warmińsko-mazurskie

A- A A+

Województwo warmińsko-mazurskie leży w północno-wschodniej części Polski. Składa się z historycznych krain Warmii, Mazur i Powiśla. Z uwagi na swoje walory przyrodnicze uważane jest za jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Województwo warmińsko-mazurskie jest czwartym co do wielkości regionem Polski o powierzchni ponad 24 tys. km kwadratowych.

Powierzchnia

24 173 km2

Liczba ludności:
- w tym w miastach

1427,2 tys.
60%

Gęstość  zaludnienia

59 osób/km2

Główne miasto

Olsztyn

Największe miasta w regionie

Elbląg, Ełk, Ostróda, Iława, Giżycko

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Warmińsko-Mazurska
Suwalska

Centrum Obsługi Inwestora

Olsztyn

Strona WWW

http://wrota.warmia.mazury.pl

 


Olsztyn


Olsztyn


Ełk


Ełk


Elbląg

 

Województwo warmińsko-mazurskie od północy na odcinku 212 km graniczy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Od wschodu na odcinku 225 km sąsiaduje z województwem podlaskim, od południa na odcinku 218 km z mazowieckim, od południowego-zachodu z kujawsko pomorskim i od zachodu z województwem pomorskim.

Województwo warmińsko-mazurskie jest czwartym co do wielkości regionem Polski. Gęstość zaludnienia jest najniższa w Polsce – 59 osób na km kwadratowy (Polska – 122). Jest to też najbardziej zróżnicowany etnicznie region Polski, oprócz Polaków mieszkają tu Ukraińcy (ok. 80.000 osób), Niemcy (20.000), Romowie, i Białorusini. Województwo charakteryzuje się jednym z najwyższych w kraju wskaźnikiem przyrostu naturalnego i najwyższą stopa bezrobocia.

Województwo warmińsko-mazurskie, jako jedno z najmniej zanieczyszczonych regionów kraju, objęte jest programem Zielonych Płuc Polski. Główne działy gospodarki to produkcja zdrowej żywności, przemysł drzewny, proekologiczna gospodarka leśna, i ekoturystyka. Produkcja opon, maszyn i urządzeń stosuje czyste technologie przemysłowe i korzysta z odnawialnych źródeł energii.

Warunki przyrodnicze (krótki okres wegetacji, konfiguracja terenu i zróżnicowanie gleb) utrudniają gospodarkę rolniczą i wymagają dobrego usprzętowienia. Jednostkowe koszty produkcji rolniczej są wyższe, dochodowość natomiast mniejsza niż w innych regionach kraju. Prawie wszystkie gospodarstwa rolne są we władaniu prywatnym. Obszar przeciętnego gospodarstwa indywidualnego jest dość duży i wynosi 14 ha. Odsetek gospodarstwa o powierzchni ponad 20 ha zdecydowanie przewyższa średnią krajową.

Gospodarka rybacka odgrywa w województwie dużą rolę i rozwija się w trzech kierunkach: gospodarki jeziorowej, gospodarki stawowej i rzecznej. Rybactwo morskie prowadzone jest na wodach Zalewu Wiślanego.

Warmia i Mazury to region o wybitnych walorach turystycznych i rekreacyjnych. Nazywany jest krainą tysiąca jezior, choć tak na prawdę jest ich ponad dwukrotnie więcej. Bogactwem województwa są lasy i puszcze zajmujące prawie 30% jego powierzchni z licznymi parkami krajobrazowymi i rezerwatami przyrody.

W krajobraz doskonale wkomponowują się liczne zabytki, takie jak zamki gotyckie, kościoły i pałace. Z listy 100 niezwykłych zabytków Polski, jaką przygotował dziennik „Rzeczpospolita”, 16 znajduje się na Warmii i Mazurach. Nic wiec dziwnego że region odwiedza rocznie 5 milionów turystów, a co piąty turysta przybywa z zagranicy. Rzesze turystów przyciągają Pola Grunwaldzkie. Dużym zainteresowaniem cieszą się ruiny dawnej kwatery Hitlera w Gierłoży k. Kętrzyna, a także Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

Aby przyspieszyć rozwój gospodarczy województwo przystąpiło do Euroregionu Bałtyk oraz utworzyło specjalne strefy ekonomiczne: Warmińsko-Mazurską oraz Suwalską, które stały się jednym z jego ważniejszych atutów. W regionie ostatni zainwestowały takie międzynarodowe koncerny jak Michelin i Ikea.

Województwo warmińsko-mazurskie – atuty

Atuty województwa warmińsko-mazurskiego
 - położenie przy zewnętrznej, wschodniej granicy Unii Europejskiej z Obwodem Kaliningradzkim, w pobliżu
   projektowanych autostrad A1 i Via Baltica
 - znakomite warunki rozwoju dla ekologicznych gałęzi przemysłu
 - duży potencjał produkcji rolnej i rolno-spożywczej
 - czyste środowisko naturalne i specyficzna kultura regionu Warmii i Mazur stwarzają wysoki potencjał dla rozwoju
   przemysłu turystycznego i agroturystycznego
 - obecność kilku dużych firm międzynarodowych
 - dużo wolnych terenów inwestycyjnych

Sektory wysokiej szansy

Spożywczy
 - sprzyjające warunki naturalne: użytki rolne – 54,9% powierzchni województwa w tym: grunty orne – 38,6%, łąki – 6%, pastwiska – 5,5%, sady – 0,1%

 - zróżnicowanie gleb oraz konfiguracji terenu

 - kopaliny znajdujące zastosowanie w rolnictwie (kreda jeziorna i torf) większość gospodarstw rolnych należy do osób prywatnych, obszar przeciętnego gospodarstwa indywidualnego wynosi ok. 16 ha, uprawa zbóż (73,1% powierzchni zasiewów) oraz ziemniaka (2,4%), hodowla drobiu, trzody chlewnej, bydła i koni

 - odpowiednie zaplecze naukowo-badawcze: szeroka sieć placówek naukowych, liczne instytuty doświadczalne i badawcze PAN na terenie województwa, Centrala Polskiego Komitetu Międzynarodowej Federacji Mleczarskiej FIL/IDF, Uniwersytecki Wydział Ochrony Środowiska i Rybactwa Śródlądowego, Instytut Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach

 - możliwość utworzenia sieci, kooperantów: największy w Polsce odsetek gospodarstw o powierzchni ponad 20 ha (14,5%)

 - dogodne warunki naturalne dla rozwoju rybołówstwa: wody zajmują 6% powierzchni województwa, 18,2% ogólnej powierzchni wód w kraju, rozwój gospodarki rybackiej w 4 kierunkach: gospodarki jeziorowej, stawowej, rzecznej i morskiej (Zalew Wiślany)

 - firmy obecne w sektorze: Grupa „Indykpol” (Olsztyn), „Morliny” (Ostróda), Zakłady Mięsne „Mazury” (Ełk), „Ekodrób” (Iława), Zakłady Mięsne „Mardi” (Biskupiec Reszelski)

Drzewny
 - odpowiednie zaplecze surowcowe: lasy zajmują 30% powierzchni województwa- możliwość pozyskania dużych ilości surowca do produkcji mebli

 - lider pod względem produkcji tarcicy liściastej i iglastej (pozyskanie drewna na 100 ha powierzchni lasów w regionie wynosi 477,2 m3 – średnia w skali kraju wynosi 321,4 m3), wiodący region w eksporcie mebli i wyrobów stolarskich (ok. 14,3% udziału w produkcji krajowej mebli)

 - obecność zakładów z branży drzewnej: Swedwood – Wielbark, Mazurskie Meble Trade – Olsztyn, Mazur Comfort – Olsztyn, Mebelplast – Olsztyn, Szynaka Meble -Lubawa, Sklejka Pisz – Pisz, Paged Sklejka – Morąg, Dekort – Smolniki k/ Iławy,

 - sąsiedztwo województw z dużymi kompleksami leśnymi umożliwia współpracę producentów, jak również kooperantów

Energetyka alternatywna
 - zaplecze naukowo-badawcze dla rozwoju sektora: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski prowadzi badania nad przemysłowym wykorzystaniem energii odnawialnej – Centrum Badań Energii Odnawialnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

 - korzystne warunki naturalne do uprawy roślin energetycznych: duży areał województwa (24 tys. km2) – 4 miejsce pod względem wielkości regionów w Polsce, mała gęstość zaludnienia województwa (59 osób na km2 – średnia w skali kraju wynosi 122 osoby na km2)

 - odpowiednie warunki lokalizacyjne dla firm: powierzchnia województwa, możliwości produkcyjne, dogodne lokalizacja pod budowę zakładów produkujących energię

 - istniejąca Stacja Energii Wiatrowej w Kisielicach o mocy 40 MW oddano do użytku w 2007 r.

Turystyczny
 - środowisko naturalne: czyste, ekologicznie o walorach uzdrowiskowych, region należy do kompleksu „Zielonych Płuc Polski”

 - walory krajobrazowe: 2 000 jezior, liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody, duże kompleksy leśne, zabytki architektoniczne

 - dogodne warunki do uprawiania sportów: liczne trasy żeglugowe (kanały wraz z jeziorami tworzą sieć tras o długości ok. 200 km), żegluga między jeziorami dzięki trzem śluzom, szeroka sieć lokalnych centrów sportów zimowych (w sezonie zimowym ośrodki wodne stają się ośrodkami żeglarstwa lodowego), duża liczba stadnin i szkół jeździeckich (najbardziej znane są w Kadynach i Gałowie)

 - zaplecze hotelarskie i gastronomiczne: ponad 38,7 tys. miejsc noclegowych w hotelach i pensjonatach, 390 turystycznych obiektów zbiorowego zakwaterowania, liczba udzielonych noclegów wynosi rocznie ponad 2372 tys, z czego turystom zagranicznym około  380 tys.

Potencjał eksportowy

Hydro-Max
ul. Lubelska 44d
10-409 Olsztyn
Tel.: (+48) 89 532-20-89
Fax: (+48) 89 532-20-89
www.hydromax.net.pl
Założona pod koniec 2005 roku. Specjalizuje się w produkcji przewodów, prowadzi również sprzedaż elementów złącznych hydrauliki siłowej, szybkozłączy Snap-Tite, filtrów, rozdzielaczy oraz pomp i zasilaczy hydraulicznych.

Stal-Serwis
ul. Giedajty 1B
11-042 Jonkowo
Tel.: 601-822-663
Fax: (+48) 89 512-00-88
www.stal-serwis.com
Firma Stal-Serwis powstała w 2001 roku. Oferuje usługi z zakresu obróbki, skrawania metalu poprzez toczenie, frezowanie, szlifowanie czy dłutowanie. Wykonuje również hartowanie metalu. Świadczymy usługi wszelkich prac ślusarskich, cięcie metali, regeneracji wałów i korpusów, jak również prac spawalniczych w tym spawania elektrycznego, gazowego, stali kwaso-odpornej, spawania konstrukcji. Prowadzi sprzedaż wyrobów tłoczonych i konstrukcji stalowych.

Warmel
ul. Lubelska 19
10-406 Olsztyn
Tel.: (+48) 89 533-13-50
Fax: (+48) 89 533-13-50
www.warmel.pl
Firma Warmel istnieje na rynku od 1954 roku i specjalizuje się w produkcji artykułów gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych i metalu. Obecnie posiada w swojej ofercie ponad 240 wyrobów. Są to produkty przeznaczone w szczególności do kuchni i łazienki. Drugim obszarem działalności firmy jest produkcja opakowań z wysokotransparentnej folii sztywnej PCV i PET typu tuba oraz pudełko.

Inter-Parts Import-Eksport Waldemar Bacławski
ul. Jarzębinowa 4
11-034 Stawiguda
Tel.: (+48) 89 524-92-00
www.interparts.pl
Firma Inter Parts została utworzona w 1991 roku. Specjalizuje się w sprzedaży samochodowych części zamiennych. W ofercie firmy Inter Parts znaleźć można ponad 100.000 referencji w konkurencyjnych cenach.

PORK HANDEL Sp. z o.o.
ul. Złota 2 nr lok 55
10-698 Olsztyn
Tel.: (+48) 89 758-56-82
Fax: (+48) 89 758-56-83
www.porkhandel.pl
Pork Handel Sp. z o. o. to firma specjalizująca się w imporcie i eksporcie doskonałej jakości żywca wieprzowego. Obszarem działalności sprzedażowej są kraje Europy Środkowej i Wschodniej (Polska, Ukraina, Rumunia, Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Bułgaria). Firma posiada również środki transportu przystosowane do przewozu żywych zwierząt, spełniające wymagania najnowszych dyrektyw Unii Europejskiej.

Kompan
ul. Osińskiego 8/9
10-011 Olsztyn
Tel.: (+48) 89 523-57-28
www.veneer.pl
Firma Kompan istnieje od 1993 roku. Zajmuje się produkcją i handlem okleinami naturalnymi. W swojej ofercie posiadamy duży wybór oklein z drzew europejskich. Rocznie produkujemy około 0,5 miliona m2 oklein naturalnych, z czego 60% eksportuje na rynek Europy Zachodniej. Posiada dwa składy handlowe: jeden pod Bydgoszczą, a drugi w Hajnówce koło Białegostoku.

„Abs Naterki” Sp. Z O.O.
Naterki 25A
11-036 Gietrzwałd
Tel.: (+48) 89 513-15-60
Fax: (+48) 89 513-15-92
Firma działa na rynku zachodnioeuropejskim, skandynawskim. W swojej ofercie posiada wysokogatunkowe tarcice dębowe, płyty z drewna twardego.

Agencja Handlowa Import-Eksport
ul. Kajki 8
11-200 Bartoszyce
Tel.: (+48) 89 762-29-82
Agencja Handlowa Import-Eksport w w swojej ofercie posiada surowce wtórne, transport kruszywa , rozładunek.

Biogradex-Holding Sp. z o.o.
ul. Robotnicza 55
82–300 Elbląg
Tel.: (+48) 55 239-43-00
Fax:(+48) (55 642-19-09
www.biogradex.pl
Firma Biogradex została założona w roku 1989. Działa w obszarze ochrony środowiska projektując i wykonując oczyszczalnie ścieków według własnej technologii Biogradex opartej na wykorzystaniu próżni w procesie oczyszczania ścieków. Obecnie firma rozwija swoją działalność na rynkach zagranicznych (Chiny, Korea Południowa, USA, Kanada, Szwecja ) jak i w Polsce. Budowane są nowe obiekty w tej technologii jak i modernizowane już pracujące.

P.P. Infinity Group Sp. z o.o.
ul. Kołłątaja 23
10-034 Olsztyn
Tel.: (+48) 89 522-91-20
Fax: (+48) 89 523-71-19
www.infinitygroup.com.pl
P.P. Infinity Group. Sp. z .o.o jest jedną z największych tekstylnych firm produkcyjnych tego typu w Europie. Przedsiębiorstwo istnieje od 1993 roku i zatrudnia 260 osób. Infinity Group produkuje ponad 1 milion wyrobów odzieżowych rocznie – ekskluzywną odzież wierzchnią z tzw. grubych dzianin oraz odzież z tzw. lekkich dzianin. Infinity Group specjalizuje się również w produkcji odzieży korporacyjnej i mundurowej. Ponadto, produkuje unikalną trzywarstwową, antybakteryjną i niepalną bieliznę termoaktywną Termo Original, która używana jest między innymi przez Armie i Służby Specjalne NATO oraz Skandynawii od wielu lat.

Mebelplast SA
ul. Lubelska 34
10-409 Olsztyn
Tel.: (+48) 89 537-61-00
Fax: (+48) 89 534-74-03
www.mebelplast.com.pl
Firma Mebelplast SA została założona w roku 1988. Na przestrzeni lat, Mebelplast stał się czołowym polskim producentem i eksporterem wysokiej jakości mebli tapicerowanych. Do roku 2005 Mebelplast eksportował około 90% wyrobów, głównie do krajów UE, Szwajcarii, USA, Kanady, a nawet Japonii. Obecnie 70% produkcji stanowi eksport, natomiast 30% to sprzedaż w sieci własnych salonów. W Polsce funkcjonuje ona pod marką Livingroom by Mebelplast. Firma posiada 16 salonów własnych i 7 partnerskich zlokalizowanych w najatrakcyjniejszych punktach dużych, polskich miast.

Zakłady Mięsne „ANIMEX” S.A. O
ul. Suwalska 86
19-300 Ełk
Tel.: (+48) 87 610-96-21
Fax: (+48) 87 610-84-69
www.animex.pl
Animex jest liderem na rynku mięsa w Polsce, z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją i doświadczeniem. Oprócz znanej w świecie szynki Krakus, wyśmienitych wędlin i konserw, Animex jest również producentem świeżego mięsa wieprzowego, wołowego oraz drobiowego: indyczego, kurczęcego i gęsiego. Od lat Animex jest największym eksporterem mięsa w Polsce.

Michelin Polska SA
ul. Leonharda 9
10-454 Olsztyn
Tel.: (+48) 89 539-40-00
Fax: (+48) 89 539-40-90
www.michelin.pl
Największy zagraniczny przedsiębiorca w Olsztynie specjalizujący się w produkcji opon. Michelin działa w Polsce od 1996 roku, gdy przejął i rozbudował olsztyńską fabrykę opon, pod marką Michelin produkuje od 2001 roku. Fabryka dzięki poczynionym inwestycjom jest jedną z najnowocześniejszych w koncernie. Michelin Polska zatrudnia ponad 4300 osób i jest jedną z największych struktur grupy Michelin w Europie. Siedziba spółki jest w Olsztynie, a Dyrekcji Handlowej w Warszawie.

Indykpol SA
ul. Jesienna 3
10-370 Olsztyn
Tel.: (+48) 89 526-22-22
www.indykpol.pl
Największy w Polsce producent mięsa i przetworów indyczych, posiada 20% udział w tym segmencie rynku. Od kilku lat jest również liderem grupy kapitałowej spółek drobiarskich, tworzących krajową organizację specjalizującą się w hodowli i tuczu indyków, sprzedaży hurtowej i detalicznej mięsa indyczego i jego przetworów. Jest także największym eksporterem mięsa i przetworów indyczych. Obecnie na rynku Europy Zachodniej lokuje około 30% produkcji. Grupa Indukpol zatrudnia prawie 2 tysiące osób.

Chłodnia Olsztyn SA
ul. Lubelska 33
10-408 Olsztyn
Tel.: (+48) 89 533-83-58
Fax: (+48) 89 539-13-00
www.chlodnia.olsztyn.pl
Istnieje od 1952 r. To najstarszy i największy tego typu zakład w Polsce. Łączna pojemność tej chłodni wynosi 15 tys. ton i 5 tys. ton w zakładzie w Opolu. Oprócz usług chłodniczych wytwarza także własne mrożonki i gotowe mrożone dania. Łącznie w ofercie ma 100 asortymentów wyrobów. Sprzedaje je na rynku polskim i ekspotruje.

Olsztyńskie Zakłady Graficzne
ul. Towarowa 2
10-417 Olsztyn
Tel.: (+48) 89 533-42-16
Fax: (+48) 89 533-12-08
Jeden z największych zakładów poligraficznych w Polsce, z ponad 50-letnią tradycją. Wśród jego kontrahentów dominują największe polskie oficyny wydawnicze, np. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Bertelsmann. W strukturze dominują książki, albumy, wydawnictwa encyklopedyczne, podręczniki szkolne. Część wydrukowanych w OZGraf książek trafia także do USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Kanady, Norwegii, Rosji, Czech, Słowacji, Węgier, Chorwacji, Niemiec.

Schwarte Milfor Sp. z o.o.
Aleja Obrońcow Tobruku 3A
10-092 Olsztyn
Tel.: (+48) 89 522-18-02
www.schwarte-group.com
To jeden z największych w Europie producentów zbiorników ze stali kwasoodpornej dla przemysłu mleczarskiego , piwowarskiego, spirytusowego, winiarskiego, farmaceutycznego, chemicznego i spożywczego. Powstała w wyniku przejęcia olsztyńskiej firmy Milfor przez niemiecką – Schwarte.

Obram Sp. z o.o.
Al. Obrońców Tobruku 7
10-092 Olsztyn
Tel.: (+48) 89 535-32-27
Fax: (+48) 89 535-44-60
www.obram.pl                                                                                                                                                                                                                     Specjalizuje się m.in. w produkcji automatycznych linii do produkcji sera, twarogu, napojów fermentowanych i innych urządzeń dla przemysłu mleczarskiego, spirytusowego, browarniczego, chemicznego oraz farmaceutycznego. Pracuje w niej 250 osób w tym 80 inżynierów projektantów. Ma swe przedstawicielstwa w Rosji, Białorusi, Ukrainie, Czechach i Rumunii.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.