Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne w Polsce Wschodniej o wartości 1 324,48 mln euro

A- A A+

Od 2002 r. do listopada 2013 r. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. doprowadziła do rozpoczęcia w Polsce 489 inwestycji o łącznej wartości 11 926,57 mln euro, dzięki czemu powstanie 138 584 nowych miejsc pracy, z czego 8 382 w Polsce Wschodniej.

Od 2002 do 2013 roku w Polsce Wschodniej zakończono 46 projektów, co stanowi 9,4% wszystkich projektów realizowanych w Polsce. Łączna wartość przedsięwzięć z Polski Wschodniej wyniosła 1 324, 48 mln euro, czyli 11,1% wartości ogólnej. Dzięki tym projektom ma powstać 8 382 nowych miejsc pracy - 6% wszystkich nowo powstałych miejsc pracy w całym kraju, wynikających z projektów zainicjowanych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. (PAIiIZ).

Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej nadal przyczynia się do rozwoju Makroregionu Polski Wschodniej. Pięć województw: podkarpackie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie stale odnotowują wzrost zatrudnienia od początku trwania Programu, a nowe inwestycje przyczyniają się do rozwoju wszystkich branż.


Aktualny stan Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w Polsce Wschodniej, wg projektów obsługiwanych przez PAIiIZ, wygląda następująco:

Województwo

Liczba zakończonych projektów

Łączna wartość projektów

Zatrudnienie (nowe miejsca pracy)

lubelskie

6

29,94 mln EUR

857

podkarpackie

23

570,45 mln EUR

4694

warmińsko-mazurskie

8

506,86 mln EUR

1990

podlaskie

5

167,72 mln EUR

611

świętokrzyskie

4

49,5 mln EUR

230


- Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej daje szansę na rozwój Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w regionie w dłuższej perspektywie. Dzięki misjom, targom i organizowanym przez nas wizytom studyjnym przedsiębiorcy z Polski Wschodniej oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego mieli okazję zaprezentować swoje oferty potencjalnym zagranicznym inwestorom. Również goście z zagranicy mogli zobaczyć potencjał gospodarczy Makroregionu, w wyniku czego podczas trwania Programu podpisano wiele kontraktów – mówi Bożena Czaja, członek Zarządu PAIiIZ S.A.

W ostatnim okresie, obejmującym lata 2010-2013 (stan z 6.11.2013), inwestycje przyczyniły się do utworzenia 4674 nowych miejsc pracy, a ich wartość w sumie wyniosła 652,4 mln euro. W bazie PAIiIZ figurują 424 oferty inwestycyjne typu greenfield oraz 79 ofert typu brownfield. Inwestorom zagranicznym zainteresowanym regionem Polski Wschodniej przekazano 448 ofert, z czego 27 zostało ostatecznie zrealizowanych na terenie Makroregionu.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.