Sektor BPO

A- A A+

Business Process Outsourcing. W rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Ernst & Young z 2010 r. region Europy Centralnej znalazł się na drugim, po Chinach, miejscu jako najatrakcyjniejszy pod względem zrealizowanych już inwestycji zagranicznych w 2009 roku.

W perspektywie najbliższych kilku  lat region Europy Centralnej, będzie trzecim najatrakcyjniejszym regionem tuż za Chinami i Indiami, zaś Polska będzie największym odbiorcą wszystkich inwestycji zagranicznych. Wiodącym sektorem inwestycji w regionie Europy Centralnej mają być nowoczesne usługi oparte na informatyce, czyli właśnie Business Process Outsourcing. Takie centra już z powodzeniem działają w Krakowie i Warszawie. Tylko trzydzieści procent z nich zostało założonych przez kapitał polski, pozostałe są inwestycjami zagranicznymi z przewagą firm z USA Niemiec i Francji. Dominuje sektor IT doradczy i finansowo-bankowy.

W Polsce wschodniej sektor BPO dopiero się rozwija, ale takie miasta jak Białystok czy Lublin budzą coraz większe zainteresowanie ze względu na politykę firm, które dywersyfikują koszty, politykę zatrudnienia i zagrożenia związane z infrastrukturą. Doskonały przykład to indyjska firma BPO Genpact, która otworzyła w Lublinie swoje drugie polskie centrum usługowe – głównie finansowo-księgowe. Czynnikami decydującymi były: doskonale przygotowani pracownicy, pomoc władz lokalnych i pomoc inwestycyjna w ramach funduszy europejskich.

Potencjał rozwojowy branży BPO w Polsce Wschodniej na tle Polski
Największym atutem Polski Wschodniej w rozwoju BPO jest doskonałe wykształcenie potencjalnych pracowników. W 74 szkołach wyższych, studiuje około 274 tys. studentów. Co roku kończy je około 65 tys. absolwentów, z czego 48 tys. w szkołach technicznych. W branży BPO potrzebni są przede wszystkim informatycy, finansiści, księgowi i sprawni administratorzy, a takich specjalistów kształcą właśnie uczelnie pięciu największych miast wojewódzkich Polski Wschodniej. Dodatkowym atutem jest rosnąca znajomość języków obcych, z przewagą angielskiego, za którym plasują się niemiecki i rosyjski, ale także języki o wiele bardziej oryginalne, jak fiński czy arabski.

Prognozy rozwojowe sektora BPO w Polsce i Polsce Wschodniej
Kryzys finansowy wzmocnił pozycję Polski na rynku BPO — głównie dzięki zainteresowaniu outsourcingiem procesów księgowych i kadrowo-płacowych. Nasz rynek nadal nie jest nasycony i szczególnie atrakcyjny dla firm z UE. W najbliższym czasie można spodziewać się wzrostu na poziomie 15–20% rocznie. Firmy chcą bowiem wprowadzać nowe technologie informatyczne oraz szukają oszczędności. Dynamicznie będzie rozwijać się outsourcing usług branż takich jak FMCG, finanse, telekomunikacja i energetyka.

Istotny jest fakt, że od 2009 roku Polska jest nie tylko miejscem księgowania i rozliczania faktur, ale także realizacji najbardziej zaawansowanych procesów biznesowych, opartych na eksperckiej wiedzy i doświadczeniu polskich pracowników Knowledge Process Outsourcing (KPO).

Spodziewać się też należy, że centra BPO będą przemieszczać się z dużych miast w kierunku mniejszych zlokalizowanych w Polsce Wschodniej, która ma wiele zalet inwestycyjnych.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.