Polska Wschodnia z misją na Bliskim Wschodzie

A- A A+

Od 30. kwietnia do 2. maja delegacja firm oraz przedstawicieli władz samorządowych z Makroregionu Polski Wschodniej weźmie udział w corocznym forum inwestycyjnym ANNUAL INVESTMENT MEETING (AIM) w Dubaju, w ZEA. Głównym celem uczestnictwa w Forum będzie promocja Makroregionu oraz oferty polskich firm biorących udział w AIM.

W ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej (PPGPW), realizowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. (PAIiIZ), przedstawiciele firm oraz jednostek samorządu terytorialnego z Polski Wschodniej już po raz trzeci wezmą udział w misji wyjazdowej na AIM w Dubaju. Delegacja będzie miała okazję do zaprezentowania potencjału inwestycyjnego swoich regionów oraz firm, a także do spotkań, m.in. w Hamiriyah Free Zone oraz z państwowym funduszem inwestycyjnym rządu emiratu Ras Al Khaimah - Ras Al Khaimah Investment Authority (RAKIA).

ForumAnnual Investment Meeting jest organizowane pod patronatem Sheikha Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, emira Dubaju, premiera i wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a głównym organizatorem AIM jest Minister Handlu Zagranicznego ZEA Sheikha Lubna Al Qasimi. W uroczystości otwarcia Forum uczestniczą ministrowie rządu ZEA oraz emir Dubaju.

Na Annual Investment Meeting (AIM) w Dubaju co roku spotyka się ponad 70. przedstawicieli różnych państw z Azji, Afryki, Ameryki Północnej oraz Europy. Często wśród delegacji narodowych, szczególnie z Chin, Indonezji czy Wietnamu, są ministrowie lub ministrowie w randze wicepremiera. 

- W AIM biorą udział osoby, które odpowiadają za rozwój inwestycyjny oraz gospodarki swoich krajów, co stwarza okazję do nowych kontaktów oraz przedstawienia ofert najbardziej zainteresowanym, potencjalnym inwestorom. Firmy oraz władze samorządowe z Polski Wschodniej mają unikalną szansę na bezpośrednie zaprezentowanie swojego dorobku oraz potencjału, a tym samym większą szansę na nowe kontrakty i inwestycje – stwierdza Bożena Czaja, Wiceprezes PAIiIZ S.A.

Wśród polskiej delegacji znajdą się Marszałkowie i Wicemarszałkowie 5. województw wchodzących w skład Makroregionu Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego) oraz Prezydencji i Wiceprezydenci:  Lublina, Rzeszowa, Białegostoku, Suwałk i Kielc.

Spośród firm, prezentujących swoje produkty na polskim stoisku podczas AIM, będą przedstawiciele branży spożywczej (Bartex, Mleczarnia EkoŁukta, Lactex, Lubsad, Spółdzielnia Mleczarska Łapy, Uren Novaberry), meblowej (Meblodex), przemysłowej (Remog, Royal-Star), produktów luksusowych, jachtów (Balt Yacht, Mellody Yachts, Nautiner, Sedna Yachts) oraz branży hotelarskiej (Binkowski Hotel, Zamek Ryn, Zbyszko, Condohotels Management).

Rynek emiracki jest bardzo atrakcyjny dla Polski. Jak podaje GUS, w 2012 roku obroty towarowe Polski z ZEA wyniosły 453 mln USD, w tym import 88 mln USD, a eksport 365 mln USD. W ubiegłym roku eksportowaliśmy do ZEA głównie produkty metalurgiczne, maszyny, urządzenia mechaniczne, produkty ceramiczne, chemiczne oraz spożywcze. Swój wkład w ten eksport miały również przedsiębiorstwa z Polski Wschodniej.

- Warto jednak wspomnieć, że ZEA są ważnym odbiorcą również dóbr luksusowych, które powstają we wschodnich regionach naszego kraju. Szczególnym uznaniem cieszą się luksusowe jachty produkowane na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach, czy samochód Leopard, produkowany w Mielcu. Ciekawostką jest to, że coraz większym zainteresowaniem mieszkańców ZEA cieszą się oferty turystyki zdrowotnej, pobytów wypoczynkowo-zdrowotnych w Europie. W tym widzimy duży potencjał, stąd na AIM obecni są reprezentanci branży hotelarskiej oraz producenci dóbr luksusowych – mówi Agnieszka Łukaszewska – Wojnarowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego PAIiIZ S.A.

- Zjednoczone Emiraty Arabskie są ważnym partnerem biznesowym Polski Wschodniej. Obecność na tegorocznej edycji AIM jest kontynuacją współpracy ze stroną emiracką w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej.Od 3. lat PAIiIZ aktywnie uczestniczy w wydarzeniach gospodarczych w ZEA, takich właśnie jak AIM, czy też Gulfood lub SIAL w Abu Dhabi– dodaje Bożena Czaja, Wiceprezes PAIiIZ S.A.

Od 2011 roku, za pośrednictwem PAIiIZ, przedstawiciele świata biznesu oraz władz samorządowych Makroregionu wzięli udział w 8. ważnych wydarzeniach o charakterze gospodarczym, organizowanych w ZEA. W 2. wydarzeniach targowych, 2. misjach inwestycyjnych i 4. misjach gospodarczych wzięło udział 76. przedsiębiorców oraz 19. przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i są już pierwsze efekty. W sumie zostało podpisanych 10 kontraktów o łącznej wartości 2 492 000 PLN. Firmy zadeklarowały wzrost produkcji i eksportu o 30%, z kolei sprzedaży o 14%.

Potwierdzeniem owocnej współpracy Polski z ZEA jest również uruchomienie w lutym tego roku bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą, a Dubajem oraz Polsko-Emirackie Forum Biznesu i wizyta w Polsce Ministra Gospodarki ZEA Sultana bin Saeeda Al Mansouriego.- Tuż po zakończeniu Forum część emirackiej delegacji udała się z dwudniową wizytą do Białegostoku, na Podlasie, co było skutkiem bezpośrednich spotkań pomiędzy władzami i przedsiębiorcami z ZEA z delegacjami z Polski Wschodniej. Liczymy, że po tegorocznym AIM tego typu spotkań na gruncie polskim będzie więcej. Każde tego typu spotkanie to kolejny, ważny krok w nawiązaniu nowych kontraktów i rozwoju Polski Wschodniej – stwierdza Agnieszka Wojnarowska z PAIiIZ S.A.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.