Bielizna z Polski Wschodniej podbija Paryż

A- A A+

Firmy z Polski Wschodniej od wielu lat podbijają światowe rynki bielizną wysokiej jakości. Sukcesywny rozwój branży bieliźniarskiej zaowocował nowymi miejscami pracy oraz znaczącym poszerzeniem asortymentu. Ostatnio producenci bielizny z Podlasia prezentowali swoje produkty na targach „Salon International de la Lingerie” (SIL) w Paryżu.

Poszukując niszy gospodarczej, przedsiębiorstwa z Polski Wschodniej, szczególnie z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, postawiły na rozwój branży tekstylnej, a dokładniej bieliźniarskiej. Dzierżąca tytuł tekstylnej stolicy Polski Łódź ma szczególnie silnego konkurenta w postaci Białegostoku, który skupia grupę prężnych firm produkujących bieliznę. – Białystok ma swoje tradycje w przemyśle włókienniczym, dlatego to nie jest przypadek, że w tym rejonie znajduje się tylu producentów bielizny. Większość z nich to przedsiębiorstwa z tradycjami rodzinnymi, które działają na polskim rynku od kilkunastu lat. W tym czasie każda z firm rozwijała się, a wraz z rozwojem możliwe było tworzenie nowych miejsc pracy – mówi Elżbieta Kacała z Podlaskiego Klastra Bielizny.

Wykorzystując duże zagęszczenie przedsiębiorstw bieliźniarskich w Polsce Wschodniej, firmy zrzeszają się, aby wspólnie promować swoje produkty oraz rozwijać całą branżę. – Podlaski Klaster Bielizny zrzesza największe firmy producenckie z Podlasia. Pomimo konkurencji  firmy współpracują ze sobą, co jest opłacalne, gdyż działając w tym kierunku pojedynczo z pewnością nie miałyby takiej siły przebicia jak razem. Wiele z nich korzysta niezależnie ze środków unijnych, co pozwala na wprowadzanie innowacji w zakresie produkcji i ogólny rozwój przedsiębiorstwa, ale również wspólnie, dzięki działaniom PAIiIZ S.A., mogą wystawić swoje produkty na najbardziej prestiżowych targach bieliźnianych na świecie – dodaje Elżbieta Kacała.

W ramach realizowanej przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. kampanii promocyjnej Makroregionu Polski Wschodniej producenci mają możliwość rozwoju swoich przedsiębiorstw dzięki udziałowi w targach i misjach wyjazdowych. To właśnie podczas nich prezentują produkty i nawiązują nowe kontakty, poszerzając rynki zbytu. Ostatnio, pod koniec stycznia, bielizna z Polski Wschodniej była prezentowana w Paryżu na najważniejszej na świecie imprezie branżowej: targach „Salon International de la Lingerie”. – Już po raz drugi wzięliśmy udział w wyjeździe na targi organizowane przez PAIiIZ S.A., z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Targi są dla nas bardzo ważne, gdyż to właśnie tam spotykamy swoich zagranicznych odbiorców i możemy  wspólnie dopracować szczegóły naszej współpracy. Podczas tegorocznej edycjizdobyliśmy również wielu nowychklientów, z którymi rozpoczynamy współpracę i to jest właśnie motorem rozwoju dla nas.Wiemy, że nasze projekty bielizny są wyjątkowe i znajdujemy tego potwierdzenie właśnie w poszerzającej się bazie stałych odbiorców, których bez wyjazdu na targi i bezpośredniego spotkania, jest  o wiele trudniej pozyskać  – mówi Piotr Marcinik z firmy Expose Beauty.

- Nasze firmy bieliźniarskie są wyjątkowo zaangażowane i naprawdę solidnie przygotowują się do targów, zapraszają swoich stałych klientów, zabierają bardzo dużo wzorów, mają piękne, anglojęzyczne katalogi. Często z każdej z firm jedzie na targi dodatkowo po 3-4 przedstawicieli i bywa i tak, że wszyscy na raz zajęci są rozmową z klientami – mówi Anna Krasoń, kierownik projektu w PAIiIZ S.A.

Wspólne stoisko producentów bielizny z Polski Wschodniej cieszyło się również i w tym roku wyjątkowo dużym zainteresowaniem, co zgodnie podkreślają wystawcy. – Realizacja imprezy przebiegła zgodnie z programem. Organizacja na stoisku była bardzo dobra. Śmiało można stwierdzić, że najlepsza z dotychczasowych. Stoisko cieszyło się dużą popularnością i jesteśmy zadowoleni z rezultatów– mówi Kinga Lesisz, prezes firmy „Kinga”. Podobne opinie ma również organizator wyjazdu, PAIiIZ S.A.– Bardzo się cieszę, że w tym roku udało się nam przygotować stoisko z klasą, w kolorach czerni i srebra, z ogromnymi zdjęciami wzorów bielizny każdej z firm. Zebraliśmy dużo komplementów nie tylko od potencjalnych kupców, którzy nas odwiedzali, ale też od zagranicznych dziennikarzy. Frekwencja wśród gości stoiska niezmiennie wysoka, przeważali oczywiście Francuzi i klienci z krajów francuskojęzycznych, krajów Unii Europejskiej, ale odwiedziło nas również sporo Rosjan, a także kupców z Azji (Japonia, Korea Płd., byłe republiki radzieckie), Stanów Zjednoczonych i Bliskiego Wschodu. Niezależnie od koniunktury gospodarczej, Paryż nadal jest stolicą mody i targi w Port de Versaille nadal odwiedza cały świat– stwierdza Anna Krasoń.

Bielizna produkowana w Polsce Wschodniej w dużej mierze trafia na eksport, nie tylko na rynki europejskie, ale również do krajów arabskich, Nowej Zelandii czy Japonii. Stąd duże zróżnicowanie asortymentu, począwszy od bielizny damskiej (gorseciarstwo: biustonosze i figi) i męskiej, bielizny bawełnianej, nocnej, po bieliznę na specjalne okazje: ślubną i erotyczną.

Co roku najważniejszą atrakcją targów „Salon International de la Lingerie”są profesjonalne pokazy bielizny przygotowywane przez organizatora targów. – W ich trakcie każdy z naszych wystawców miał  możliwość zaprezentowania jednego ze swoich wzorów. Przez 3 dni trwania targów pokazy te obejrzało kilka tysięcy widzów. Z roku na rok udział w nich bierze coraz więcej marek, co pokazuje, z jakim prestiżem się one wiążą; poza tym mają one również bezpośrednie przełożenie marketingowe: wielu kupców decyduje się odwiedzić stoisko i obejrzeć wzory marek właśnie ze względu na model, który zobaczyło wcześniej na pokazie. Podsumowując, w opinii firm inwestycja w regularne wystawianie się na paryskich targach zwraca się z całą pewnością. Z zamówieniami często wracają dystrybutorzy, którzy w poprzednich latach tylko wizytowali stoisko i oglądali asortyment – stwierdza Anna Krasoń z PAIiIZ S.A.

Na wspólnym stoisku Polski Wschodniej na targach „Salon Interantiona de la Lingerie” w Paryżu prezentowały się m.in. następujące marki: Gracya, Expose Beauty, Vena, MAT, Gorteks, Axami, GAIA, Tessoro, Kinga, Meva Fashion, Fabio oraz Miss Fabio.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.