Polsko-japońskie stosunki gospodarcze

07 lipca 2014
A- A A+

W Ministerstwie Gospodarki odbył się „Dzień Japoński”. Spotkanie otworzył wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, natomiast panel dotyczący perspektyw firm japońskich moderował prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Lata kryzysu to lata naszej prosperity, to wszystko dzięki popytowi wewnętrznemu oraz inwestycjom zagranicznym – powiedział prezes Sławomir Majman rozpoczynając dyskusję. W gronie panelistów zasiedli: prezes Związków Pracodawców SHOKOKAI pan Yoshito Okada, prezes Wałbrzyskiej SSE Barbara Kaśnikowska, przedstawiciel Toyota Motor Manufacturing pan Toru Takeuchi, prezes NGK Ceramics Polska pan Osama Ishikaw, dyrektor Fujitsu Dave Deane oraz zastępca dyrektora NCBIR Leszek Grabarczyk.

Jak zaznaczył Dave Deane z Fujitsu, profil działalności jego firmy znacznie się zmienił od czasu wejścia na polski rynek. Firma wprowadza coraz bardziej zaawansowane technologie oraz stawia na jakość. - Nie chodzi nam o tanią siłę roboczą, ale o ludzi wykształconych, z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy są w Polsce - dodał. Uczestnicy panelu zgodnie stwierdzili, że to co najbardziej zachęca ich do inwestowania nad Wisłą to oferowane zachęty dla inwestorów zagranicznych, przedłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych oraz wysoko wykwalifikowani pracownicy.


Panel ekspercki dotyczący perspektyw japońskich firm w Polsce

Atrakcyjność inwestycyjna Polski oraz zachęty oferowane przez polski rząd były tematem prezentacji dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ Iwony Chojnowskiej-Haponik. Według danych NBP, Japończycy zajmują 19 miejsce wśród inwestorów zagranicznych w Polsce. Oprócz lokalizacji, wykształconych pracowników oraz zachęt inwestycyjnych, dyrektor Chojnowska-Haponik zaznaczyła, również że w najbliższej perspektywie finansowej Polska jest największym beneficjentem środków unijnych na lata 2014-2020.

Spotkanie „Dzień japoński: polsko-japońskie stosunki gospodarcze w perspektywie kolejnych 10 lat” odbyło się 3 lipca w siedzibie Ministerstwa Gospodarki. (PAIiIZ)

 

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.