Żywność z Polski Wschodniej promuje się w USA

09 lipca 2013
A- A A+

W dniach 30 czerwca – 2 lipca 2013 r. przedstawiciele firm z Polski Wschodniej reprezentujący sektor spożywczy wzięli udział w targach Summer Fancy Food w Nowym Jorku, gdzie wspólnie na 100-metrowym stoisku regionalnym, prezentowali swoje produkty.

Potencjalni kontrahenci i dystrybutorzy zainteresowani współpracą z polskimi firmami mieli okazję zapoznać się z ofertami firm działających w takich branżach, jak cukiernicza, mleczarska, mięsna, alkoholowa, przetworów owocowo-warzywnych oraz gotowych mrożonych produktów. Wyjazd na targi do Nowego Jorku umożliwił przedsiębiorcom bezpośrednie nawiązanie kontaktów z głównymi partnerami biznesowymi ww. wydarzenia, w tym z dystrybutorami produktów spożywczych na teren stanu i kraju, hurtownikami, pośrednikami a także z branżą HoReCa. Wydarzenie było organizowane przez Speciality Food Association, stowarzyszenie zajmującą się organizacją zimowych i letnich edycji targów Fancy Food w USA od wielu lat. Summer Fancy Food są największymi targami poświęconymi sektorowi spożywczemu na wschodnim wybrzeżu USA.

Skład polskiego stoiska dopełniało także stoisko Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Nowym Jorku, które prezentowało oferty innych polskich firm. 1 lipca radca Henryk Sanecki zorganizował w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku spotkanie poświęcone potencjałowi polskiego sektora spożywczego, na które zaproszeni zostali m.in. dystrybutorzy produktów etnicznych na rynek amerykański, przedstawiciele firm i pośredników, którzy już współpracują z firmami z Polski, a także reprezentanci instytucji wspierających zagraniczne firmy w uzyskaniu zezwoleń i certyfikatów na wejście na amerykański rynek żywnościowy. Spotkanie, którego gospodarzem był radca Sanecki, otworzyła konsul generalna w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka oraz członek Zarządu PAIiIZ Bożena Czaja.

Uczestnictwo w targach zostało zorganizowane przez PAIiIZ w ramach realizacji Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, Działanie I.4 Promocja i Współpraca. W wyjeździe udział wzięło 17 firm: UREN NOVABERRY, „JK”, PHU „MATEO”, Spółdzielnia Pszczelarska APIS, Allnet (Cukiernia Zaniewicz), AS Babuni, LACTEX, Fabryka Cukierków Pszczółka, BARTEX, Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Orzech”, Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES, INDYKPOL, PERŁA – Browary Lubelskie, AMAL Firma Handlowa, Spółdzielnia Mleczarska w ŁAPACH, HORTINO Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Leżajsk oraz Mazurskie Miody. (PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.