Polskie technoparki podbijają USA

03 października 2014
A- A A+

W dniach 24-25 września delegacja PAIiIZ odwiedziła Miami, aby promować potencjał inwestycyjny i gospodarczy Polski Wschodniej wśród przedstawicieli Organizacji Latynoamerykańskich Izb Gospodarczych (Camacol). Duże zainteresowanie wzbudziła oferta polskich parków technologicznych. Amerykański biznes liczy też na współpracę ze strony polskich dostawców produktów rolno-spożywczych.

Camacol jest najstarszym zrzeszeniem Izb Handlowych Ameryki Łacińskiej, istniejącym od 48 lat. Dzięki zaangażowaniu Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej Florydy i obu Ameryk, zarząd Camacol zaplanował na rok 2015 zorganizowanie w Kielcach targów Business Expo of the Americas. Jest to największe wydarzenie handlowe prezentujące ofertę Ameryki Połnocnej i Południowej. Po raz pierwszy w historii zostanie ono zorganizowane poza krajami tego regionu. Polska jest też jednym z pierwszych krajów europejskich (po Turcji i Hiszpanii), który zostaje wprowadzony do zrzeszenia izb handlowych zainteresowanych rejonem Ameryki Łacińskiej i Południowej.

Ze względu na gospodarcze znaczenie Miami, Floryda zwana  jest wrotami do obu Ameryk,. Miami jest jednym z największych hubów logistycznych oby Ameryk. Posiada największy w USA i dziewiątym na świecie lotniczy port cargo. Na terenie miasta znajduje się również największy port morski na Wschodnim Wybrzeżu USA. To także centrum finansowo – bankowe oraz skrzyżowanie infrastruktury światłowodowej łączącej wszystkie kontynenty. W sercu tego skrzyżowania, w Boca Raton, powstało Innovation Technology Hubs of the Americas. Miasto uznawane jest za miejsce powstania pierwszego komputera czy pierwszego smartfona.

Dodatkowo, w 2014 r. otwarto pierwsze Polskie Centrum Wystawiennicze (Polish Trade Centre) w Miami Free Zone, które oferuje dla polskich przedsiębiorstw unikalne warunki rozpoczęcia działalności gospodarczej na rynkach obu Ameryk. W sierpniu tego roku Centrum podpisało umowę o współpracy z pierwszym partnerem z Polski – Data Techno Park z Wrocławia w zakresie obsługi procesów IT. Obecnie Polskie Centrum Wystawiennicze aktywnie poszukuje partnerów do współpracy. Oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem parków naukowo-technologicznych biorących udział w misji, tj. Białegostoku, Ełku, Kielc i Suwałk. Polskie Centrum Wystawiennicze poszukuje również dostawców produktów rolno-spożywczych z Polski, m.in. owoców i mięsa, mrożonek warzywnych.

W misji gospodarczej PAIiIZ do USA, współfinansowanej ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, projektów "Promocja Gospodarcza Polski Wschodniej" oraz "Tworzenie i Rozwój Sieci Współpracy Centrów Obsługi Inwestora" wzięli udział przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych, parków naukowo-technologicznych, urzędów marszałkowskich i agencji rozwoju regionalnego.

(PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.