World Investment Report 2014: szczęśliwa trzynastka dla Polski

25 czerwca 2014
A- A A+

Polska utrzymała się w ścisłej czołówce najbardziej perspektywicznych lokalizacji na świecie dla inwestycji zagranicznych, a nawet poprawiła swoją pozycję - wynika z World Investment Report 2014 przygotowanego przez UNCTAD. Światowa premiera raportu miała miejsce 24 czerwca w siedzibie PAIiIZ.

Według UNCTAD, Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na świecie ponownie zaczął rosnąć, ale nie osiągnął jeszcze poziomu sprzed kryzysu. Na znaczeniu traci Unia Europejska, a zyskują kraje rozwijające się i transformacji ustrojowej, które stanowią już połowę 20 największych odbiorów BIZ na świecie. W przedkryzysowym 2007 r. UE była zarówno największym inwestorem jak i regionem goszczącym BIZ na świecie. W 2013 r. kraje Wspólnoty zainwestowały za granicą 20% wartości BIZ UE z 2007r. a przyjęły 28%. Ich udział w światowym odpływie BIZ w zeszłym roku spadł z 55% w 2007 r. do 20%, a w napływie analogicznie z 40% do 20%.

W przypadku Polski, wyniki napływu BIZ stanowią powielenie danych NBP, który liczy nie tylko nowe inwestycje typu greenfield, lecz również kapitał w tranzycie czy fuzje i przejęcia. Dlatego wyniki napływu BIZ do Polski w ubiegłym roku - 6 mld USD, nie są niepokojące.  - Polska znalazła się na szóstej pozycji w Europie pod względem wartości projektów inwestycyjnych typu greenfield przyciągniętych w 2013 r. - zaznaczył obecny na konferencji profesor Zbigniew Zimny, ekspert ONZ ds. BIZ. - Nadal jesteśmy  najatrakcyjniejszym dla inwestycji krajem w regionie i jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie - dodał, komentując raport UNCTAD.

Według badania przeprowadzonego przez UNCTAD wśród szefów globalnych korporacji, Polska należy do najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych na świecie w latach 2014-2016. Z miejsca 14, które zajmowała przez dwa lata z rzędu, Polska awansowała na szczęśliwe trzynaste. W pierwszej dwudziestce znalazło się tylko pięć krajów europejskich, a Polska jest jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej.

Dobrą sytuację inwestycji zagranicznych w Polsce potwierdzają wyniki PAIiIZ. - Wartość projektów zakończonych przy udziale Agencji w pierwszym półroczu 2014 r. wynosi 1,5 mld euro - podkreśliła podczas spotkania Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych.

Spośród 20 zamkniętych projektów ponad połowa (11) to inwestycje produkcyjne, w tym 6 pochodzi z sektora motoryzacyjnego. Pod względem kraju inwestora liderem nie są już Stany Zjednoczone, a Niemcy. Wiele inwestycji trafiających do PAIiIZ to kolejne projekty firm już działających w Polsce. - 70% reinwestycji świadczy o zaufaniu inwestorów do naszego kraju - zaznaczyła wiceprezes PAIiIZ Anna Polak-Kocińska. - Polska to kraj, w którym inwestorzy mogą realizować nawet więcej niż wcześniej zakładali - dodał Paweł Tynel, dyrektor Zespołu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych EY.

Aktualnie PAIiIZ w swoim portfolio prowadzi 156 projektów inwestycyjnych o wartości 2984 mln euro, które w przyszłości mogą wykreować 32 466 nowych miejsc pracy.

(PAIiIZ)

Pobierz pliki

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.