Silna polska ekipa na targach SIAL w Chinach

07 maja 2015
A- A A+

Polska jest w tym roku jednym z najważniejszych wystawców na targach spożywczych SIAL w Szanghaju. Na wspólnym polskim stoisku o powierzchni 800 m2 wystawia się 110 firm, w tym uczestnicy organizowanej przez PAIiIZ misji z Polski Wschodniej. To największa jak dotąd reprezentacja polskich producentów żywności na SIAL China i druga największa ekipa narodowa w tegorocznych targach. Dzięki tytułowi "Poland The Special Amber Sponsor" Polska otrzymała dodatkową reklamę w targowych biuletynach i na billboardach.

- Chiny to największy na świecie i szybko rosnący rynek, dlatego pytanie, czy warto wchodzić na ten rynek, jest retoryczne - zaznaczył ambasador Polski w Chinach Tadeusz Chomicki. - Na efekty działań promocyjnych trzeba czekać co najmniej 2-3 lata, ale skala tego rynku, jak i możliwości zysku zwrócą te inwestycje - ocenił ambasador. Jak podkreślił, najważniejsze przy promocji żywności jest to, by wszystkie firmy występowały razem jako stoisko narodowe. - Nawet największa polska firma z perspektywy rynku chińskiego jest mała i jej rozpoznanie jako konkretnego podmiotu to długotrwały proces. Rynek jest tak duży i chłonny, że wszyscy nasi producenci mogą znaleźć miejsce dla siebie – dodał ambasador Chomicki. W tym roku wszystkie polskie firmy i organizacje znajdują się w jednym pawilonie, dzięki czemu Polska jest widoczna jako kraj i partner do rozmów handlowych.

Polsko-chińskie rozmowy biznesowe na SIAL CHINA

Na polskim stoisku wystawia się także 21 firm z Polski Wschodniej. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się oferta z sektora mleczarskiego, piwnego i przetworów owocowo-warzywnych. Przedsiębiorcy z Makroregionu codziennie uczestniczą w rozmowach z chińskimi firmami, które oceniają na obiecujące.

Polskie stoiska przyciągają tłumy odwiedzających. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się pokazy kulinarne, podczas których możliwa jest degustacja produktów. Na targach gotują kucharze Marcin Piotrkowski, Konrad Birek a także Karol Okrasa, który promuje przedsiębiorstwa z Polski Wschodniej. Karol Okrasa wziął także udział, na zaproszenie organizatora SIAL CHINA, w pokazach kulinarnych „La Cuisine”, podczas których kucharze ze wszystkich krajów uczestniczących w targach prezentują kuchnie narodowe.

Odbywające się w Szanghaju SIAL China to największe targi spożywcze w Chinach i w tej części świata. W tegorocznej edycji imprezy udział bierze ok. 2,7 tys. wystawców, przy spodziewanych 55 tys. zwiedzających. Targi potrwają do piątku włącznie.

 


Karol Okrasa podczas pokazów kulinarnych „La Cuisine”

W tym roku, w ramach realizowanego przez PAIiIZ Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej na SIAL przyjechało 21 firm z Makroregionu: OBST , PW „MAT”, Wytwórnia Makaronu Domowego POL-MAK, MAKRO Kosiorowski & Kosiorowski, PERŁA Browary Lubelskie, Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie, PPH „VITALPOL”, LACTIMA, Mazurskie Miody, Fabryka Cukierków „PSZCZÓŁKA”, LACTEX, Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego, Spółdzielnia Mleczarska w Łapach, AGRAM, PHZ KASOL, ASKOR II, Sad Sandomierski, Zakład Mięsny „SMAK-GÓRNO”, Przetwórnia Owoców i Warzyw Robert Kowalkowski, NERO, „Smaki Polskie”.

W ocenie przedsiębiorców Chiny są jednym z najbardziej perspektywicznych rynków zbytu dla polskich produktów spożywczych. Według danych resortu rolnictwa w 2014 r. eksport do Chin wyniósł 163 mln euro wobec 157 mln euro rok wcześniej. Chińczycy kupują od nas głównie wyroby czekoladowe, mleko, serwatkę, mięso, wyroby alkoholowe oraz przetwory owocowe i warzywne.

Misja gospodarcza na targi SIAL China została zorganizowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w ramach realizacji „Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej” Działania I.4, Komponent Promocja I Priorytetu Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. (PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.