókiennicze
5. importerów półproduktów i gotowych produktów odzieżowych
6. sklepy i hurtownie sprzedające odzież różnych marek
7. sklepy franchisingowe
8. sklepy internetowe

Przeważająca część firm zajmuje się przeszyciem ubrań znanych producentów z Zachodu, którzy zlecają taką usługę na terenie wschodnich województw zainteresowani produktem wysokiej jakości. Można także powiedzieć, że Polska Wschodnia staje się ważnym ośrodkiem w produkcji bielizny damskiej. Marki bielizny z Polski Wschodniej znajdziemy w takich krajach, jak: Austria, Australia, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Irlandia, Kazachstan, Kanada, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, USA, Węgry, Włochy, Wielka Brytania. Wytwarzane są z wysokiej jakości surowców sprowadzonych z kilkunastu krajów całego świat oraz wytwarzanych w Polsce.

Sektor odzieżowy w Makroregionie jest całkowicie sprywatyzowany, większość firm to małe lub średnie przedsiębiorstwa oparte na rodzinnych tradycjach. Do najbardziej znanych należy między innymi firma Defacto z Bielska Podlaskiego, która istnieje od 1995 roku. Zajmuje się projektowaniem i szyciem ubrań dla dziewcząt i młodych kobiet. Istotna jest Planeta Mody z Olsztyna, zajmująca się od 1995 roku produkcją oraz sprzedażą ubrań pod marką Yups! i Świat Bawełny. Na terenie województwa podlaskiego ważna jest firma Orion z Gródka, która powstała w miejscu Zakładu Dziewiarskiego Karo. Świadczone są tu głównie usługi przeszycia dla innych dużych marek jak Puma, Kappa, Umbro, Orsay, Americanos i Tech-Med. W województwie lubelskim w Łukowie działa Nipplex, od 1994 roku zajmujący się produkcją bielizny. Firmy posiadają także często swoje własne sklepy internetowe.

Firmy sektora odzieżowego chcą umocnić swoją pozycję rynkową poprzez Podlaski Klaster Bielizny, który istnieje od 2008 roku i zrzesza kilkanaście firm z branży. Jego celem jest wymiana wzajemnych doświadczeń, wspólna promocja, efektywne badanie rynku bielizny poprzez współpracę z podlaskimi uczelniami i rozwój nowych przedsięwzięć produkcyjnych. Jednym z działań jest Klastrowa Giełda Surowcowa umożliwiająca wewnętrzny system transferu surowców. Prowadzone są również prace nad Klastrowym Systemem Wykorzystania Wolnych Mocy Produkcyjnych. Cechą wspólną wszystkich zrzeszonych podmiotów jest oparcie produkcji na wykwalifikowanej i doświadczonej kadrze pracowników: szwaczek, gorseciarek, technologów i projektantów. Łączna ilość produkowanej bielizny w ramach działania klastra to ok. 3 mln sztuk w ciągu roku, natomiast sprzedaż eksportowa wynosi ok. 40% produkcji.

Doskonałym powodem do lokalizacji produkcji sektora odzieżowego w Polsce Wschodniej jest wysoko wykwalifikowana oraz niedroga w utrzymaniu kadra pracownicza. Rozwinięte jest tu szkolnictwo związane z branżą — aż 32 technika przygotowujące odpowiednią kadrę do pracy w sektorze odzieżowym umiejscowione są na terenach województw Polski Wschodniej z 78 szkół w całym kraju. Zatrudnienie w obszarze sektora odzieżowego znajdują głównie kobiety — młode lub w średnim wieku, co jest wynikiem odzwierciedlenia struktury społecznej regionu. Istotne jest, że młodzi ludzie, w szczególności osoby pracujące w zarządzaniu i marketingu sektora odzieżowego w Polsce Wschodniej są gotowi do podejmowania nowych wyzwań, często inicjując powstawanie nowych firm odzieżowych. Dla inwestorów korzystne są także Specjalne Strefy Ekonomiczne w pięciu województwach Makroregionu, dzięki którym można uzyskać m.in. zwolnienia z podatku. Firmy mogą również liczyć na dotacje z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej i innych programów unijnych.

Jak widać Makroregion Polska Wschodnia ma olbrzymi potencjał związany z rozwojem sektora odzieżowego, wynikający głównie z korzystnego położenia na mapie Europy oraz dostępności kapitału ludzkiego.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.