Z misją w Irlandii. Outsourcing nadzieją Polski Wschodniej

A- A A+

Dostrzegając potencjał sektora BPO, Business Process Outsourcing, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z województw Polski Wschodniej pojadą do Irlandii na europejskie forum networkingu dla usług wspólnych i outsourcingu. To właśnie sektor BPO jest najpopularniejszym wśród inwestorów obsługiwanych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która jest organizatorem wyjazdu i realizatorem Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej.

Od 12 do 15 maja w Dublinie odbędzie się “14th Annual European Shared Services & Outsourcing Week”. Jest to forum networkingu dla usług wspólnych i outsourcingu oraz zamówień z zakresu finansów, IT i HR. W tym roku, w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, w forum weźmie udział po jednym przedstawicielu jednostek samorządu terytorialnego z każdego województwa Polski Wschodniej. Będą oni mieli okazję zaprezentować swoją ofertę inwestycyjną związaną z szeroko rozumianą branżą BPO.

– Konferencja w Dublinie znajduje się na liście wydarzeń promocyjnych Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej na 2014 r. Udział w tym wydarzeniu jest odpowiedzią na wniosek przedstawicieli miast-stolic z Polski Wschodniej, którzy dostrzegają duży potencjał inwestycyjny właśnie w sektorze BPO.Mamy nadzieję, że zaowocuje to nowymi kontaktami, a w przyszłości inwestycjami  – mówi Bożena Czaja, członek Zarządu PAIiIZ S.A. 

Organizatorzy “14th Annual European Shared Services & Outsourcing Week” przewidują ponad 500 uczestników, zarówno z krajów europejskich, krajów azjatyckich, Kanady czy USA, jak i z krajów Ameryki Łacińskiej, Środkowego Wschodu, czy Afryki Północnej. Wśród prelegentów pojawią się przedstawiciele największych globalnych marek, m.in. Ken Segall (fmr. Creative Director) Apple, Niall O’Sullivan (Group Head, Finance Operations) Vodafone,George Connell (VP Strategy, Finance Operations) Shell, a także reprezentanci Kellogg Company,Marks & Spencer,Nissan Europei wielu innych.

Sektor BPO jest najszybciej rozwijającym się sektorem w Polsce. Jest też najpopularniejszym sektorem wśród inwestorów obsługiwanych przez PAIiIZ. To właśnie w obrębie sektora BPO udało nam się zrealizować 32 projekty o wartości 22,85 mln euro. Część z nich związana była z Polską Wschodnią. Każdy z takich projektów to nowe miejsca pracy. Nasz rynek nadal nie jest jeszcze nasycony i ma duży potencjał. Polska Wschodnia jest atrakcyjna dla inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu pod wieloma względami, zwłaszcza że nasila się tendencja do lokowania tego typu centrów usługowych w mniejszych miastach, posiadających jednak ośrodki akademickie  – stwierdza Bożena Czaja z PAIiIZ.

Potencjał polskiej branży BPO potwierdzają liczne badania i raporty. Colliers International opublikowała „Mapę wschodzących gwiazd sektora BPO w Polsce w 2013 roku", na której znalazło się 10 miast z Polski Wschodniej. Z kolei z raportu „BPOland Potential and Prospects” wynika, że Polska jest najpopularniejszym w Europie Środkowo-Wschodniej rynkiem dla inwestorów z sektora BPO. Pod względem tempa powstawania nowych miejsc pracy i rozwoju istniejących projektów w obszarze BPO Polska zaczyna też wyprzedzać lidera w tej dziedzinie – Indie.

Władze jednostek samorządowych z Polski Wschodniej widzą szansę na rozwój swoich województw właśnie w zakresie nowoczesnych usług dla biznesu. Poszczególne miasta Makroregionu Polski Wschodniej prześcigają się w podkreślaniu zalet, które mogłyby właśnie do nich przyciągnąć inwestorów z sektora BPO. Wskazują przede wszystkim na wykwalifikowaną kadrę, niskie koszty pracy, niskie koszty wynajmu biura, a także rozwój nowoczesnej infrastruktury i powierzchni biurowej.

Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Polsce Wschodniej działa już 35 firm z sektora BPO. Są one ulokowane m.in. w Kielcach, Białymstoku, Olsztynie, Rzeszowie, Elblągu czy Lublinie, w którym jest ich najwięcej. W Lublinie centrum obsługi klienta posiada m.in. Orange. Tutaj też usługi dla swoich globalnych klientów oferuje hinduski potentat z branży outsourcingowej Genpact.

Udział przedstawicieli JST z Polski Wschodniej w “14thAnnual European Shared Services & Outsourcing Week”pozwoli zaprezentować oferty poszczególnych regionów, ale również zdobyć wiedzę i poznać nowe trendy w branży, które będą przydatne przy stwarzaniu kolejnych ofert inwestycyjnych związanych z sektorem BPO. 

Wyjazd zostałzorganizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w ramach realizacji „Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej” Działania I.4, Komponent Promocja I Priorytetu Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

 

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.