Przedsiębiorcy z Polski Wschodniej: Altar

29 października 2013
A- A A+

Altar Sp. z o.o. jest dostawcą autorskich systemów informatycznych oraz nowoczesnych rozwiązań dla firm.

Działa na polskim rynku od 1990 roku, od początku posiadając siedzibę w Kielcach. Oferowane przez Altar rozwiązania są dostosowane do zróżnicowanych potrzeb, wielkości firm, a także specyfiki branży, w której działają poszczególni klienci. Spółka specjalizuje się w projektach informatycznych i teleinformatycznych związanych z profesjonalną obsługą klienta masowego. Ofertę kieleckiej firmy tworzą systemy Call i Contact Center, systemy do obsługi rozliczeń klientów masowych oraz systemy do zarządzania procesami biznesowymi (workflow).

W ramach współpracy z klientem oferujemy nie tylko gotowy produkt, ale i kompletną, pełną usługę, która zawiera analizę przedwdrożeniową, projektowanie, development, wdrożenie, integrację, szkolenia, asystę techniczną oraz dalszy rozwój oprogramowania. – wyjaśnił Arkadiusz Stefańczyk, Wiceprezes Zarządu Spółki.

Działalność przedsiębiorstwa ma zasięg ogólnopolski. Wśród jej klientów można wymienić takie firmy jak Telekomunikacja Polska S.A., ITI Neovision czy PZU S.A. Warto jednak zaznaczyć, że produkty Altar Sp. z o.o. są już wykorzystywane za granicą – konkretnie w Rumunii – przez firmy działające w Polsce. Natomiast długofalowa strategia rozwoju zakłada pojawienie się na rynku europejskim. W dalszy rozwój kieleckiej firmy wpisane jest również rozwijanie systemu Altar Contact Center pod kątem nowych funkcjonalności i udostępnienie tego rozwiązania w chmurze.

Altar Sp. z o.o. otrzymała Złoty Laur INFOTEL 2008 w kategorii „Wdrożenia”. Przyznano go za projekt: Wdrożenie obsługi klientów i rozliczeń usługi WLR w firmie Exatel S.A. Z uwagi na szeroką ofertę firmy ciężko mówić o najlepszym projekcie czy produkcie, ale póki co za sztandarowy uznaje się Altar Contact Center.

Firmę Altar Sp. z o. o. można spotkać na licznych konferencjach branżowych, podczas których promuje swoje systemy i prezentuje ich możliwości. Przedstawiciele firmy biorą również udział w targach branżowych (głównie zagranicznych), aby być na bieżąco ze światowymi trendami związanymi z rozwojem systemów. Aby pozostać konkurencyjnym w branży informatycznej i móc mierzyć się z globalnymi koncernami o podobnym profilu, kielecka spółka chce kłaść nacisk na efektywniejszą obsługę w call center i automatyzację wielu procesów.

Dzięki możliwościom, jakie dała współpraca z PaIiIZ, spółka Altar miała okazję pojawić się na targach CeBIT w Hannoverze w 2011 r. Jest też jedną z firm, które skorzystały z unijnych dofinansowań, dzięki którym udało się zrealizować projekt rozwojowy jednego z autorskich rozwiązań – IVVR (kanał video w call center).

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.