podkarpackie

A- A A+

Województwo podkarpackie usytuowane jest w południowo – wschodniej Polsce, dzieląc granice z Ukrainą i Słowacją. Od zachodu graniczy z województwem małopolskim, od północnego-zachodu ze świętokrzyskim, a od północnego- wschodu z województwem lubelskim. Region ten jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Jego szczególnym atutem są piękne bieszczadzkie krajobrazy i czysta przyroda. Dzięki temu Podkarpackie jest jednym z najpopularniejszych regionów.

 

Powierzchnia

17 845 km2

Liczba ludności:
- w tym w miastach

2103,5 tys.
40,6 %

Gęstość  zaludnienia

118 osób/km2

Główne miasto

Rzeszów

Największe miasta w regionie

Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Tarnobrzeg, Krosno

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Mielecka
Tarnobrzeska
Krakowska

Parki Przemysłowe, Technologiczne

Mielecki Park Przemysłowy
Park Przemysłowy ‘Stare Miasto’
Podkarpacki Park
Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS

Centrum Obsługi Inwestora

Rzeszów

Lotnisko międzynarodowe

Rzeszów-Jasionka

WebSite

http://www.podkarpackie.pl/

 


Mielec


Rzeszów


Sandomierz

Województwo podkarpackie jest jednym z najsłabiej zaludnionych województw, ze względu na dość trudne warunki związane z ukształtowaniem terenu.  Na całym terenie występuje urozmaicona szata roślinna. Obszar regionu, jaki znajduje się pod ochroną, przekracza średnią Polski o 20 procent. Bieszczadzki Park Narodowy znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Nadal można tu organizować fotograficzne safari i zobaczyć niedźwiedzie, rysie, żubry i bobry. Na obszarze podkarpackiego znajduje się również 10 parków krajobrazowych, 17 obszarów chronionego krajobrazu oraz 71 rezerwatów przyrody. Rośnie liczba gospodarstw agroturystycznych oraz produkcja organicznej żywności. Podkarpackie może pochwalić się bogactwem licznych uzdrowisk, takich jak Iwonicz Zdrój, Rymanów Zdrój czy Polańczyk. Jezioro Solińskie, największy sztuczny zalew w Polsce to miejsce dla sportów wodnych i szkółek żeglarstwa. W regionie wytyczono dużą liczbę szlaków turystycznych, które mają zachęcić turystów do pieszych wycieczek w regionie. Trasy rowerowe różnej długości oraz o zróżnicowanym poziomie trudności także pokrywają duże obszary regionu.

Kolejną atrakcją regionu są zabytki sakralne i świeckie, związane z wielowiekowym współistnieniem na tych terenach społeczności polskiej, żydowskiej i ukraińskiej. Przez 175 miejscowości wiedzie wielokulturowy szlak turystyczny, na którym można podziwiać drewniane świątynie, pałace i dwory. Perełką województwa jest pałac Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Warto też wspomnieć o pałacach renesansowych w Baranowie Sandomierskim i Krasiczynie.

W Podkarpackim od kilku lat w ramach obszarów aktywności gospodarczej funkcjonują dwie specjalne strefy ekonomiczne: Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna WISŁOSAN oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Mielec, przy czym mielecką SSE utworzono jako pierwszą tego typu w Polsce. Strefy podniosły poziom zatrudnienia w województwie i zaktywizowały ekonomicznie region.

Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny stworzył możliwości współpracy między naukowcami a przedsiębiorcami. Jego najważniejszy cel to transfer technologii i pobudzanie innowacyjności. Dużą rolę odgrywa też przemysł lotniczy i klaster „Dolina Lotnicza-Aviation-Valley”. Jego działalność ma doprowadzić do przekształcenia Podkarpackiego w liczący się w Europie region lotniczy.

Na granicy z Ukrainą znajduje się w chwili obecnej 6 przejść granicznych. Przejście kolejowe położone są w Medyce, Krościenku i Werchracie. Przejścia drogowe znajdują się w Korczowej, Medyce i Krościenku. Na granicy ze Słowacją przejścia drogowe położone są w Roztokach Górnych, Balnicy, Radoszycach, Jaśliskach, Barwinku i w Ożennej. Przejścia kolejowe znajdują się w Łupkowie i w Czeremsze.

Województwo podkarpackie – atuty

Atuty województwa podkarpackiego
 - bliskość rozwijających się rynków krajów Europy Środkowo-Wschodniej
 - wschodnia granica Unii Europejskiej
 - Specjalne Strefy Ekonomiczne, Parki Technologiczne – obszary przyjazne dla biznesu
 - duży potencjał i kultura techniczna w sektorze inżynierii elektryczno-maszynowej oraz sektorze chemicznym,
   połączone z naukowym zapleczem akademickim
 - dynamicznie rozwijający się przemysł lotniczy – funkcjonowanie Stowarzyszenia Grupy Przemysłu Lotniczego „Dolina
   Lotnicza”
 - struktura wieku populacji sprzyjająca rozwojowi gospodarczemu
 - dobrze rozwinięta sieć pozarządowych organizacji wspierających rozwój regionalny
 - wysoko wyszkoleni pracownicy oraz relatywnie niskie koszty zatrudnienia
 - konkurencyjne ceny gruntów przemysłowych
 - dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna (połączenia drogowe, kolejowe i lotnicze)

Sektory wysokiej szansy

Lotniczy

 - 90% produkcji polskiego przemysłu lotniczego skupione na Podkarpaciu

 - działające od 2003 roku w Rzeszowie Stowarzyszenie „Dolina Lotnicza”, skupiające grupy przedsiębiorców przemysłu lotniczego (obecnie w jego skład wchodzi ponad 80 członków, w tym 73 firmy)

 - szereg ośrodków naukowo-badawczych działających w województwie, a także Politechniki Rzeszowskiej – potężnego zaplecza edukacyjnego i szkoleniowego dla pilotów

 - kolebka polskiego lotnictwa (ponad siedemdziesięcioletnia historia rozwoju przemysłu lotniczego) np. firmy:  „PZL – Mielec”, WSK „PZL – Krosno”, WSK „PZL Rzeszów” powstały na początku lat 50. ubiegłego stulecia

Informatyka
 
- ASSECO Poland – lider branży informatycznej w województwie podkarpackim zajmuje czołowe miejsce w Polsce pod względem ogólnych przychodów ze sprzedaży oprogramowania

 - działające w regionie mniejsze firmy specjalizujące się w kompleksowej informatyzacji przedsiębiorstw średniej i dużej wielkości (w większości od podstaw tworzone przez absolwentów Politechniki Rzeszowskiej, w latach 80. i 90., stanowiących bazę potencjalnych poddostawców i kooperantów

 - istniejące stowarzyszenie skupiające 30 firm z regionu zajmujących się m.in. sprzedażą sprzętu komputerowego, tworzeniem oprogramowania czy montażem sieci komputerowych (współpracują z uczelniami wyższymi i szkolnictwem ponadpodstawowym dla rozwoju kadr oraz prowadzenia nowatorskich prac badawczych i rozwojowych w branży informatycznej) mogące stanowić bazę potencjalnych poddostawców i kooperantów

Odlewnictwo
 - klaster odlewniczy KOM CAST: 35 przedsiębiorstw z Podkarpacia, Ziemi Świętokrzyskiej i Ziemi Lubelskiej, ponad 25% udziału w sprzedaży polskiego przemysłu odlewniczego, 37% udziału w eksporcie odlewów

 - wykwalifikowanych pracownicy

 - kierunek odlewnictwa i spawalnictwa na Politechnice Rzeszowskiej


Mielec - fabryka lodów "Zielona Budka"


Mielec - Polskie Zakłady Lotnicze


Solina-Myczkowice - elektrownie wodne
 

Potencjał eksportowy

Firma Oponiarska DĘBICA SA
ul. 1 Maja 1
39-200 Dębica
Tel.: (+48) 14 670-28-31
Fax: (+48) 14 670-09-57
www.debica.com.pl
TC Dębica SA jest największym polskim producentem opon do samochodów osobowych i dostawczych. Wiodącą pozycję zajmuje również na rynku opon całostalowych do samochodów ciężarowych, opon do samochodów terenowych, maszyn i urządzeń rolniczych oraz innych produktów z branży oponiarskiej. Według danych Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, TC Dębica SA jest największym inwestorem i zakładem pracy w Dębicy i w całym woj. podkarpackim. Zatrudnia blisko 2700 pracowników, współpracując z ok. 350 firmami lokalnymi. Przedsiębiorstwo sprzedaje swoje produkty do 60 krajów na sześciu kontynentach, m.in. do: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, USA i Brazylii.

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-RZESZÓW SA
ul. Hetmańska 120
35-078 Rzeszów
Tel.: (+48) 17 854-66-00
Fax: (+48) 17 862-07-50
www.wskrz.com
WSK „PZL-Rzeszów” SA jest przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją komponentów lotniczych i kompletnych jednostek napędowych. Działalność Spółki opiera się na trzech głównych Zakładach: Lotniczym, Narzędziowym i Napędów Lotniczych działających jako tzw. Business Units. Pozostała działalność Spółki realizowana jest w wydziałach pomocniczych.

FEDERAL-MOGUL Gorzyce SA
ul. Odlewników 52
39-432 Gorzyce Polska
Tel.: (+48) 15 836-01-01
Fax: (+48) 15 836-18-48
www.fmgorzyce.pl
Federal Mogul Gorzyce SA jest producentem szerokiego asortymentu komponentów dla motoryzacji, zarówno na rynek pierwotny jak i wtórny. Firma posiada prawie 70-letnie doświadczenie produkcyjne. Kluczowym produktem firmy są tłoki do silników spalinowych.

KIRCHHOFF Polska Sp. z o.o.
ul. Wojska Polskiego 3
39-300 Mielec
Tel.: (+48) 17 788-56-00
Fax: (+48) 17 788-56-40
www.kirchhoff.pl
KIRCHHOFF Polska Sp. zo.o. z siedzibą w obszarze Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Mielec” jest częścią niemieckiej grupy Kirchhoff Automotive. KIRCHHOFF Polska Sp. z o.o. otrzymała pozwolenie na prowadzenie działalności w SSE Mielec 28 kwietnia 1998 roku., natomiast oficjalne otwarcie firmy odbyło się 27 października 1999 r. Od początku działalności w zakładzie mieleckim produkuje się części dla General Motors i Suzuki (do modelu Opel Agila/Suzuki Wagon R+) oraz Forda (do modeli Focus i Mondeo). W 2002 roku KIRCHHOFF Polska rozpoczęła dostawy części do VW Colorado.

HANDLOPEX SA
ul. Połonińska 29
35-082 Rzeszów
Tel.: (+48) 17 860-43-32
Fax: (+48) 17 860-43-31
www.handlopex.pl
Handlopex SA to firma zajmująca się dystrybucją wszelkiego rodzaju ogumienia. Firma działa w tej branży od 1992 roku, przez cały ten okres dynamicznie rozwija się, poszerza swoją ofertę i podnosi jakość usług.

Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil Sanok” Spółka Akcyjna
ul. Reymonta 19
38-500 Sanok
Tel.: (13) 465-44-44
Fax: (13) 465-44-55
www.stomilsanok.com.pl
Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego istnieją już ponad siedemdziesiąt lat. To działające na rynku europejskim przedsiębiorstwo oferuje usługi projektowania i dostawy produkowanych wyrobów gumowych, gumowo-metalowych, kombinacji z TPE, kombinacji gumy z innymi tworzywami, spełniające odpowiedzialne funkcje w wyrobach gotowych.

NOWY STYL Krosno Sp. z o.o.
ul. Pużaka 49
38-400 Krosno
Tel.: (+48) 13 437-61-00
Fax: (+48) 13 436-27-32
www.nowystylgroup.com
Grupa Nowy Styl to jedna z najprężniej rozwijających się grup meblarskich powstałych w Polsce, sprzedających swoje produkty w kraju i za granicą. Historia firmy zaczęła się w1992 roku. Obecnie Grupa Nowy Styl jest europejskim liderem i jednym z największych na świecie producentów mebli biurowych i krzeseł do różnorodnych zastosowań. Większość komponentów do produkowanych przez firmę gotowych wyrobów powstaje w zakładach Grupy przerabiających metal, drewno i tworzywa sztuczne.

Fabryka Farb i Lakierów ŚNIEŻKA SA GRUPA KAPITAŁOWA
39-102 Lubzina 34a
Tel.: (+48) 14 680-54-17
Fax: (+48) 14 680-54-28
www.sniezka.pl
Śnieżka to nowoczesny zakład zatrudniający ponad 500 osób i wytwarzający rocznie około 70 mln litrów różnego rodzaju wyrobów chemii budowlanej na rynek krajowy oraz rynki zagraniczne. Wszystkie wyroby produkowane są w oparciu o System Zapewnienia Jakości ISO 9001. Należy również dodać, że Śnieżka – jako jedna z największych firm w regionie – daje pracę i możliwość zarobkowania tysiącom ludzi pracującym w handlu, transporcie, produkującym surowce, półprodukty, opakowania, materiały reklamowe.

ZELMER Rzeszów SA GRUPA KAPITAŁOWA
ul. Hoffmanowej 19
35-016 Rzeszów
Tel.: (+48) 17 865-81-12
Fax: (+48) 17 865-81-40
www.zelmer.pl
Grupa Kapitałowa Zelmer to struktura powiązanych z Zelmer S.A. spółek zależnych prowadzących w większości działalność handlową. Spółki z Czech, Słowacji i Rosji tworzą sieć dystrybucyjną naszych wyrobów na tamtejszych rynkach. Zelmer jest rynkowym liderem sprzętu AGD w Polsce. Posiada też istotny udział w sprzedaży na rynkach światowych.

FIBRIS SA
ul. Ofiar Katynia 17
37-700 Przemyśl
Tel.: (+48) 16 675-96-00
Fax: (+48) 16 678-04-41
www.fibris.pl
Firma Firis jest jednym z czołowych polskich producentów płyt pilśniowych. Powstała w 1959 roku pod nazwą Zakłady Płyt Pilśniowych w Przemyślu. W 2004 roku zmieniła nazwę na Fibris SA. Asortyment Spółki obejmuje większość dostępnych na rynku europejskim rodzajów produktów płyt pilśniowych zarówno płyt twardych jak i porowatych. W swoich działaniach inwestycyjnych Fibris kładzie szczególny nacisk na wzrost stopnia uszlachetniania, wprowadzając nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne.

Zakład Metalurgiczny WSK Rzeszów Sp. z o.o
ul. Hetmańska 120
35-078 Rzeszów
Tel.: (+48) 17 854-65-54
Fax: (+48) 17 854-62-23
www.zmwskrz.com
Zakład Metalurgiczny WSK Rzeszów jest jednym z największych przedsiębiorstw przemysłowych w regionie rzeszowskim. W jego skład wchodzą Kuźnia, Odlewnia Aluminium, Odlewnia Żeliwa oraz Wydział Mechaniczny, zatrudniające w sumie ponad 800 osób. Firma została wydzielona ze struktur WSK PZL Rzeszów, a od marca 2007 r. jej inwestorem strategicznym jest ZAMCO. Główni odbiorcy produktów Zakładu Metalurgicznego to przemysł motoryzacyjny, kolej oraz przemysł energetyczny.

POLIKAT S.A.
ul. Witosa 4
36-200 Brzozów
Tel.: (+48) 13 434-16-30
Fax: (+48) 13 434-16-31
www.polikat.com.pl
Firma „POLIKAT” SA jest największym w Polsce producentem listew sprężynujących. Produkuje także giętoklejone elementy sklejkowe i sklejki płaskie. W ofercie handlowej znajdują się również okleiny płaskoskrawane i obłogi skrawane obwodowo (łuszczka) z buka, brzozy i innych gatunków drzewa. Polikat produkuje na maszynach uznawanych w świecie za najlepsze w przemyśle sklejkowym, takich jak: skrawarki Raute, Capital i Cremona, suszarnie Schilde i Babcock, prasy Cremona i Orma.

BALTIC WOOD SA
ul. Fabryczna 6a
38-200 Jasło
Tel.: (+48) 13 444-75-73
Fax: (+48) 13 444-75-77
www.balticwood.pl
Baltic Wood jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się producentów trójwarstwowego parkietu panelowego na świecie. Firma należy do grupy kapitałowej Nowy Styl Group – producenta bogatej kolekcji rozwiązań do wnętrz – posiadającego 3500 dystrybutorów w ponad 60 krajach. Baltic Wood powstał w 1999 roku. Zakład produkcyjny oraz siedziba główna firmy zlokalizowane są w Jaśle (woj. podkarpackie), biura handlowe znajdują się w Krakowie, Jaśle oraz Nowym Jorku (USA).

Zakłady Porcelany Elektrotechnicznej ZAPEL SA
ul. Techniczna 1
36-040 Boguchwała
Tel.: (+48) 17 87-20 100
Fax: (+48) 17 871-11-73
www.zapel.com.pl
Firma ZPE ZAPEL SA, działająca od 1939 roku, jest największym w Polsce producentem izolatorów porcelanowych. Oferuje szeroki asortyment wyrobów, obejmujący izolatory liniowe stojące i wiszące, stacyjne wsporcze i przepustowe oraz aparatowe wsporcze, przepustowe i osłonowe. Rynkami zbytu oprócz Polski są kraje euroepjskie, jak również Australia, Chiny, Izrael, Japonia, USA.

Fabryka Wagonów GNIEWCZYNA SA
37-203 Gniewczyna
Łańcucka 591
Tel.: (+48) 16 648-83-64
Fax: (+48) 16 648-85-87
www.gniewczyna.pl
Fabryka Wagonów Gniewczyna istnieje od 1982 roku. To jedna z czołowych polskich firm branży kolejowej oferuje produkcję i modernizację wagonów towarowych, naprawy wagonów towarowych oraz produkcję konstrukcji stalowych.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.