Targowo-hotelowe otwarcie w Polsce Wschodniej

A- A A+

Makroregion Polski Wschodniej może się pochwalić strategiczną lokalizacją tuż przy granicy Unii Europejskiej. Nie powinien więc dziwić fakt, że w całym Makroregionie bardzo mocno postawiono na rozwój turystyki kongresowej i targowej.

Makroregion Polski Wschodniej tworzy pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, gdzie zlokalizowano 38 przejść granicznych z Rosją, Litwą, Białorusią i Ukrainą. Przebiega przez niego 6 drogowych i 5 kolejowych korytarzy łączących Unię Europejską z Europą Wschodnią. To tylko jeden z elementów, który stwarza bardzo dobre warunki dla rozwoju branży targowo-kongresowej, a w konsekwencji do przyciągnięcia inwestorów i turystów biznesowych.

Jak duży jest ten potencjał, chyba najlepiej widać w Kielcach. Gdy w 1993 roku ruszała tam pierwsza impreza targowa, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, nikt nie przypuszczał, że dwadzieścia lat później Targi Kielce będą wiceliderem branży targowej w Polsce i trzecim ośrodkiem wystawienniczym w Europie środkowo-wschodniej.

Dziś Targi Kielce mają 90 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej, w tym 36 tys. m kw. w 7 pawilonach i rocznie jest organizowane ponad 70 imprez targowych. Równocześnie dobiega końca warta 170 mln złotych rozbudowa, na którą udało się uzyskać 70 mln złotych wsparcia unijnego w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej.

Największym elementem projektu inwestycyjnego jest budowa za 70 mln złotych Centrum Kongresowego dla ponad 1000 osób z parkingiem podziemnym i 57-metrową wieżą z salą konferencyjno – bankietową. Budynek zostanie oddany do użytku w połowie 2013 roku.

Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, tłumaczy, że na całym świecie istnieje trend, żeby organizatorzy wystaw rozwijali działalność konferencyjną. - Targi w większości to spotkania biznesowe B2B i ścisła specjalizacja wokół poszczególnych branż. Tematyczne spotkania są niezwykle ważne dla specjalistów. Konferencje stanowią zatem uatrakcyjnienie naszej oferty targowej. My zamierzamy pójść dalej i organizować np. kongresy niezależnie od wydarzeń targowych. Ta inwestycja pozwoli na takie rozwiązanie - wyjaśnia prezes Andrzej Mochoń.

Obok Centrum Kongresowego w ramach projektu unijnego powstały już m.in. wejściowy terminal od strony wschodniej oraz dwie nowoczesne hale wystawiennicze. Równolegle trwa budowa parkingu wielopoziomowego i drugiego terminalu wejściowego. - Całość inwestycji pozwoli na kompleksową obsługę klientów ośrodka na najwyższym poziomie – podkreśla prezes Andrzej Mochoń.

Takich inwestycji w Makroregionie Polski Wschodniej jest więcej. Za blisko 46 mln złotych rozbudowano Targi Lublin. W tym przypadku dofinansowanie unijne, m.in. z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej wyniosło prawie 19 mln złotych. Za te pieniądze wybudowano m.in. nową halę o powierzchni 8 tys. m kw. i zmodernizowaną starą, którą przystosowano m.in. do organizacji konferencji.  - Lublin jest coraz silniejszy gospodarczo i w obliczu podjętych decyzji o działaniach w ramach Centrum Kompetencji Wschodnich potrzebuje miejsc, które będą wspierały jego promocję gospodarczą. Takim właśnie narzędziem są niewątpliwie Targi Lublin – mówi o inwestycji Beata Gorajek, prezes zarządu Targów Lublin S.A. Wyjaśnia, że nowe obiekty pozwalają na pokazanie regionu jako nowoczesnego miejsca spotkań nie tylko targowych i wystawienniczych. – Naszą specjalnością staną się imprezy powiązane tematycznie z obszarami lubelskiej specjalizacji przemysłowej, zmierzające do intensyfikacji kontaktów międzynarodowych, szczególnie w obszarze Partnerstwa Wschodniego– mówi prezes Beata Gorajek.

Centra targowo-konferencyjne w Makroregionie Polski Wschodniej powstają nie tylko w dużych ośrodkach miejskich. Jesienią 2012 roku uroczyście otwarto nowoczesną Arenę Ostróda - Centrum Targowo Konferencyjne Warmii i Mazur. Nowy kompleks ma 20 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej, a jego budowa kosztowała 82,6 mln zł, z czego 37,9 mln zł to środki unijne pozyskane  w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. A to nie koniec prac - kilka miesięcy temu podpisano umowę na dofinansowanie unijne drugiego etapu inwestycji. Ma on kosztować 85 milionów złotych, z czego niemal 40,4 miliona zł to wsparcie unijne. W jego ramach powstanie kolejna hala. – Po zakończeniu obu etapów inwestycji w obiekcie udostępnionych będzie ponad 42 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej, spełniającej wszelkie nowoczesne standardy, umożliwiające organizowanie imprez o znaczeniu krajowym i międzynarodowym – zapowiada Maciej Siembieda prezes Media Support Group, obsługującej Arenę Ostróda na obszarze marketingu i PR. Tłumaczy, że taka lokalizacja jest nieprzypadkowa. – Działamy na fundamencie targów meblowych, które mają już 20-letnią tradycję. Przecież to było centrum przemysłu meblowego – wyjaśnia Siembieda. Zaznacza, że Arena Ostróda to prywatna inicjatywa. – Inwestor, Demuth Group, świadomie zdecydował się na Makroregion Polski Wschodniej, bo to region gdzie inwestycje mogą liczyć na szczególne wsparcie. Dzięki temu zyskują wszyscy. W okolicy np. powstała spora liczba hoteli czterogwiazdkowych, których właściciele liczą, że goście targowi wrócą do nich już prywatnie, na urlop – mówi Siembieda.

Rozwojowi centrów wystawienniczo-kongresowych z dużą uwagą przygląda się Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., która m.in. realizuje Projekt Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej w ramach działania 1.4 Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Główne założenia projektu obejmują m.in. zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Makroregionu i rozwój turystyki biznesowej w tym regionie. - Nowe obiekty, w których można organizować imprezy targowe oznaczają także rozwój samych miejsc, w których one powstają. Samo centrum wystawiennicze to nie wszystko. Konieczna jest rozbudowa bazy noclegowej, gastronomicznej, infrastruktury, wzrastają obroty lokalnych usługodawców, a to wiąże się z pobudzeniem gospodarki, powstawaniem nowych miejsc pracy - komentuje Agnieszka Łukaszewska – Wojnarowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego PAIiIZ S.A.

Sama PAIiIZ S.A.,  w ramach realizacji projektu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, organizując m.in. serię wyjazdów studyjnych na międzynarodowe imprezy targowe na świecie, stara się też wykorzystać potencjał nowych obiektów targowo-kongresowych w Makroregionie Polski Wschodniej. - W ubiegłym roku wraz z przedsiębiorcami z sektora meblowego wzięliśmy udział w targach meblowych w Ostródzie, w nowej hali MTM Ostróda. W tym roku, w czerwcu,  na terenie Targów Kielce zostanie zorganizowana III edycja Forum Polska Wschód – zapowiada Agnieszka Łukaszewska – Wojnarowska.

Rozwijające się środowisko targowe w Polsce Wschodniej oraz towarzyszące im liczne spotkania biznesowe, a także realizacja przez PAIiIZ S.A. kampanii promocyjnej Makroregionu Polski Wschodniej  sprzyjają również rozwojowi hoteli. Są one organizatorami forów i konferencji biznesowych, ale również same biorą udział w targach i misjach wyjazdowych, które służą  ich promocji i rozwojowi. - Dzięki uczestniczeniu w misji gospodarczej w ZEA miałem możliwość zaprezentowania oferty Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie na tamtejszym rynku. Jednocześnie wyjazd stworzył okazję do odbycia szeregu rozmów handlowych, które mam nadzieję, że przyniosą w przyszłości współpracę w sektorze turystyki przyjazdowej. Inicjatywę PAIiIZ uważam za bardzo pomocną w rozwijaniu kontaktów. Oczywiście na efekty handlowe musimy poczekać – mówi dyrektor Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie Krzysztof Kaczmarek.

Rozwijające się w Polsce Wschodniej środowisko targowe oraz liczne spotkania związane z promocją Makroregionu służą również rozwojowi hotelowej turystyki konferencyjnej – „Siedlisko Morena” współpracuje z PAIiIZ od 2011 roku. To właśnie u nas organizowano seminarium informacyjne „Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej” dla przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto w kwietniu ubiegłego roku przedstawiciele firmy PROREST – właściciela hotelu „Siedlisko Morena”, brali udział w misji gospodarczej zorganizowanej przy okazji oficjalnej wizyty premiera Donalda Tuska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Królestwie Arabii Saudyjskiej. Kolejnym etapem we wzajemnych stosunkach była październikowa wizyta przedstawicieli biznesu Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce, podczas której Siedlisko Morena gościło delegację. W czasie dwudniowego pobytu odbyły się spotkania z udziałem Prezydenta Miasta Ełku - Tomasza Andrukiewicza, przedstawicielami władz samorządu, lokalnego biznesu oraz Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – mówi Urszula Bartochowska Manager ds. Sprzedaży „Siedlisko Morena”.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.