Największa siła makroregionu, czyli sektor spożywczy

A- A A+

Produkty spożywcze z województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego mogą pochwalić się wysoką jakością i ugruntowaną pozycją nie tylko na polskim rynku, ale także na rynkach zagranicznych. Firmy z tego sektora w okresie od stycznia 2010 do lutego 2013 roku podpisały 269 kontraktów na łączną kwotę 110 988 521,94 zł.

Dzięki programowi realizowanemu przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) wiele firm z Makroregionu regularnie ma okazję prezentować swoją ofertę na targach międzynarodowych.

O rozwoju sektora spożywczego Polski Wschodniej świadczą przede wszystkim liczby. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych firmy z sektora spożywczego, biorące udział w wydarzeniach o charakterze promocyjno-wystawienniczym, organizowanych w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, w okresie od stycznia 2010 do lutego 2013 roku, podpisały 269 kontraktówna łączną kwotę110 988 521,94 zł.

– Sektor spożywczy to najsilniejszy sektor Polski Wschodniej, dlatego też na nim koncentrujemy działania. Ponadto produkty spożywcze to wdzięczny temat do promocji kraju czy regionu. Wśród produktów oferowanych przez uczestniczące w naszym projekcie firmy są produkty mleczarskie (sery, mleko w proszku), mięsne (wędliny i przetwory mięsne), przetwory owocowo-warzywne (dżemy, konfitury, ketchupy, musztardy), produkty mrożone, makarony, majonez, produkty alkoholowe (miody pitne, nalewki, piwo)– mówi Monika Gąsiorowska, Dyrektor Biura ds. Realizacji Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej PAIiIZ. 

Bogata oferta firm spożywczych z Polski Wschodniej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zagranicznych inwestorów. - Produkty spożywcze z Makroregionu są dobrze odbierane. Wyprodukowane w kraju Unii Europejskiej zapewniają wysokie standardy jakości przy atrakcyjnej cenie. To nasza przewaga konkurencyjna. Poza tym w Azji czy krajach Ameryki Północnej panuje moda na produkty europejskie – podkreśla Monika Gąsiorowska, Dyrektor Biura ds. Realizacji Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej PAIiIZ. 

Przedstawiciele firm biorących udział w Programie Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej również są zadowoleni z efektów współpracy z PAIiIZ. – Program jest  istotnym wsparciem naszej działalności. Nawiązaliśmy nowe kontakty, pozyskaliśmy nowych partnerów handlowych. Poznaliśmy mentalność, wymagania i oczekiwania potencjalnych klientów z krajów Afryki i Azji. Mieliśmy okazję spotkania się z dotychczasowymi partnerami handlowymi – mówi Halina Łupińska ze Spółdzielni Mleczarskiej w Łapach.

Oprócz dużych zakładów produkcyjnych, mleczarskich czy mięsnych, które są najmocniejszą stroną sektora spożywczego Polski Wschodniej, Program Promocji Gospodarczej daje również okazję do rozwoju małym i średnim, często rodzinnym, firmom produkującym na nieco mniejszą skalę.

– Z PAIiIZ współpracujemy od 2010 roku. Dzięki udziale w misjach i targach pozyskaliśmy kilku znaczących dla naszej firmy klientów zagranicznych, z którymi regularnie współpracujemy. Gdyby nie ten projekt, nasz rozwój w ostatnich latach byłby mniejszy. Po udziale w targach odnotowaliśmy wzrost eksportu o 4%, a wzrost sprzedaży o 6%– mówi Robert Kowalkowski, właściciel Przetwórni Owoców i Warzyw Lubawa.

Dla firm uczestnictwo w misjach i targach to także okazja do poznania najnowszych trendów i źródło inspiracji ich rozwoju. – Podczas wyjazdów i obserwacji zagranicznych rynków zrodziły się pomysły na nowe produkty, takie jak: konfitury i dżemy bez dodatku cukru ,czy dzisiaj bardzo modne produkty ekologiczne – dodaje Robert Kowalkowski.

Firmy z sektora spożywczego, które podpisywały kontrakty dzięki Programowi Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej to m.in. Lactima, Przetwórnia Owoców i Warzyw Robert Kowalkowski, Spółdzielnia Mleczarska w Łapach, P.W. MAT Marzena Tkaczuk (producent słodyczy) oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe MATEO Stanisław Cabaj (producent mrożonek).

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.