Polska Wschodnia kusi inwestorów

A- A A+

Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwestorów - to najkrótszy opis Polski Wschodniej. Szczegółowa oferta inwestycyjna tego obszaru była prezentowana podczas Międzynarodowych Targów Expo Real w Monachium w dniach 8 – 10 października 2012.

Makroregion Polska Wschodnia, to nowe, bardzo atrakcyjne - z punktu widzenia inwestorów - tereny w Unii Europejskiej. W takiej sytuacji nie mogło nas zabraknąć na jednej ważniejszych imprez inwestycyjnych, jaką są targi Expo Real – mówi dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., Agnieszka Łukaszewska-Wojnarowska. – Jestem przekonana, że nasza oferta jest bardzo ciekawa. Region Polski Wschodniej ma wiele do zaoferowania inwestorom. Obecność na targach przedstawicieli poszczególnych miast oraz przedsiębiorców to bardzo duża szansa na nawiązanie współpracy inwestycyjnej – dodaje.

Makroregion Polska Wschodnia obejmuje 5 województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. To jeden z najszybciej rozwijających się regionów Polski, który może się pochwalić strategiczną lokalizacją tuż przy granicy Unii Europejskiej, co czyni z niego naturalną „bramę” do rynku wschodniego. To obszar o powierzchni blisko 100 000 km kwadratowych, gdzie zlokalizowano 38 przejść granicznych z Rosją, Litwą, Białorusią i Ukrainą. Przebiega przez niego 6 drogowych i 5 kolejowych korytarzy łączących Unię Europejską z Europą Wschodnią.

W Polsce Wschodniej mieszka ponad 8 milionów ludzi, przy czym blisko jedna trzecia jest poniżej 25 roku życia. Działają tam aż 53 uczelnie wyższe, na których studiuje ponad 330 tys. osób. Kolejne 213 tys. osób uczy się w średnich szkołach zawodowych.

Warto pamiętać, że Polska może się pochwalić jednym z najniższych w Europie kosztów pracy. Na obszarze Polski Wschodniej średnia płaca jest niższa niż w pozostałych częściach Polski, zaś stopa bezrobocia w tym regionie kraju jest wyższa.  – Zbiór tych czynników oznacza, że potencjalni inwestorzy mają łatwy dostęp do młodej, dobrze wykwalifikowanej kadry. To idealni kandydaci np. do pracy w branży BPO, ale nie tylko – podkreśla Agnieszka Łukaszewska-Wojnarowska.

Inwestorzy zagraniczni realizujący w Polsce nowe inwestycje, o priorytetowym znaczeniu dla gospodarki, mogą liczyć na specjalne wsparcie rządowe. Obraz gospodarczy Polski Wschodniej uzupełnia m.in. pięć prężnie działających Specjalnych Stref Ekonomicznych, które mają napędzać nie tylko lokalne gospodarki. W obecnym kształcie będą one funkcjonować do 2020 roku, oferując inwestorom m.in. zniżki podatkowe oraz atrakcyjne tereny inwestycyjne. Z myślą o tym obszarze powstał też specjalny „Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013” finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który m.in. pozwala na pozyskiwanie dodatkowych środków zewnętrznych.

Wsparcie inwestycji nie ogranicza się jednak tylko do zabezpieczenia środków na np. działania inwestycyjne. Żeby zwiększyć zainteresowanie inwestorów zagranicznych i przyspieszyć tempo rozwoju, ustanowiono Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. Jest on realizowany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A (PAIiIZ S.A.) od dwóch lat w ramach działania 1.4 Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Na ten cel PAIiIZ S.A. otrzymała 86 mln zł, które wyda do 2015 roku na działania promujące m.in. sektory strategiczne w Polsce Wschodniej, takie jak produkcja żywności, BPO  outsourcing), przemysł lotniczy, produkcja jachtów, odnawialne źródła energii i turystyka biznesowa).

- Pod tym kątem przedstawiciele poszczególnych samorządów przygotowują specjalną ofertę dla inwestorów, tworzą bazy danych o partnerach biznesowych oraz terenach inwestycyjnych. Jej szczegóły można poznać właśnie podczas targów Expo Real, w których bierze udział spora grupa, mam nadzieję, przyszłych partnerów biznesowych – informujeAgnieszka Łukaszewska-Wojnarowska.

Swoją reprezentację w Monachium mają m.in. urzędy marszałkowskie województwa warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego, miasta takie jak Białystok, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Łomża, Krosno, Tarnobrzeg, Lublin, Gołdap
i Olsztyn oraz Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Główne założenia Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej obejmują: zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, zainteresowanie polskich firm inwestycjami w Polsce Wschodniej, pobudzenie eksportu produktów oraz usług z Polski Wschodniej, a także rozwój turystyki biznesowej. Główne kierunki działań promocyjnych to państwa Unii Europejskiej, USA, Rosja, Chiny, Korea, Indie, kraje Zatoki Perskiej. - Mamy już pierwsze sukcesy. Zorganizowano 88  imprez o charakterze wystawienniczo-promocyjnym, w których udział wzięli przedstawiciele 1133. przedsiębiorców i 338. jednostek samorządów terytorialnych, których skutkiem jest zrealizowanie 100 kontraktów i realizowanie następnych.  Od roku 2009, według zestawienia projektów realizowanych przez PAIiIZ S.A., ulokowano w Polsce Wschodniej 21 inwestycji, dzięki którym powstało 3500 nowych miejsc pracy – wylicza Agnieszka Łukaszewska-Wojnarowska.

Jak w praktyce działa Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej? Dobrym przykładem jest firma Syntea S.A. (firma szkoleniowo - konsultingowa), która w lutym podpisała w Bombaju umowę inwestycyjną z globalną firmą szkoleniową Aptech Limited.
W jej wyniku Aptech został mniejszościowym udziałowcem polskiej spółki.

Negocjacje między firmami trwały kilkanaście miesięcy i były wspomagane zarówno przez przedstawicieli PAIiIZ S.A., jak i władze Lublina. W praktyce wpływy z emisji akcji o wartości 1 mln USD Syntea przeznaczyła na poszerzanie oferty o szkolenia Aptech, wdrażanie nowych produktów zgodnych z polityką edukacyjną Unii Europejskiej oraz realizacją strategii rozwoju na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

 

                                                                                                                                              Informacja prasowa
08 października 2012

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.