Drzewno-papierniczy

A- A A+

W 2009 roku lasy Makroregionu Polska Wschodnia stanowiły 32,05% powierzchni lasów w Polsce, co jest przyczyną, że przemysł drzewny i meblarski jest tu tak mocno rozwinięty. Udział województw Polski Wschodniej w pozyskaniu drewna w tym czasie wynosił 28% ogółu kraju.

W branży zatrudnionych jest blisko 59 tys. osób.

Sektor drzewny, papierniczy i meblowy obejmuje przede wszystkim produkcję wyrobów z drewna, słomy i korka (w tym produkcję tarcicy, płyt, sklejek, wyrobów stolarskich i ciesielskich, opakowań drewnianych), produkcję papieru, tektury i celulozy (w tym produkcję wyrobów z papieru i tektury) oraz produkcję mebli. Najsilniejszymi ośrodkami sektora na terenie Polski Wschodniej są województwa warmińsko-mazurskie, podkarpackie oraz lubelskie.

W Polsce Wschodniej występuje wiele czynników mających pozytywny wpływ na dalsze perspektywy rozwoju branży drzewnej. Makroregion dysponuje znakomitym potencjałem w postaci dużych zasobów drzewa. Produkcja meblarska rozwija się w wyniku powiększania eksportu i rozwoju sprzedaży na rynku krajowym. Firmy z regionu posiadają wieloletnie doświadczenie, stale pracują nad udoskonalaniem wzornictwa oraz budową wizerunku marek, co wpływa na ich konkurencyjność. Zwiększa się liczba mieszkań oddawanych do użytku w rejonach wschodnich, co także zwiększa popyt na meble. Ponadto Polska Wschodnia oferuje relatywnie niskie koszta produkcji, spowodowane dostępnością i niskim kosztem surowców oraz łatwym dostępem do siły roboczej.

W Polsce Wschodniej istnieje wiele szkól, gdzie można kształcić się w kierunkach związanych z tym przemysłem — Zespół Szkół Drzewnych w Łomży, Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Rucianem-Nidzie, Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu, Zespół Szkół Zawodowych w Suwałkach, Zespół Szkół Mechanicznych i Drzewnych w Przemyślu oraz Technikum Drzewne w Iławie, a także liczne kierunki techniczne na studiach. Zaletą regionu jest więc duża liczba wykształconych stolarzy, lakierników i tapicerów.

Rozwój firm z sektora drzewnego, papierniczego i meblarskiego na terenie Makroregionu wspierają tworzone w poszczególnych województwach klastry. Jednym z nich jest Stowarzyszenie „Lubelskie Drewno” Regionalny Klaster w Lublinie, zrzeszający 23 podmioty branży drzewnej oraz jej pokrewnych — dostawców drewna, producentów tarcicy, wyrobów stolarki budowlanej, producentów pokryć dachowych, producentów mebli oraz firmy świadczące usługi budowlane i transportowe. Kolejny to Stowarzyszenie Klaster Mebel Elbląg. Założony w 2007 roku, skupia 20 firm zatrudniających łącznie ponad dwa tysiące osób. W Suwałkach od maja 2008 roku na terenach Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód działa Podlaski Klaster Drzewny. Następny, Klaster Producentów Okien i Drzwi Mazurskie Okna, ma swoją siedzibę w Olsztynie; utworzony został w 2006 roku z inicjatywy 7 firm z województwa warmińsko-mazurskiego. Celem klastrów jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości oraz inicjatyw gospodarczych poprzez współpracę w zakresie wdrażania nowych rozwiązań. Pomocne dla inwestorów są także Specjalne Strefy Ekonomiczne umiejscowione w pięciu województwach Makroregionu oferujące m.in. zwolnienia z podatku oraz dodatkowe dotacje. Firmy mogą także liczyć na pieniądze z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej i innych programów unijnych.

W Polsce Wschodniej, tak jak w całym kraju, w przemyśle drzewnym i meblarskim dominują małe przedsiębiorstwa. Duże firmy stanowią jedynie około 1%. Największą polską grupą meblarską jest Grupa Black Red White wywodząca się z Biłgoraja. W skład Grupy wchodzi Black Red White S.A. i 20 spółek zależnych, w tym dziewięć oddziałów zagranicznych zlokalizowanych na Ukrainie, Białorusi, Słowacji, w Rosji oraz Bośni i Hercegowinie. Firma specjalizuje się w produkcji mebli pokojowych, kuchennych, tapicerowanych oraz stołów i krzeseł o różnorodnej stylistyce. Posiada sieć około dwóch tysięcy punktów sprzedaży, z czego niemal połowa to salony poza granicami kraju.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.