Wizyta studyjna dziennikarzy na Kielecczyźnie i Podkarpaciu

24 czerwca 2013
A- A A+

Na zaproszenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, w dniach 10-14 czerwca, Makroregion Polska Wschodnia odwiedzili dziennikarze ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Chińskiej Republiki Ludowej.

Podczas wizyty studyjnej dziennikarze poznali nie tylko walory inwestycyjne odwiedzanych regionów, ale także walory turystyczne Polski Wschodniej. Pierwszego dnia pobytu dziennikarze wzięli udział w otwarciu III Forum Polski Wschodniej w Kielcach. Uroczysty wieczór, podczas którego spotkali się przedstawiciele mediów i świata biznesu z różnych krajów, odbył się w Filharmonii Świętokrzyskiej. Następnego dnia  goście wzięli udział w warsztatach i dyskusjach panelowych, odwiedzili też Kielecki Park Technologiczny, gdzie z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji przedstawicieli firmy Eolis dotyczącej innowacyjnej, przyjaznej środowisku technologii czyszczenia z wykorzystaniem suchego lodu. Podczas spotkań dziennikarze chętnie zadawali pytania przedstawicielom regionu. Wizytę w Kielcach zakończyło zwiedzanie dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich i spacer po  Jaskini Raj, skąd dziennikarze przejechali do Sandomierza.

Kolejnym punktem programu była wizyta w fabryce  światowego lidera w dziedzinie innowacyjnych i wysokoefektywnych produktów ze szkła i systemów przeszkleń. Prezes Pilkington Automotive Poland Sp. z o. o. Ryszard Jania przedstawił krótką historię firmy i oprowadził gości po fabryce, dziennikarze mieli szansę zapoznać się z całym procesem produkcji szyb samochodowych.

Na dalsze rozmowy dotyczące nie tylko firmy Pilkington, ale też atutów całej Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, goście przenieśli się do Zamku w Baranowie Sandomierskim. Stamtąd udali się na uroczysty lunch z władzami Przemyśla. 

Podczas spotkania poruszano tematykę planowania inwestycji w Polsce Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem wizytowanego regionu. Goście byli ciekawi możliwości zakładania firm w Polsce i możliwości skorzystania z przywilejów, jakie oferują Strefy.

Późnym popołudniem goście poznali tajniki produkcji stolarki okiennej. W przemyskiej firmie REM II dziennikarzy powitał Andrzej Pichur, Prezes spółki. Firma powstała ponad 10 lat temu, i od tego czasu nieustannie się rozwija.

Ostatnie dni pobytu w Polsce Wschodniej przypadły na wizytę w  Rzeszowie. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz,  przedstawiciele zagranicznych mediów mieli szansę nie tylko docenić walory turystyczne tego miasta, ale przede wszystkim poznać szczegóły dotyczące specyfiki znanej na całym świecie firmy z branży IT: ASSECO. Po wizycie w ASSECO goście udali się na lunch do restauracji na rzeszowskim rynku, gdzie miało miejsce spotkanie z Zastępcą Prezydenta Miasta Rzeszowa Panem Markiem Ustrobińskim,  Panią Anetą Radaczyńską z Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa, Panem Bogdanem Romaniukiem Członkiem Zarządu Urzędu Marszałkowskiego woj. Podkarpackiego oraz Panem Jarosławem Reczkiem Dyrektorem Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego woj . Podkarpackiego.

Po lunchu dziennikarze udali się do  Podkarpackiego Parku Naukowo Technologicznego AEROPOLIS. W Parku goście mieli okazję przyjrzeć się nowo wybudowanym pomieszczeniom biurowym oraz  zakładowi produkcyjnemu firmy Borg Warner Poland Sp. z o.o. Spotkanie zakończyła prezentacja  Barbary Kostyry Dyrektor PPN-T AEROPOLIS.

W trakcie wizyty studyjnej dziennikarze odwiedzili dwa województwa: świętokrzyskie i podkarpackie, wzięli udział w spotkaniach z lokalnymi władzami, a także zaznajomili się z planami rozwoju
i inwestycji w regionie. 

Wizyty studyjne organizowane przez PAIiIZ S.A. skierowane są przede wszystkim do dziennikarzy mediów zagranicznych i mają na celu wypromowanie Polski Wschodniej wśród zagranicznej opinii publicznej.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.