Reklama Polski Wschodniej na ustach świata i oku inwestorów!

04 kwietnia 2013
A- A A+

Dziecko, teść i psychoanalityk, te trzy postaci są bohaterami spotów i reklam promujących Polskę Wschodnią. To właśnie z ich usta pada kluczowe pytanie: „Dlaczego nie zainwestowałeś w Polsce Wschodniej?”. Spoty wywołały burzliwą dyskusję, ale przede wszystkim zostały zauważone przez inwestorów. Świadczy o tym wzrastająca liczba zapytań o inwestycje w Polsce Wschodniej.

Już od 3. lat Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. (PAIiIZ) realizuje Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. Ma on na celu zwiększenie zainteresowania inwestorów 5. województwami Makroregionu Polski Wschodniej: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, a tym samym przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego w tych regionach.  Oprócz prowadzonych działań z zakresu promocji bezpośredniej, udziału firm i jednostek samorządu terytorialnego w targach i misjach wyjazdowych, trwa międzynarodowa kampania medialna skierowana do potencjalnych inwestorów.

To właśnie spoty towarzyszące tej kampanii wywołały burzliwe dyskusje o samej reklamie, ale przede wszystkim o Makroregionie. Ten kto spodziewa się zobaczyć w nich pejzaży, czy uścisków dłoni biznesmenów, może się zawieść. Głównymi bohaterami kampanii są: dziecko, teść i psychoanalityk, którzy pytają: „Dlaczego nie zainwestowałeś w Polsce Wschodniej”?.

- Pytanie ma sugerować wyjątkową okazję, szansę na dobry deal, na rozwój firmy, na zdobycie nowych rynków.Zadane w ten sposób, pozostawia pozytywny wydźwięk, jeszcze nie jest za późno, jeszcze możesz to zrobić. Jeszcze możesz zyskać inwestując w Polsce Wschodniej – mówi Jacek Sadowski – z Agencji Demo Effective Launching, która stworzyła kreację spotów.

Właśnie to pytanie stało się pożywką internautów, którzy zaczęli tworzyć memy (np. dlaczego nie zainwestowałeś na Marsie?), które krążyły po Internecie. Jak podkreśla PAIiIZ, w żaden sposób nie zaszkodziły one kampanii, wręcz przeciwnie. - Odnośnie memów, to specjalnie się nimi nie przejmujemy. Kampania została zauważona, a to jest najważniejsze. Internet rządzi się swoimi prawami. My natomiast zauważamy bardzo pozytywny odbiór kampanii wśród specjalistów od marketingu, a przede wszystkim wśród potencjalnych inwestorów. Zauważyli oni kampanię m.in. w CNN, a także na lotniskach międzynarodowych i odzywają się do nas – stwierdza Agnieszka Łukaszewska – Wojnarowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego PAIiIZ S.A.

W tym samym czasie, gdy na forach, głównie rozrywkowych, dyskutowano o memach, amerykański portal „Business Insider”, podkreślał, że ten dzieciak, który z wyrzutem pyta: „Dlaczego nie zainwestowałeś w Polsce Wschodniej?”, może mieć rację.  Mogliśmy przeczytać, że to właśnie „Polska poradziła sobie z kryzysem lepiej od sąsiednich krajów. […] Ten środkowo-europejski kraj został uznany za jeden z najlepszych rynków wschodzących na świecie rankingu „Bloomberg Markets Magazine”, który przewiduje 21.% wzrost PKB w latach 2013-2017”. Fakt że miesięcznie portal odwiedza ponad 5 mln użytkowników, stanowi istotny głos w dyskusji o Polsce, w tym o Polsce Wschodniej. Również amerykański miesięcznik „The Atlantic” zachęca do inwestycji w Makroregionie: „To może być najszybciej rozwijający się region z najszybciej rozwijającą się gospodarką  w Europie. Ujmę to tak. Do tej pory nie inwestowałem w Europie, ale jeśli będę, to na pewno w Polsce, w szczególności w Polsce Wschodniej” – czytamy.

- Kampania została zauważona, a tym samym Polska Wschodnia, wśród naszej grupy docelowej – inwestorów. Co więcej, ostatnio w trakcie seminarium w Indiach, szef instytucji zrzeszającej inwestorów, wprost zadał pytanie, czemu inwestorzy z Indii nie zainwestowali jeszcze w Polsce Wschodniej i że powinni postarać się jak najszybciej odpowiedzieć na to pytanie. Inwestorzy widzą reklamę od USA, przez Indie, aż po Japonię  – mówi Agnieszka Łukaszewska – Wojnarowska z PAIiIZ.

Również międzynarodowe media zauważyły kampanię i z uznaniem się o niej wypowiadały. Amerykański magazyn branżowy „Adweek”, w marcu, określił ją najlepszą kampanią tygodnia. Z kolei „Slate” uznał plakat z dzieckiem pytającym „Dlaczego nie zainwestowałeś w Polsce Wschodniej?” za najbardziej chwytliwy plakat dotyczący rozwoju gospodarczego. – Również CNN stwierdził, że po raz pierwszy spotkał się z kampanią, która się tak mocno wyróżnia, a przez to jest zauważana – dodaje Wojnarowska z PAIiIZ.

- Stworzyliśmy kampanię, która miała zwrócić uwagę na Polskę Wschodnią. Aby tak się stało musieliśmy powiedzieć o Makroregionie inaczej, niż wszyscy. Każdy kraj, każdy region chwali się pięknymi pejzażami, nowoczesną infrastrukturą, znanymi w świecie sportowcami, artystami, politykami. My postanowiliśmy zwrócić się bezpośrednio do potencjalnego inwestora tak, aby zaczął  myśleć o Polsce Wschodniej, jako okazji i nowym terenie inwestycyjnym w Unii Europejskiej. Co jest wyjątkowego w naszych spotach?  Formuła, minimum treści, emocje – stwierdza Jacek Sadowski z Agencji Demo Effective Launching.

Innowacyjność kreacji spotów na początku budziła obawy samej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., jednak niepotrzebnie. – Oczywiście, że mieliśmy obawy. Kampania odbiegała swoim pomysłem od tego, do czego zostaliśmy przyzwyczajeniNie ma biurowców, nie ma widoków, danych ekonomicznych. Jest dziecko, teść i psychoanalityk, którzy zadają inwestorowi pytanie wprost. Nie wiedzieliśmy jaki będzie odbiór reklamy. Zakładaliśmy, że pozytywny, ale zastanawialiśmy się, czy już nadszedł czas na taka reklamę. Jak się okazuje, podjęliśmy właściwą decyzję – mówi Agnieszka Łukaszewska – Wojnarowska z PAIiIZ.

Spoty są jednym z elementów Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. Nie mniej jednak stanowią one istotne wsparcie działań bezpośrednich, z których korzystają przedsiębiorcy oraz władze samorządowe z Makroregionu. Z ankiet przeprowadzonych wśród 148. inwestorów, którzy skorzystali z Programu, wynika, że dzięki Programowi podpisali 507 kontraktów z kontrahentami zagranicznymi o wartości prawie 300. mln zł. Ponadto udało się zwiększyć eksport średnio o 63%, produkcję o 19% i sprzedaż o 18%.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.