Polskie budownictwo modułowe podbija Skandynawię. Czas na Bliski Wschód

A- A A+

Podczas corocznych targów Annual Investment Meeting w Dubaju stoisko Polski Wschodniej przyciągało tłumy. Tym, co szczególnie zainteresowało inwestorów była oferta budownictwa modułowego i panelowego firmy z Podlasia. Technologię z Polski docenili już Skandynawowie. Teraz pierwsze projekty są opracowywane na rynek emiracki.

Budownictwo prefabrykowane (metoda składania budynków "z klocków") jest cały czas nowością na polskim rynku. Tym bardziej zaskakuje, że to właśnie oferta Nordhus, firmy z Bielska Podlaskiego podbija skandynawskie rynki, a teraz również Bliski Wschód.

-AIM był niezwykle interesującym doświadczeniem. Do tej pory działaliśmy głównie na rynku europejskim, skandynawskim. Mieliśmy okazję odkryć nowe rynki zbytu i zdobyć nowe kontakty nie tylko do potencjalnych inwestorów z Bliskiego Wschodu, ale również z Azji i Afryki. Naszą ofertą byli zainteresowani głownie developerzy, którzy szukają oszczędności, projektanci, dla których nasza oferta była nowością, ale też inżynierowie i klienci indywidualni. Obecnie prowadzimy dużo rozmów z potencjalnymi kontrahentami z ZEA, którzy chcą poznać dokładniej naszą technologię oraz ofertę cenową – mówi Jarosław Monachowicz, Product Manager z Nordhus.   

Nordhus działa na rynku od 2011 roku. Założyciele firmy mają wieloletnie doświadczenie w budownictwie, głównie przy produkcji domów prefabrykowanych, które jako prekursorzy tej technologii wprowadzali na polski rynek. Tylko w 2013 roku firma zrealizowała 3 kontrakty w Norwegii o wielkości ponad 12.000m2 na kwotę ponad 70 milionów złotych. - Teraz zatrudniamy ponad 200 osób. Docelowo będziemy produkować i budować 65.000m2 rocznie i zatrudniać nawet 700 osób. Obecnie eksportujemy głównie do krajów skandynawskich i Francji. W tym roku podpisaliśmy kontrakty na 3 duże projekty w Skandynawii, które zapewniły nam obłożenie produkcyjne do końca roku – stwierdza Jarosław Monachowicz.

Budownictwo modułowe coraz częściej jest doceniane i wykorzystywane przy budowie budynków użyteczności publicznej, a także budynków mieszkaniowych. Przewagą tego budownictwa nad metodami tradycyjnymi są niskie koszty i krótki czas realizacji, przy jednoczesnym zachowaniu wymagań budowlanych poszczególnych rynków, a także zapewnienia wysokich standardów i indywidualnych potrzeb klientów.

- Oferta firmy jest skierowana do wszystkich. Zajmujemy się budową mieszkań, budynków wielopiętrowych do siódmej kondygnacji, domów, ale również budynków użyteczności publicznej, jak szkoły, czy szpitale. Teraz np. jesteśmy na etapie opracowywania projektów baz terenowych dla straży pożarnej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – mówi Monachowicz.

Firma Nordhus bierze udział w Programie Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, który ma na celu rozwój gospodarczy tego regionu Polski. Dzięki udziałowi w wydarzeniach z zakresu promocji bezpośredniej firmy mogą uczestniczyć w najbardziej prestiżowych targach na świecie oraz misjach gospodarczych. – Stwarzamy firmom możliwość dotarcia z ofertą do inwestorów, poszerzamy sieć kontaktów biznesowych, ale to od samych przedsiębiorców, ich zaangażowania oraz oferty zależy przełożenie na nowe kontrakty, czy inwestycje. W Polsce Wschodniej działa wiele firm, które są konkurencyjne nie tylko w naszym kraju, ale również na rynkach zagranicznych. Ostatnio na Annual Investment Meeting, najważniejszym wydarzeniu inwestycyjno-promocyjnym w Dubaju, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się oferta budownictwa modułowego firmy z Podlasia. Widać, że robiła one wrażenie na odwiedzających. To tylko pokazuje, że Polska Wschodnia jest miejscem, w którym również są dogodne warunki do rozwoju technologii i biznesu. Poprzez Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej chcemy to dalej wspierać, poszerzać rynki zbytu oraz nowe inwestycje – mówi Bożena Czaja, członek Zarządu PAIiIZ S.A.

Polska Wschodnia jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia naszej działalności. Tutaj są niższe koszty pracy w porównaniu z innymi regionami kraju.  Cenny jest również potencjał pracowniczy i chęć ludzi do pracy, który znacząco wpływa na rozwój firm z tego regionu. Prowadząc działalność w tej części Polski mamy co prawda mniejszy dostęp do specjalistów z wybranych branży, prowadzimy jednak szkolenia pracowników, przez co nasza kadra nieustanie się rozwija. Polska Wschodnia jest ostatnimi czasy bardzo pożądanym sektorem inwestycyjnym, co potwierdza największa inwestycja greenfield w Polsce w 2010 roku skandynawskiego giganta Ikea Industry- dodaje Jarosław Monachowicz z Nordhus.   

Przedsiębiorstwa z Polski Wschodniej zainteresowane udziałem w targach i misjach gospodarczych organizowanych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych mogą śledzić informacje o naborach na stronie www.whyeasternpoland.eu i na www.paiz.gov.pl

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.