Sektor lotniczy z kontraktami na ponad 128 mln

A- A A+

Dzięki Programowi Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej firmy związane z lotnictwem zawarły kontrakty o największej wartości, 128 960 000,00 mln zł, co stanowiło 47% wartości wszystkich kontraktów poszczególnych branż.

Z ankiet przeprowadzonych wśród przedsiębiorców biorących udział w Programie Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej wynika, że dzięki działaniom promocyjno-wystawienniczym, od stycznia 2010 r. do listopada 2013 r., firmy z branży lotniczej zawarły kontrakty o wartości ponad 128 mln zł. To największa wartość spośród wszystkich branż. Tuż za sektorem lotniczym uplasował się sektor spożywczy z kontraktami o wartości 97 mln zł, a dalej branża jachtowa z kontraktami o wartości 15 mln zł. Wartość kontraktów sektora lotniczego stanowiła 47% wartości kontraktów poszczególnych branż.

Udział firm z sektora lotniczego w Programie Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej skutkował również inwestycjami w nowe linie produkcyjne o wartości 20 mln zł i inwestycje w nowy sprzęt, których wartość wyniosła ponad 2,3 mln zł.

Polski przemysł lotniczy w 90% koncentruje się głównie w Polsce Wschodniej, w szczególności w województwie podkarpackim i lubelskim. Zagraniczne inwestycje w sektorze lotniczym skutkowały rozwojem firm z tego regionu. To właśnie tutaj mieszczą się zakłady WSK Rzeszów produkujące elementy silników lotniczych, fabryka śmigłowców PZL Świdnik czy firma Goodrich produkująca w Krośnie podzespoły lotnicze. Istotnym wsparciem sektora lotniczego są liczne klastry, organizacje i stowarzyszenia, m.in. Stowarzyszenie Producentów Lotniczych Dolina Lotnicza, Centrum Zaawansowanych Technologii Aeronet Dolina Lotnicza, Sieć Porozumienia Lotniczego Avia-SPLot, Stowarzyszenie Polskiego Przemysłu Lotniczego czy Stowarzyszenie Promocji Polskiego Lotnictwa.

Jak wynika z ankiet, wartość kontraktów zawartych przez firmy z sektora lotniczego z województwa podkarpackiego, biorące udział w Programie Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, przyczyniła się do sukcesu województwa. Spośród wszystkich województw, to właśnie w podkarpackim zawarto kontrakty o najwyższej wartości, na ponad 145 mln zł, co stanowiło 54% wartości wszystkich kontraktów zawartych przez firmy z Makroregionu Polski Wschodniej.

Rozwojowi sektora lotniczego na Podkarpaciu sprzyjają niskie koszty pracy i koszty produkcyjne, ponad 22 tysiące wykwalifikowanych pracowników, środowisko biznesowe przyjazne inwestorom, Politechnika Rzeszowska z rozwiniętym Wydziałem Budowy Maszyn i Lotnictwa, ulgi i zachęty inwestorskie, a także centralnie zlokalizowane lotnisko o międzynarodowym charakterze Rzeszów-Jasionka.

W najbliższym czasie firmy z Polski Wschodniej, prowadzące działalność minimum 18 miesięcy i posiadający siedzibę w jednym z 5 województw Polski Wschodniej: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, działające w sektorze lotniczym, mogą wziąć udział w misji gospodarczej podczas Targów Lotniczych ILA Berlin Air Show 2014 w Berlinie. Termin nadsyłania wniosków upływa  18 lutego. Szczegóły na www.whyeasternpoland.eu

Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, realizowany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.,w ramach działania 1.4 Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, ma na celu stały wzrost konkurencyjności gospodarczej oraz atrakcyjności tego obszaru. Przewiduje on promocję pięciu województw Makroregionu Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego,  świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Jego kluczowym celem jest wzrost zainteresowania potencjalnych przedsiębiorców ofertą gospodarczą Polski Wschodniej, a także przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego. Główne kierunki działań promocyjnych to państwa Unii Europejskiej, USA, Rosja, Chiny, Korea, Indie, kraje Zatoki Perskiej. Sektory strategiczne Polski Wschodniej to: spożywczy, drzewny i meblarski, BPO, jachtowy, lotniczy, chemiczny, maszynowy, OZE, turystyka biznesowa.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.