Lotnicza szansa Polski Wschodniej

A- A A+

Makroregion Polska Wschodnia jest krajowym zagłębiem przemysłu lotniczego. Tutaj znajdują się największe zakłady produkcyjne tej branży. Jest też wiele mniejszych firm, które przebojem wchodzą na rynki zagraniczne. Dzięki Programowi Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej firmy z sektora lotniczego podpisały kontrakty łącznej wartości aż ok. 125,5 mln złotych.

W Polsce Wschodniej przemysł lotniczy, z ponad stuletnią tradycją, skupia ponad 90% produkcji w tej dziedzinie. Lotnictwo ma tutaj doskonałe zaplecze naukowe i szkoleniowe, a inwestycjom sprzyja centralne położenie w Europie, na głównych szlakach komunikacyjnych oraz zachęty biznesowe i podatkowe.

Największa część tego potencjału jest skupiona w województwie podkarpackim. W tym regionie Wydział Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej szkoli specjalistów, a dobrze zlokalizowane lotnisko o międzynarodowym charakterze umożliwia szybką komunikację. W 2003 roku, zostało powołane do życia Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego DOLINA LOTNICZA, które skupia obecnie ponad stu członków: przedsiębiorców, ośrodki badawcze oraz ośrodki szkoleniowe.

Jednym z członków Doliny Lotniczej jest Royal-Star Areo z Dębicy. Na co dzień firma zajmuje się produkcją urządzeń i podzespołów chłodniczych takich jak agregaty chłodnicze, agregaty wody lodowej, aparaty grzewczo-wentylacyjne czy centrale klimatyzacyjno-wentylacyjne. Jej właściciel, Krzysztof Pawełek, pasjonat lotnictwa, zdecydował się, aby firma zaistniała na rynku również jako ośrodek szkolenia lotniczego.

Od blisko 10 lat Royal-Star Aero jest prężnie działającym ośrodkiem szkoleniowym, szkolącym zarówno pilotów jak i mechaników lotniczych. Firma coraz ambitniej wkracza na rynki zagraniczne, współpracując m.in. z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. W efekcie o przedsiębiorstwie z Podkarpacia mówiło się już niejednokrotnie na targach AEROSPACE w Japonii, spotkaniu inwestorów AIM w Dubaju, wystawie lotniczej ILA w Berlinie, czy misjach sektora lotniczego AEROMART w Kanadzie.– Firma zaprezentowała się jako nowoczesna i dynamiczna, oferująca swoim klientom doskonałe możliwości kształcenia i rozwoju – podkreślają przedstawiciele Royal-Star Aero.

Jednym z efektów tej współpracy jest nawiązanie kontaktów z Emirates Training College z Dubaju, największym i najbardziej prestiżowym ośrodkiem szkoleniowym dla pilotów i personelu pokładowego.– Royal Star Aero mocno wkomponowywało się w zakres usług, które mogą być w przyszłości alternatywą do współpracy dla Emirates AirLines – argumentują przedstawiciele Royal-Star Aero.

Ciekawie na tle tych informacji wyglądają dane o efektywności Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. Żeby ocenić jego skuteczność, poproszono 300 firm różnych branż, m.in. spożywczej, bieliźniarskiej i lotniczej, biorących udział w wydarzeniach promocyjno-wystawienniczych, takich jak np. targi, o wypełnienie specjalnej ankiety. Na ankietę odpowiedziało 148 przedsiębiorców, którzy zadeklarowali zawarcie kontraktów na blisko 300 mln złotych. Okazało się, że pod względem wartości zawartych kontraktów liderem jest branża lotnicza. Z 14 ankiet wynika, że zawarto 12 kontraktów o łącznej wartości aż ok. 125,5 mln złotych. To efekt udziału w takich targach jak np. ILA Berlin Air Show, na które w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej pojechało 19 firm z Polski Wschodniej.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.