330 milionów zł „zysków” zadeklarowali przedsiębiorcy z Polski Wschodniej

A- A A+

Już po raz trzeci firmy podsumowały swój udział Programie Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. Na podstawie ankiet, przedsiębiorstwa oceniały m.in. średni wzrost eksportu, sprzedaży, zatrudnienia, a także liczbę oraz wartość nowych kontraktów, które są wynikiem udziału w Programie.

W ramach dotychczasowych działań Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej (PPGPW), od stycznia 2010 roku do października 2013 roku, przedstawiciele z 5 województw Polski Wschodniej, przedsiębiorcy i reprezentanci jednostek samorządu terytorialnego, uczestniczyli w 123 wydarzeniach promocyjnych o charakterze międzynarodowym (53 targach, 49 misjach wyjazdowych, 7 misjach przyjazdowych, 3 wizytach studyjnych, 5 forach gospodarczych i 6 konferencjach zagranicznych). Wzięło w nich udział 1473 przedsiębiorców oraz 395 przedstawicieli władz samorządowych z Polski Wschodniej oraz 60 zagranicznych przedsiębiorstw.

Na podstawie ankiet rozesłanych do 300 firm uczestniczących w wydarzeniach o charakterze promocyjno-wystawienniczym (od stycznia 2010 do października 2013 roku), na które odpowiedziało 171 przedsiębiorców, zadeklarowano  331 075 232,90 zł „zysków” ztytułu udziału w Programie Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej.

Na kwotę 330 mln zł składają się następujące elementy:

•        zawarcie 520 kontraktów na łączną kwotę 269 079 433,99

•        inwestycje w nowy sprzęt do realizacji pozyskanych kontraktów na kwotę 21 879 939,82

•        inwestycje w budowę nowej fabryki:11 575 000,00

•        inwestycje w rozwój zakładu, np. budowa nowych linii czy hal produkcyjnych na kwotę 28 540 859,29 zł

Firmy zawarły 520 kontraktów na łączną kwotę 269 079 433,99 zł. Inwestycje w nowy sprzęt do realizacji pozyskanych kontraktów wyniosły 21 879 939,82 zł, inwestycje w budowę nowych fabryk 11 575 000,00 zł, a inwestycje w rozwój zakładu 28 540 859, 29 zł. Dzięki uczestnictwu firm w PPGPW powstały nowe miejsca pracy. Zatrudnienie znalazło 285 osób, w zdecydowanej większości mieszkańców Polski Wschodniej. Z deklaracji przedsiębiorców wynika również, że PPGPW przyczynił się do wzrostu produkcji, średnio o 16%,  sprzedaży o 19%, a przede wszystkim eksportu,średnio o 51%.

- Jako PAIiIZ stwarzamy firmom z Polski Wschodniej możliwość prezentacji ich produktów i usług na rynkach międzynarodowych, a także nawiązania kontaktów, które w przyszłości mogą zaprocentować nowymi kontraktami. Na podstawie ankiet uzyskanych od przedsiębiorców widzimy, że PPGPW przyczynia się do rozwoju poszczególnych przedsiębiorstw, a tym samym całego Makroregionu – mówi Bożena Czaja, członek Zarządu PAIiIZ, nadzorująca projekt.

Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, realizowany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. w ramach działania 1.4 Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, ma na celu stały wzrost konkurencyjności gospodarczej oraz atrakcyjności tego obszaru. Przewiduje on promocję pięciu województw Makroregionu Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego,  świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Jego kluczowym celem jest wzrost zainteresowania potencjalnych przedsiębiorców ofertą gospodarczą Polski Wschodniej, a także przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego. Główne kierunki działań promocyjnych to państwa Unii Europejskiej, USA, Rosja, Chiny, Korea, Indie, kraje Zatoki Perskiej. Sektory strategiczne Polski Wschodniej to: spożywczy, drzewny i meblarski, BPO, jachtowy, lotniczy, chemiczny, maszynowy, OZE, turystyka biznesowa.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.