Wizyta studyjna dziennikarzy w województwie świętokrzyskim i lubelskim

09 czerwca 2014
A- A A+

Na zaproszenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, w dniach 2 – 5 czerwca, Makroregion Polska Wschodnia odwiedzili dziennikarze ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chińskiej Republiki Ludowej, Węgier, Rumunii i Łotwy.

Podczas czerwcowej wizyty studyjnej dziennikarze poznali nie tylko walory inwestycyjne odwiedzanych regionów, ale także – turystyczne.  Pierwszego dnia pobytu dziennikarze odwiedzili mieszczący się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” S.A. Kielecki Park Technologiczny. Gości powitał dyrektor parku Szymon Mazurkiewicz, który przedstawił korzyści dla potencjalnych inwestorów, zainteresowanych podjęciem działalności w strefie.  Dziennikarze z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji przedstawiciela firmy ActiveTek – producenta i dystrybutora innowacyjnych urządzeń do uzdatniania powietrza, bazujących na jedynej na świecie Aktywnej Technologii RCI. Z prezentacją wystąpił również przedstawiciel firmy AMPS, która specjalizuje się w projektowaniu, produkcji  i wdrażaniu systemów przedpłatowych do rozliczania rachunków za media.

Drugiego dnia pobytu dziennikarze wzięli udział w prelekcjach i dyskusjach panelowych podczas IV Forum Polski Wschodniej w Kielcach.  Spotkanie zainaugurowało wystąpienie Bożeny Czai, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, gospodarza Forum oraz Adama Jarubasa –  marszałka województwa świętokrzyskiego. Wieczór, przedstawiciele władz regionalnych, ekspertów ekonomicznych, mediów i  świata biznesu spędzili podczas uroczystej kolacji w kieleckim  Hotelu Binkowski.

4 czerwca dziennikarze udali się do lubelskiego Ratusza, gdzie  spotkali się  z przedstawicielami lokalnych władz. Podczas spotkania Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta miasta przedstawiła walory inwestycyjne i kulturalne województwa.

Kolejnym punktem programu była wizyta w fabryce ABM Greiffenberger.  Goście powitani przez Roberta Bronisza, dyrektora polskiego zakładu i Roberta Lackermeiera,  prezesa ABM Greiffenberger Antriebstechnik GmbH, zapoznali się z możliwościami produkcyjnymi lubelskiej fabryki, specjalizującej się w produkcji elektrycznych systemów napędowych.  W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele lubelskiego Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego oraz Teresa Orczykowska, reprezentująca  Podstrefę Lublin Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec. Podczas spotkania poruszano tematykę planowania inwestycji w Polsce Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem wizytowanego regionu. Goście byli ciekawi możliwości zakładania firm w Polsce i możliwości skorzystania z przywilejów, jakie oferują Strefy.

Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Centralnego Laboratorium Agroekologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, mieszczącego się w Lubelskim Parku Naukowo Technologicznym. Miejsce to jest dumą regionu i prowadzi zaawansowane badania żywności na najnowocześniejszych sprzętach. Dziennikarze byli pod dużym wrażeniem zakresu prowadzonych badań oraz wyposażeniem laboratorium.

Późnym popołudniem goście udali się do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, jednego z najpiękniejszych zakątków Polski, miasta o statusie Pomnika Historii nadanym  przez Prezydenta RP.

W trakcie wizyty studyjnej dziennikarze odwiedzili dwa województwa: świętokrzyskie i lubelskie, wzięli udział w spotkaniach z lokalnymi władzami, a także zaznajomili się z planami rozwoju i inwestycji w regionie.

Wizyty studyjne organizowane przez PAIiIZ S.A. skierowane są przede wszystkim do dziennikarzy mediów zagranicznych i mają na celu wypromowanie Polski Wschodniej wśród zagranicznej opinii publicznej.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.