Polska Wschodnia idealna dla outsourcingu

A- A A+

Makroregion Polska Wschodnia jest coraz atrakcyjniejszy dla firm sektora BPO (Business Process Outsourcing). To efekt m.in. stosunkowo niskich kosztów pracy, dynamicznego rozwoju infrastruktury, przychylnej polityki lokalnej i wielu wykształconych, młodych ludzi. Już ponad 10 tysięcy osób z Polski Wschodniej znalazło zatrudnienie w sektorze BPO.

BPO (Business Process Outsourcing) to inaczej zlecanie podmiotowi zewnętrznemu obsługi wybranych procesów biznesowych. Często są to obszary strategiczne dla danej firmy, ale nie będące podstawowym obszarem działalności. Eksperci od lat zwracają uwagę, że Polska, ze względu na dogodne położenie geograficzne, bliskość kulturową rynków zachodnich oraz korzystną relację kosztów do jakości pracy, jest jednym z najatrakcyjniejszych państw na świecie dla zagranicznych inwestorów w sektorze BPO.

OUTSOURCING PUSZCZA OKO NA WSCHÓD

Przez lata inwestorzy skupiali się przede wszystkim na największych polskich miastach. Teraz jednak największym graczom rośnie groźna konkurencja - Makroregion Polska Wschodnia, który obejmuje 5 województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Zamieszkuje go ponad 8 milionów ludzi, przy czym blisko jedna trzecia jest poniżej 25. roku życia. Działają tam aż 53 uczelnie wyższe, na których studiuje ponad 330 tys. osób.

 – Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania firm z sektora usług nowoczesnych Makroregionem Polska Wschodnia – mówi Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. Wylicza, że miasta z tego regionu oferują dużą pulę wykształconych pracowników, których oczekiwania płacowe są wciąż znacznie niższe, niż w innych miastach Polski, gdzie sektor BPO rozwija się już od kilku lat i rosnąca konkurencja przyczynia się do wzrostu wynagrodzeń. - Ponadto, większość dużych miast Polski Wschodniej ma od niedawna w swojej ofercie nowoczesne powierzchnie biurowe z infrastrukturą techniczną, niezbędną do prowadzenia działalności w sektorze nowoczesnych usług. Co więcej, przedstawiciele władz lokalnych dostrzegając szansę na rozwój miast, dzięki inwestycjom  z  branży BPO, nie tylko stworzyli zespoły dedykowane do obsługi inwestorów i rozumiejące specyfikę tego typu projektów, ale także zaczęli aktywnie wychodzić ze swoją ofertą do firm –  tłumaczy Iwona Chojnowska-Haponik.

MAKROREGION WSCHODZĄCĄ GWIAZDĄ SEKTORA BPO

Podobne wnioski można wyciągnąć z raportów takich firm doradczych jak Colliers International, która opublikowała „Mapę wschodzących gwiazd sektora BPO w Polsce w 2013 roku". Uwzględniono w nim 10 miast, nie tylko z Polski Wschodniej, gdzie usługi zewnętrzne na rzecz firm mogą się najlepiej rozwijać. Eksperci tej firmy zwracali uwagę, że klienci zaczęli interesować się mniej popularnymi dotychczas lokalizacjami, takimi jak m.in. Lublin, Kielce, czy Olsztyn. Z opracowania wynika, że m.in. w stolicach województw tworzących Polskę Wschodnią, koszty czynszu mogą być nawet o połowę niższe w porównaniu z głównymi rynkami biurowymi. W Kielcach koszty wynajmu metra kwadratowego to 9-11,5 euro. Drożej jest w Lublinie (10-12 euro), a taniej m.in. w Białymstoku (7-10 euro) i Rzeszowie (8,5-11 euro). Zwrócono też uwagę, że w takich miastach jak Lublin, Kielce czy Olsztyn ilość powierzchni biurowej jeszcze się zwiększy. Inna firma doradcza, Jones Lang LaSalle w swoich opracowaniach na temat alternatywnych lokalizacji usług sektora BPO zwraca uwagę na miasta z Makroregionu Polska Wschodnia w kontekście znajomości języków obcych i odnotowuje, że znajomość języka rosyjskiego, jest tam wyższa, niż przeciętnie, a znajomość języka angielskiego i niemieckiego niemal na tym samym poziomie co średnia dla całego kraju.

MIASTA ROZWIJAJĄ INFRASTRUKTURĘ POD NOWOCZESNE USŁUGI

Same miasta Makroregionu Polska Wschodnia prześcigają się w podkreślaniu swoich zalet dla potencjalnych inwestorów sektora BPO. Wyliczają m.in. swój potencjał demograficzny, niskie koszty prac i najmu powierzchni, rozwój nowoczesnej infrastruktury i powierzchni biurowej. - Rocznie na lubelskich uczelniach kształci się ok. 90 tysięcy osób. Dodatkowym atutem są także koszty pracy, które kształtują się na poziomie ok. 20 proc. Niższym, niż w innych miastach Polski. Lublin już posiada największą w Polsce Wschodniej przestrzeń biurową, sięgającą łącznie ponad 100 tys. m kw., a plany zakładają powstanie kolejnych 70 tys. m kw, w tym na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Stawki wynajmu powierzchni biurowych są około 30-40 proc. mniejsze niż w Warszawie i innych dużych miastach – wylicza Joanna Bobowska z biura prasowego w kancelarii prezydenta Lublina. Dodaje, że rozwój branży BPO wpisano do strategii Lublin 2020 jako priorytetową dla rozwoju gospodarczego miasta. Wylicza, że obecnie w tym sektorze pracuje już 3 500 osób. – W nadchodzącym roku spodziewamy się kilku nowych inwestycji w sektorze i mamy nadzieję, że efekty przejdą nasze oczekiwania – zaznacza Joanna Bobowska.

Na rozwój branży BPO stawiają też w Białymstoku. Tam wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, m.in. zlecono przygotowanie raportu dotyczącego potencjału sektora IT/BPO/SSC. – Posłuży ono jako narzędzie pomocnicze w podejmowaniu decyzji strategicznych. Zamówienie już jest realizowane – tłumaczy Urszula Mirończuk, rzecznik prasowy prezydenta Białegostoku. Zwraca uwagę na budowanie dobrego klimatu dla inwestycji i pozytywnych relacji z przyszłymi inwestorami.

O indywidualnym podejściu do inwestorów zapewniają też Kielce, gdzie dla branży BPO już pracuje ok. 2 tys. osób. Kilka tygodni temu UCMS Group Poland, świadcząca usługi z zakresu księgowości, płac i kadr dla firm międzynarodowych, zdecydowała się ulokować tam swoje centrum usług BPO. Zatrudni w nim kilkadziesiąt osób. - Szukając lokalizacji dla naszego kolejnego biura w Polsce kierowaliśmy się takimi kryteriami, jak: połączenia komunikacyjne i odległość od Warszawy, dostępność i kwalifikacje pracowników, dostępność powierzchni biurowej, wsparcie lokalnej administracji, dostępność i jakość infrastruktury IT, koszty działalności i funkcjonowania biura. Poddaliśmy bardzo szczegółowej analizie kilkanaście miast oraz kilkukrotnie odwiedziliśmy 3-4 miasta zakwalifikowane do drugiej rundy. Nasz wybór padł ostatecznie na Kielce – mówi Anna Kaczmarska, dyrektor finansowy UCMS Group Poland.

O naszej atrakcyjności świadczy przede wszystkim liczba studentów, kierunki ich kształcenia, znajomość języków obcych i dostępność powierzchni biurowej, która pod względem atrakcyjności może konkurować z takimi miastami jak Kraków czy Warszawa – wylicza Mieczysław Pastuszko, dyrektor wydziału projektów strukturalnych i strategii miasta w kieleckim ratuszu. Zaznacza, że chociaż już kilka lat temu zapadła decyzja, żeby Kielce promować wśród inwestorów jako atrakcyjną lokalizację dla sektora BPO, to sam proces jest żmudny, a konkurencja między miastami spora. -Konieczne jest nawiązywanie kontaktów i generalnie budowanie dobrego klimatu. Pomagają w tym działania promocyjne i reklamy, które wykupiliśmy np. w brytyjskich czasopismach branżowych, wizyty na targach. Staramy się być aktywni i wyróżniać na tle innych miast organizując np. po raz kolejny Forum Gospodarcze Polski Wschodniej – mówi Pastuszko. Forum zaplanowano na czerwiec i jest to jedna z imprez realizowana w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, za który odpowiada PAIiIZ S.A. Takich imprez w Kielcach będzie zresztą więcej – na kwiecień zaplanowano konferencję i wizytę studyjną „Apetyt na outsourcing. Perspektywy rozwoju BPO w Kielcach i innych miastach Polski Wschodniej”, której głównym organizatorem jest samorząd Kielc i firma doradcza Deloitte.

Według danych PAIiIZ w Makroregionie Polska Wschodnia funkcjonuje już ponad 35 firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które, według niepełnych informacji, zatrudniają lub zatrudnią ponad 10 tys. osób w Lublinie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Rzeszowie i Elblągu. -To nie tylko firmy polskie, które mają tu swoje Centra Usług Wspólnych zajmujące się telemarketingiem, windykacją i obsługą klienta, ale i firmy oferujące usługi informatyczne, księgowo-rachunkowe oraz prowadzące działalność badawczo-rozwojową - wylicza Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ S.A. Dodaje, że najwięcej takich inwestycji z tego sektora znajduje się w Lublinie, gdzie swoje duże centrum obsługi klienta posiada już Orange i skąd usługi dla swoich międzynarodowych klientów oferuje hinduski potentat outsourcingowy Genpact. - Ciekawym przykładem jest Rzeszów, gdzie w związku z rozkwitem sektora lotniczego i powstaniem tzw. Doliny Lotniczej powstało wiele centrów badawczo-rozwojowych. Inwestorzy już obecni w Polsce szukający kolejnych lokalizacji, coraz częściej zerkają w stronę Białegostoku, Olsztyna czy Kielc, gdzie mogą pozyskać wykształconych pracowników, ale także, od niedawna, mają możliwość ulokowania się w nowoczesnych biurowcach oferujących nowoczesną infrastrukturę techniczną, niezbędną do prowadzenia działalności w obszarze usług nowoczesnych – podkreśla dyrektor Iwona Chojnowska-Haponik.

 

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.