PAIiIZ S.A. promuje Makroregion Polska Wschodnia

A- A A+

Wizyta studyjna dziennikarzy w województwie lubelskim i podlaskim.

Na zaproszenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, w dniach 17-20 września 2013 r., Makroregion Polski Wschodniej odwiedzili dziennikarze współpracujący z mediami arabskimi, chińskimi, rosyjskimi i niemieckojęzycznymi.

Uczestnicy wizyty studyjnej poznali nie tylko możliwości inwestycyjne odwiedzanych regionów, ale także bogate walory turystyczne Polski Wschodniej.

Już pierwsze, wtorkowe spotkanie dziennikarzy z Jarosławem Ptaszkiem - prezesem Towarzystwa Przyjaciół Stężycy, któremu do budowy kompleksu rekreacyjnego „Wyspa Wisła” udało się zaangażować mieszkańców gminy - zaowocowało ciekawą dyskusją dotyczącą rozwoju przedsiębiorczości i możliwości inwestowania w regionie.  Kompleks w Stężycy, położony na prawie 30 hektarach, to największa inwestycja zrealizowana przez organizację pożytku publicznego w Polsce. Inwestycja  kosztowała ok. 18 mln zł,  ponad 60% tej kwoty pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego  województwa lubelskiego. Budowa trwała 3 lata.

Kolejnym punktem programu była wizyta w położonych nieopodal szklarniach firmy JMP Flowers, polskiego lidera pod względem jakości produkowanych kwiatów. Dziennikarze z dużym zainteresowaniem obejrzeli jeden z najnowocześniejszych obiektów szklarniowych na świecie. Łączna powierzchnia JMP Flowers to ponad 11 ha, na których produkowanych jest: ok. 60 odmian róż, 40 odmian anturiów i kilkadziesiąt odmian orchidei doniczkowych.

Następnego dnia dziennikarze zwiedzili zlokalizowaną w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec, Podstrefa Lublin, firmę Aliplast. Gości powitał Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk, w spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego. Przedstawicielka SSE Euro-Park Mielec, Dominika Błaszczak opowiedziała o terenach przeznaczonych pod inwestycje typu green-field i brown-field, a reprezentanci firmy Aliplast przybliżyli historię firmy, lidera na rynku europejskim - producenta systemów aluminiowych do budownictwa. Dziennikarze mieli okazję zobaczyć nowoczesne hale produkcyjne, w tym w pełni zautomatyzowane linie lakiernicze i maszyny do cięcia profili. Uczestnicy wizyty studyjnej w towarzystwie przedstawicieli lokalnych władz zwiedzili również lubelską starówkę. Wizytę w Lublinie zakończyło spotkanie w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie goście wysłuchali prelekcji Pana Tomasza Małeckiego, Prezesa Zarządu spółki na temat działalności Lubelskiego Parku. Z dużym zainteresowaniem spotkały się informacje o współpracy lubelskich uczelni i świata biznesu orazzwiedzanie na terenie Parku  laboratoriów chemicznych do badania żywności i wody a także alternatywnych paliw. 

Ostatnie dwa dni wizyty dziennikarze spędzili na Podlasiu.  Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz,  przedstawiciele zagranicznych mediów mieli szansę nie tylko docenić walory turystyczne regionu, ale przede wszystkim poznać szczegóły dotyczące inwestycji w regionie. Podczas oficjalnego lunchu poruszano tematykę planowania inwestycji w Polsce wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem wizytowanego województwa. Goście byli ciekawi możliwości zakładania firm w Polsce i skorzystania z przywilejów, jakie oferują Specjalne Strefy Ekonomiczne. Po lunchu, dziennikarze pojechali na spotkanie do firmy Masterpress, zlokalizowanej w Suwalskiej Strefie Ekonomicznej Podstrefie Białystok. Bogusław Wojtach, Wiceprezes firmy, zaprezentował możliwości produkcji opakowań z wykorzystaniem technologii druku fleksograficznego i offsetowego, a podczas wizyty w hali produkcyjnej goście zobaczyli nowoczesny park maszynowy  firmy Masterpress i zapoznali się z procesem produkcji etykiet typu „shrinksleeve”.

Późnym popołudniem dziennikarze pożegnali Białystok i udali się w kierunku Białowieży. Po kolacji w zabytkowym budynku dworca kolejowego „Białowieża Towarowa” na gości czekała niespodzianka - nocny przejazd drezyną.  Kolejną atrakcją dla miłośników Puszczy i architektury końca XIX wieku był nocleg w eleganckich wolnostojących wagonach kolejowych, położonych na terenie dawnej letniej rezydencji cara Mikołaja II.

Podczas wizyty studyjnej dziennikarze odwiedzili dwa województwa: lubelskie i podlaskie, wzięli udział w spotkaniach z lokalnymi władzami, a także zaznajomili się z planami rozwoju i ofertami terenów inwestycyjnych w regionie, a także z działaniami w ramach tzw. promocji bezpośredniej   jakie oferuje Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej.

Wizyty studyjne organizowane przez PAIiIZ kierowane są do dziennikarzy reprezentujących  media zagraniczne i mają na celu wypromowanie Polski Wschodniej wśród zagranicznej opinii publicznej.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.