Maszynowy

A- A A+

Bliskość gigantycznych rynków za wschodnią granicą Unii Europejskiej, które mogą przyjmować praktycznie nieograniczone ilości wyrobów, to jeden z głównych atutów Polski Wschodniej jako miejsca na ulokowanie zakładów z sektora maszynowego.

Jak wygląda obecnie sytuacja tej branży gospodarki w Makroregionie i jakie ma perspektywy?

Jak wynika ze statystyk branża maszynowa w Polsce Wschodniej od lat rozwija się i rośnie w siłę. Od 2005 roku systematycznie wzrastają inwestycje w tym sektorze, zakłady produkcyjne powiększają się, a co za tym idzie, powstają także nowe miejsca pracy. Najwięcej maszyn i urządzeń wytwarza się na Podkarpaciu.

Przemysł maszynowy w Polsce Wschodniej jest ściśle powiązany z dominującymi na tym terenie rolnictwem i sektorem spożywczym, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że większość sprzętów powstaje tutaj właśnie na potrzeby tych dwóch branż. Gros produkcji pochodzi z miast wojewódzkich, oraz z mniejszych ośrodków, takich jak: Stalowa Wola, Mielec, Świdnik, Międzyrzec Podlaski i Janów Lubelski. To tam powstają ciągniki, maszyny rolnicze i podzespoły do nich. Największymi producentem tego typu urządzeń jest Pronar z siedzibą Narwi (woj. podlaskie). Dzisiaj to jeden z ważniejszych graczy w całej branży maszynowej w Polsce. Spółka daje pracę około 1 600 osób. Znalazła się w rankingu tygodnika Polityka na liście 500 największych firm w kraju. Obecnie prowadzi produkcję w kilku fabrykach na Podlasiu, położonych m.in. w Narwi, Strabli i Narewce. Spółka planuje tworzenie kolejnych zakładów produkcyjnych. Pronar sprzedaje produkty nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Głównymi odbiorcami są: Niemcy, Czechy, Węgry, Szwecja i Rosja.

Innym podlaskim zakładem, działającym w branży maszyn rolniczych, jest firma Samasz. Obecnie dostarcza ona około 90 rodzajów maszyn rolniczych i ogrodniczych. W jej ofercie znajduje się aż 29 modeli różnych kosiarek. Firma nastawiona jest na rynek krajowy i zagraniczny. W 2009 r. aż 60 procent jej produkcji trafiało do odbiorców zagranicznych. Podlaska spółka ma klientów w blisko 30 krajach.

Podobnie bogatą ofertę maszyn i urządzeń dla rolnictwa i ogrodnictwa ma lubelska Sipma. Zakład jest spadkobiercą dziesięcioleci tradycji produkcji tych sprzętów w mieście nad Bystrzycą. Dzisiejsza Sipma to firma stale wprowadzająca na rynek nowe sprzęty. Rozwój spółki jest możliwy dzięki umiejętnemu korzystaniu z pomocy unijnej. Firma od 2005 roku realizuje projekt: „Zakup urządzeń nowej generacji do produkcji maszyn rolniczych”. Dzięki niemu był możliwy zakup nowoczesnych centr obróbczych, obrabiarek sterowanych numerycznie, oprogramowania konstrukcyjnego i urządzeń pomiarowych 3D oraz wycinarek laserowych.

Kilkadziesiąt kilometrów od Lublina, w Międzyrzecu Podlaskim, działa inny znaczący producent maszyn dla rolnictwa, czyli Fabryka Maszyn Rolniczych Meprozet. Firma w kwietniu 2008 roku przeobraziła się z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie zatrudnia 95 osób.

Sektor maszynowy w Polsce Wschodniej to branża z dużymi możliwościami rozwoju, które dostrzegło już wielu przedsiębiorców zagranicznych. Obecność specjalnych stref ekonomicznych, ulgi podatkowe, wykwalifikowana kadra o niezawyżonych oczekiwaniach płacowych — te i inne argumenty skłoniły do zainwestowania tutaj wiele firm. Doskonałym przykładem udanej inwestycji jest spółka Komas z Janowa Lubelskiego. W sierpniu 2006 roku fiński koncern Komas wykupił kontrolny pakiet udziałów w tym przedsiębiorstwie. Dzięki temu spółka z województwa lubelskiego stale się rozwija i daje pracę około 400 osobom. Także w Janowie Lubelskim działa od 1997 roku Caterpillar Poland Sp. z o.o. , która jest własnością koncernu Caterpillar Inc z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Jak wynika z analiz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, firmy zagraniczne nadal dostrzegają i doceniają potencjał Polski Wschodniej. W najbliższych latach branża maszynowa powinna liczyć się z kolejnymi przypadkami wejść zagranicznego kapitału. W województwach Polski Wschodniej będą powstawać fabryki maszyn przeznaczonych głównie na rynek rosyjski i białoruski. Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na rozwój branży maszynowej w Makroregionie jest stale rosnący popyt na maszyny drogowe i budowlane wynikający z realizacji z kolejnych inwestycji w tych branżach.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.