Dynamiczny rozwój sektora metalowego i maszynowego w Polsce Wschodniej

A- A A+

Dynamicznie rozwijający się sektor metalowy i maszynowy to kolejna branża przynosząca znaczne sukcesy dla Makroregionu Polski Wschodniej. Choć rozwój tych sektorów zależny jest od innych dziedzin przemysłu, odnotowuje się tutaj systematyczny wzrost produkcji i coraz więcej nowych miejsc pracy.

Do tzw. sektora metalowego zaliczamy wytwarzanie z metali m.in. zbiorników, różnych konstrukcji i ich elementów, narzędzi i materiałów budowlanych. Branża ta jest najlepiej rozwinięta w dwóch województwach Makroregionu Polski Wschodniej: świętokrzyskim i podkarpackim. Również dla sektora maszynowego województwo podkarpackie jest najlepszym miejscem rozwoju.  Produkowane tu maszyny służą przede wszystkim branży spożywczej i rolniczej.

Jak wynika z analiz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) sektor metalowy cechuje wysoki potencjał inwestycyjny. Największe zainteresowanie regionem jak dotąd wykazywały głównie firmy niemieckie i amerykańskie. Konkurencyjność regionu pod względem kwalifikacji kadr, niskich stawek płac i niewygórowanych cen nieruchomości, będzie przyciągać kolejnych zagranicznych przedsiębiorców, podobnie jak położenie Makroregionu w pobliżu granic państw należących do Unii Europejskiej, jak i państw, które wchodziły w skład ZSRR. Dobre prognozy potwierdza także rozwój regionalnej sieci komunikacyjnej. Podobnie jest w sektorze maszynowym. Gigantyczne rynki za wschodnią granicą Unii Europejskiej mogą przyjmować praktycznie nieograniczone ilości wyrobów z tego sektora.

Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej realizowany przez PAIiIZ zdecydowanie przyczynił się do sukcesu branży metalowo-maszynowej Makroregionu.

 – Wydarzenia, po których podpisano 20 kontraktów na łączną kwotę 11 637 218,5 zł to: misja do Chin, Hannover Messe, ILA Berlin Air Show, Airtec, MIDEST, misja do Szanghaju.  Są to dane zebrane na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród przedsiębiorców biorących udział w PPGPW – mówi Monika Gąsiorowska, Dyrektor Biura ds. Realizacji Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej PAIiIZ. 

– Głównymi kierunkami dotychczasowej sprzedaży eksportowej są: Litwa, Łotwa, Estonia, Niemcy, Czechy, Słowacja, Francja i kraje Beneluxu. Ponadto nasza firma współpracuje z klientami spoza UE, z tzw. rynków wschodnich: Rosji, Białorusi oraz Ukrainy. Dzięki Programowi Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej wzięliśmy udział w wizycie studyjnej dziennikarzy reprezentujących media ukraińskie, niemieckie i skandynawskie – mówi Jakub Gróbarczyk – Dyrektor Handlowy w firmie SERWISTAL.

Analizy przeprowadzone przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych pokazują, że możemy się spodziewać coraz większego rozwoju tych dwóch sektorów. Dzięki planowanym inwestycjom w województwach Makroregionu Polski Wschodniej obydwie branże powinny odnotować wzrost produkcji, a w rezultacie znaczny rozwój sektora metalowo-maszynowego.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.