Urzędnicy z Polski Wschodniej zgłębiali tajniki PPP we Francji

10 października 2012
A- A A+

W dniach 24-28 września 2012 r. w Paryżu odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z Polski Wschodniej . Wyjazd został zorganizowany przez PAIiIZ w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej.

Francja, obok Wielkiej Brytanii, jest krajem, w którym prowadzi się najwięcej w Europie projektów opartych na partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Istnieje tam wieloletnia tradycja prowadzenia tego typu projektów oraz wysoki stopień ich zaawansowania. Wyjazd był okazją do spotkań, wymiany doświadczeń i obserwowania dobrych praktyk w związku z tworzeniem ofert i prowadzeniem projektów w Polsce. Uczestnicy mogli poznać  prawne i podatkowe aspekty prowadzenia projektów PPP we Francji i w Polsce oraz dowiedzieć się w jaki sposób są prowadzone i jaki jest charakter konkretnych projektów w różnych sektorach, między innymi: szpitalnictwie, szkolnictwie i kulturze, transporcie i przy tworzeniu parkingów, energetyce, więziennictwie oraz przy tworzeniu monitoringu miejskiego.


Spotkanie na Uniwersytecie Verailles Saint-Quentin-en-Yvelines – przykład współpracy między
władzami miejskimi i władzami uniwersyteckimi

Polscy urzędnicy spotkali sie z przedstawicielami licznych instytucji powiązanych z PPP, jak: MAPPP – Misja Wsparcia Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, państwowa organizacja ekspercka, której rolą jest wspieranie jednostek państwowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów, zainteresowanych prowadzeniem projektów PPP oraz Francuski Klubu PPP (CPPP) zrzeszający przedsiębiorstwa, instytucje i firmy prywatne, m.in.: banki, firmy konsultingowe, firmy prawnicze, budowlane, architektoniczne, etc. Klub został stworzony w celu rozwinięcia działalności PPP na terenie Francji. Ponadto uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili Instytut Delegowania Zarządzania (IGD). Jest to organizacja non-profit, której statutowymi działaniami jest zapewnienie przejrzystości projektom realizowanym w ramach PPP, odnowienie dialogu publiczno-prywatnego oraz rozpowszechnianie francuskich doświadczeń w ramach prowadzenia projektów PPP.


Spotkanie w siedzibie White&Case – wykład na temat prawnych i podatkowych aspektów prowadzenia projektów PPP
we Francji i w Polsce

Podczas wyjazdu odbyło się również seminarium nt. potencjału inwestycyjnego 5 województw Polski Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem projektów PPP. Oferty inwestycyjne prezentowane podczas seminarium wzbudziły zainteresowanie zgromadzonych gości, w tym członków CPPP.


Spotkanie w oczyszczalni ścieków Val d’Europe – przykład współpracy gminy z prywatną firmą

Na koniec uczestnicy mogli zobaczyć przykłady wdrożonych projektów oraz tych w trakcie realizacji: Uniwersytet Verailles Saint-Quentin-en-Yvelines – przykład współpracy między władzami miejskimi i władzami uniwersyteckimi, oczyszczalnia ścieków Val d’Europe – współpraca gminy z prywatną firmą oraz będący w trakcie gruntownej przebudowy ogród zoologiczny Vincennes – współpraca między firmą budowlaną i władzami miejskimi – właścicielami ogrodu.

(PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.