świętokrzyskie

A- A A+

Województwo świętokrzyskie położone jest w południowo-wschodniej części Polski. Region znajduje się w centrum kraju, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych. Świętokrzyskie zajmuje powierzchnię 11.710 km2. Podzielone jest na 102 gminy i 14 powiatów, w tym jeden powiat grodzki – miasto Kielce.

Powierzchnia

11 710 km2

Liczba ludności:
– w tym w miastach

1266 tys.
45,4%

Gęstość  zaludnienia

108 osób/km2

Główne miasto

Kielce

Największe miasta w regionie

Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice,
Skarżysko Kamienna, Sandomierz, Końskie

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Starachowicka
Tarnobrzeska

Parki Przemysłowe, Technologiczne

Kielecki Park Technologiczny

Centrum Obsługi Inwestora

Kielce

Strona WWW

http://www.sejmik.kielce.pl/

 


Kielce


Kielce

Świętokrzyskie graniczy z sześcioma województwami: od północy z mazowieckim, od wschodu z lubelskim, od południowego-wschodu z podkarpackim, od południa z małopolskim, od południowego-zachodu ze śląskim, a od zachodu z łódzkim. Cały region położony jest w lewostronnej części dorzecza Wisły. Największym terytorialnie miastem województwa i jego głównym ośrodkiem miejskim, przemysłowym, kulturalno-naukowym są Kielce. Pozostałe większe miasta to: Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna i Sandomierz.

Województwo świętokrzyskie ma się czym pochwalić. To właśnie tutaj narodziło się polskie górnictwo kruszcowe i skalne. Na obszarze tym  zakorzeniona jest również bogata tradycja hutnictwa, metalurgii oraz ceramiki i kamieniarstwa. Bogactwo naturalne sprzyja produkcji cementu i gipsu, dzięki czemu region słynie z największych firm budowlanych w Polsce, które przygotowują i realizują projekty na całym jej terenie. W regionie inwestują firmy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Japonii, Belgii, USA. Oprócz bogactw naturalnych województwo oferuje im dobrze przygotowana zawodowo kadrę.

Wizytówką gospodarczą województwa są Targi Kielce, drugi co do wielkości w kraju ośrodek targowy w Polsce, usytuowany na skrzyżowaniu największych dróg krajowych i międzynarodowych. Znajduje się tu jedyny w kraju teren pokazowy, umożliwiający prezentację dynamiczną ciężkiego sprzętu budowlanego, transportowego i wojskowego.

Rozwój wielu dziedzin gospodarczych w świętokrzyskim wspierany jest przez Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice” S.A. w Starachowicach. Słynąca z wieloletnich tradycji przemysłowych, ma olbrzymi wpływ na wprowadzanie nowoczesnej technologii i na łagodzenie skutków bezrobocia. Na terenie województwa rozwija się Telekomunikacja Polska – Centrum Usług Satelitarnych „TP SAT” w Psarach. Ta jedyna w Europie Samodzielna Jednostka Organizacyjna TP, wykorzystuje najnowocześniejsze techniki satelitarne.

Sprzyjająca aura, urodzajne gleby, czyste powietrze to doskonałe warunki do rozwoju rolnictwa. Charakterystyczne jest, że mimo dużego rozdrobnienia i średniej jakości ziem (za wyjątkiem części południowej i wschodniej) wyniki w zbiorach warzyw, owoców, jarzyn są znacznie lepsze niż w innych województwach. W skali kraju województwo świętokrzyskie jest znaczącym dostawcą, oprócz wcześniej wymienionych owoców, również: ziemniaków, zbóż, przetworów mlecznych i masła. Świętokrzyskie specjalizuje się też w intensywnej hodowli trzody chlewnej, krów, są liczne fermy drobiu i stawy rybne.

Góry Świętokrzyskie są łatwo dostępne dla ruchu turystycznego. Gęstość dróg lokalnych umożliwia dotarcie do wszystkich turystycznie atrakcyjnych miejsc (jaskinie, duże kompleksy leśne, zabytki kultury). Wzrost świadomości ekologicznej i ponoszone nakłady na ochronę środowiska spowodowały odtworzenie środowiska naturalnego sprzed dziesięcioleci. Na terenie regionu pojawiły się niespotykane w naszym wieku odmiany roślin, gatunki zwierząt (bobry, orły bieliki).

Województwo świętokrzyskie – atuty

Atuty województwa świętokrzyskiego
 - liczna wykwalifikowana kadra pracownicza dla potrzeb przemysłu i innych dziedzin gospodarki
 - rozwinięta infrastruktura gospodarcza, w tym instytucje finansowe, w Kielcach i innych większych miastach regionu
 - rozwinięta baza edukacyjna
 - duże możliwości rozwoju produkcji rolno-spożywczej
 - bogate złoża minerałów wykorzystywanych do produkcji materiałów budowlanych
 - bogate źródła leczniczych wód mineralnych
 - rozwinięta baza leczniczo-sanatoryjna, ośrodków wypoczynkowych, hoteli i kwater prywatnych
 - sukcesywnie modernizowana sieć drogowa (droga S7 i droga krajowa 74 i 73) oraz bazy dostępnych terenów
   inwestycyjnych
 - relatywnie niskie koszty pracy: przeciętne miesięczne wynagrodzenie w województwie – 2972 zł,
 - rozwijająca się baza producentów żywności ekologicznej

Sektory wysokiej szansy

Metalowy
 - tradycje przemysłowe regionu

 - firmy sektora: Zakłady Metalowe „MESKO” – obecne na rynku od 1924 r., Huta Ostrowiec, Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec”, Fabryka Samochodów Ciężarowych „Star”

 - Świętokrzyskie Zagłębie Odlewniczo-Kooperacyjne

 - potencjalni kooperanci i poddostawcy z sektora metalowego: Zakłady Górniczo- Metalowe „Zębiec”, „Perfopol” Sp. z o.o., NSK Bearings S.A., Centrum Produkcyjne Pneumatyki „Prema” S.A., Zakłady Metalowe „Mesko” S.A., Celsa „Huta Ostrowiec” Sp. z o.o., Odlewnie Polskie S.A., MAN Star Trucks&Buses Sp. z o.o., Fabryka Kotłów “Sefako” S.A z Sędziszowa, Delfo Polska S.A Kielce, Schmidt Automotive Polska Sp. z o.o., Odlewnia „Ostrowiec“ Sp. z o.o., z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, Kielecka Fabryka Pomp „Białogon“ S.A, Zakład Pojazdów Specjalnych „Auto SHL“ S.A., Fabryka Maszyn Pralniczych „Prama“ Sp. z o.o., Zakład Urządzeń Kotłowych S.A w Stąporkowie, Zakład Wyrobów Metalowych METAL-KOP Sp. z o.o. z siedzibą w Busku-Zdroju, WW „Dromech” Sp.J. z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, Zakłady Mechaniczne „Bifamet” Sp. z o.o. z Jędrzejowa, „Gerda 3” Sp. z o.o., „Ulma – System” S.A., „Orizzonte” Polska Sp. z o.o., „G-Plus Partners Sp. z o.o. , „Gerda 2” Sp. z o.o., „Per-eko” Sp. z o.o., FHU „Mag-kas”, ZPHU „Mikron Bis”, „Star Metal Products” Sp. z o.o., „Star-Chem” Sp. z o.o., „Starpol II” Sp. z o.o., „Renomet” Recykling Sp. z o.o., „Irb” Sp. z o.o., ZPH „Prodhurt Bis”, ZUPH „Ag-Pol”„Man Bus” Sp. z o.o. Fabryka Śrub i Elementów Złącznych BEA-STAR” Sp. z o.o., „A-Galtech” Sp. z o.o.,„Teknamotor” Sp. z o.o.,„Hydroma” Sp. z o.o., „Provost” Polska Sp. z o.o.,P.U.T. „Spag”,Zakłady Urządzeń Kotłowych „Stąporków” S.A.,„Prefabryka” Sp. z o.o.,„Mikrostar” Mechanika Precyzyjna,Technologie Specjalne Sp. z o.o.,PPH „Logis” Sp. z o.o.,„Telesto” Sp. z o.o.,Fabryka Kotłów „Sefako” S.A., „Promet” S.A.,„Woj.” Sp. z o.o.,P.P.H.U. „Goset Duo” s.c.,„Cht” Sp. z o.o. ,„Star Bud” Sp. z o.o.Hyab Alucrom” Sp. z o.o., „Polonica” Sp.z o.o.

 - sieć szkół technicznych o odpowiednim profilu m.in. Politechnika Świętokrzyska (kierunek Mechanika i Budowa Maszyn, Automatyka i Robotyka, Elektrotechnika), średnie szkoły techniczne

Budowlany
 - największe firmy budowlane w Polsce

 - najwięksi inwestorzy zagraniczni w regionie to firmy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Japonii, Belgii, USA

 - dobrze przygotowana i wykwalifikowana kadra pracownicza

 - klaster budowlany w województwie: ponad 3 000 firm budowlanych, m.in. Dorbud S.A., Skanska S.A., Trakt Sp. z o.o., Geolbud S.A,Fakt Budownictwo Sp. z o.o.,Kolporter Development S.A, Echo Investment S.A, BI Sp. z o.o.,Master Kort Sp.z o.o.,Eiffage – Mitex S.A,Fart Sp. z o.o.,Kartel S.A, Condite S.A, Akwedukt Sp. z o.o., Chemadin Export Sp.z o.o., Hydromel Końskie Sp.z o.o.

 - duża sieć podwykonawców i dostawców materiałów wykończeniowych: „Cersanit” S.A. (producent ceramiki łazienkowej), „Barlinek” S.A. (lider produkcji podłóg drewnianych w Polsce), PPH „Jezierski” (producent stolarki budowlanej), „Nordiska Ekofiber” Sp. z o.o. (producent materiałów termoizolacyjnych), „CK Bruk” S.A. (producent kostki brukowej),„Fabet” S.A. (prefabrykaty betonowe dla budownictwa), „Holzexport” Sp. z o.o. (producent parkietów), „Ceramika Końskie” Sp. z o.o. (producent płytek ceramicznych), „Stolbud Włoszczowa” S.A (producent okien i drzwi), „Alpol” Sp. z o.o. (producent chemii budowlanej)

 - rozwinięta sieć szkół technicznych: Politechnika Świętokrzyska (kierunek: Budownictwo, Elektrotechnika), Technika Budowlane, Technikum Drogowe, Policealne Studium Budowlane

 - obecność międzynarodowych koncernów działających w sektorze: Skanska AB (Szwecja), Epstein (USA), Ferrovial (Hiszpania), Acciona (Hiszpania), Apollo-Rida Poland (USA), Bau Holding Strabag AG (Austria), BEG S.A i Eiffage Construction (Francja)

Leczniczo-uzdrowiskowo-rehabilitacyjny
 - teren o szczególnych walorach przyrodniczych i klimatycznych

 - tereny o szczególnych walorach przyrodniczych, prawnie chronione stanowią 66% ogólnej powierzchni województwa

 - liczne parki narodowe i krajobrazowe, duże kompleksy leśne, atrakcyjne zbiorniki wodne, dobry stan środowiska przyrodniczego

 - bogate zasoby wód mineralnych: 3 miejsce w Polsce pod względem zalegania wód mineralnych, głównie siarczkowo-bromkowych

 - bliskość innych dużych aglomeracji miejskich: krakowskiej, katowickiej, warszawskiej, łódzkiej, łatwa dostępność regionu dla potencjalnych turystów

 - liczna baza sanatoryjna o szerokim profilu leczniczym: lecznictwo uzdrowiskowe i rehabilitacyjne

 - najbardziej znane miejscowości uzdrowiskowe to: Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, Czarniecka Góra

 - 11 sanatoriów (1491 łóżek) i 3 szpitale sanatoryjne (534 łóżka) zlokalizowanych łącznie w Busku i Solcu-Zdroju

 - środowisko naturalne sprzyjające rozwojowi sanatoriów, dobrze przeszkolona, wykwalifikowana kadra medyczna

 - konkurencyjne ceny oraz niskie koszty prowadzenia działalności, możliwość rozszerzenia oferty leczniczej o programy turystyki alternatywnej


Leszcze - Dolina Nidy - zakład zajmujący się wydobyciem
i przetwarzaniem kamienia gipsowego


Kopaniny - Firma Ceramika Gres

Potencjał eksportowy

CELSA Huta Ostrowiec Sp. z o.o.
ul. Samsonowicza 2
27-400 Ostrowiec
Tel.: (+48) 41 249-23-02
Fax: (+48) 41 249-22-22
www.celsaho.com
CELSA Huta Ostrowiec świadczy usługi w zakresie obróbki termicznej i mechanicznej wyrobów stalowych,transportu kolejowego oraz telekomunikacji. Wyroby firmy znajdują zastosowanie w przemyśle budowlanym, chemicznym, energetycznym, górniczym, hutniczym, kolejowym, maszynowym, naftowym, narzędziowym, okrętowym oraz samochodowym. Wszystkie produkty CELSA Huta Ostrowiec, tak walcowane jak i kute, spotykają się z dużym uznaniem klientów nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

Cersanit SA
al. Solidarności 36
25-323 Kielce
Tel.: (+48) 41 315-80-03
Fax: (+48) 41 315-80-06
www.cersanit.com.pl
CERSANIT SA to jedna z wiodących firm produkcyjnych na rynku europejskim z polskim kapitałem. Przedmiotem podstawowej działalności Grupy Cersanit jest produkcja i dystrybucja wyrobów wykorzystywanych do wykańczania i wyposażenia łazienek (produktów ceramiki sanitarnej, płytek ceramicznych, kabin prysznicowych, wanien i brodzików akrylowych, mebli łazienkowych oraz innych artykułów około łazienkowych). Działalność Grupy Kapitałowej Cersanit prowadzona jest na rynku polskim oraz poza granicami kraju. Głównym kierunkiem zagranicznej sprzedaży są rynki Europy Wschodniej (Rosja, Ukraina) oraz kraje Unii Europejskiej (m. in. Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja, Dania).

Pilkington Polska Sp. z o.o.
ul. Portowa 24
27-600 Sandomierz
Tel.: (+48) 15 832-30-41
Fax: (+48) 15 832-39-25
www.pilkington.com/europe/poland/polish/default.htm
Firma Pilkington założona w 1826 roku, od czerwca 2006 jest częścią Grupy NSG. Koncern jest liderem w światowym przemyśle szkła płaskiego. Jest jednym z największych producentów szkła płaskiego oraz produktów dla przemysłu samochodowego oraz budowlanego. Firma zatrudnia 28 500 pracowników. Sprzedaje swoje produkty w ponad 130 krajach.

Grupa Ożarów SA
Karsy 77
27-530 Ożarów
Tel.: (+48)  15 839-11-00
Fax: (+48) 15 839-13-88
www.ozarow.com.pl
Grupa Ożarów SA Spółka znana wcześniej jako Cementownia „Ożarów” działa na rynku materiałów budowlanych od 1978 roku. Oferując szeroki asortyment wysokiej jakości cementów. Poprzez spółki wchodzące w skład Grupy kapitałowej działa na rynku materiałów budowlanych w następujących sektorach produktowych:· cement,wapno,beton komórkowy,asfalt i kruszywa.

KIZCHS Siarkopol SA
Grzybów
28-200 Staszów
Tel.: (+48)  15 864-80-00
Fax: (+48) 15 864-37-17
www.siarkopol.eu/pl
Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” SA w Grzybowie rozpoczęły swoją działalność 1 czerwca 1966 roku. Aktualnie KiZChS „Siarkopol” SA w Grzybowie są jedynym przedsiębiorstwem w kraju i na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki.

Barlinek SA
Al. Solidarności 36
25-323 Kielce
Tel.: (+48)  41 333-11-11
Fax: (+48)  41 333-00-00
www.barlinek.com.pl
Barlinek SA jest największym w Polsce i jednym z największych na świecie dystrybutorem podłóg drewnianych, listew, okleiny i peletu. Spółka prowadzi działalność w ramach Grupy Kapitałowej Barlinek. Najważniejszym oferowanym produktem jest deska podłogowa ze szlachetnych gatunków drewna rodzimego i egzotycznego. Jej eksport prowadzony jest do 50 krajów na 4 kontynentach.

DS Smith Polska SA
ul. Malików 150
25-639 Kielce
Tel.: (+48) 41 367-32-50
Fax: (+48) 41 345-64-40
www.dss.com.pl
DS Smith Polska SA jest jednym z wiodących producentów tektury falistej i opakowań, działającego w Polsce od 1971 roku – członka międzynarodowego holdingu DS Smith. To firma o szerokiej, a zarazem wyjątkowej na rynku Polski jak i Europy Centralnej, ofercie produkcyjnej.

ZPUE SA
ul. Jędrzejowska 79c
29-100 Włoszczowa
Tel.: (+48) 41 388-10-00
Fax: (+48) 41 388-10-01
www.zpue.pl
ZPUE SA jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie firmą produkującą stacje transformatorowe, które są głównym trzonem działalności spółki. Rocznie ZPUE SA sprzedaje ok. 700 stacji kontenerowych. Firma produkuje pełny asortyment stacji takich jak: stacje w obudowach betonowych, metalowych (w tym aluminiowych), z wewnętrznym korytarzem obsługi jak też z obsługą z zewnątrz, wyposażonych w rozdzielnice średniego napięcia do 36kV w izolacji powietrznej lub gazowej.

Ceramika Końskie Sp. z o.o.
ul. Ceramiczna 5
26-200 Końskie
Tel.: (+48) 41 375-49-22
Fax: (+48) 41 375-49-30
www.ceramikakonskie.pl
Ceramika Końskie Sp. z o.o. jest producentem wyrobów ceramicznych od 1996 roku i funkcjonuje na rynku materiałów budowlanych jako spółka z udziałem zagranicznym. Włoskie korzenie firmy rzutowały na jej rozwój i określają obecne standardy w zakresie gamy produktów. Płytki ścienne i podłogowe Ceramiki Końskie Sp. z o. o. wytwarzane są w oparciu o włoskie urządzenia i technologię, z polskich surowców i pod kierunkiem krajowych specjalistów. Produkty Ceramiki Końskie spełniają najostrzejsze europejskie wymogi, dzięki czemu znajdują uznanie wielu wybrednych zagranicznych odbiorców.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie
ul. Kochanowskiego
129-100 Włoszczowa
Tel.: (+48) 41 388-33-00
Fax: (+48) 41 388-33-07
www.osmwloszczowa.com.pl
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie swą działalność rozpoczęła w 1936 roku. OSM we Włoszczowie we wczesnych latach swej działalności znana była głównie z produkcji serów dojrzewających, z czasem asortyment wzbogacony został w „galanterię mleczarską”.Mleczarnia obecnie skupuje mleko surowe od około 5000 dostawców, w tym jest około 3000 członków.

Ceramika Nowa Gala SA
ul. Ceramiczna 1
26-200 Końskie
Tel.:  (+48) 41 390-11-00
Fax:  (+48) 41 390-11-02
www.nowa-gala.pl
Podstawowym przedmiotem działalności grupy kapitałowej Ceramika Nowa Gala S.A. jest produkcja i sprzedaż gresowych płytek ceramicznych. Płytki wytwarzane są z surowców mineralnych (kopalin). Produkcja Grupy odbywa się w dwóch fabrykach zlokalizowanych w Końskich oraz w fabryce zlokalizowanej w Kopaninach w powiecie koneckim.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.