Polska najatrakcyjniejsza dla inwestorów zagranicznych w EŚW

09 kwietnia 2014
A- A A+

Polska ponownie zdeklasowała wszystkie państwa w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej - wynika z 9. edycji Ankiety Koniunkturalnej Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska). Z notą 4,76 punktów na 6 możliwych wyprzedziła Czechy i Słowację.

Największym atutem Polski pozostaje członkostwo w Unii Europejskiej. Zdecydowana większość respondentów bardzo wysoko ocenia polskich pracowników - ich kwalifikacje, produktywność oraz zmotywowanie. 91% ankietowanych przedsiębiorstw przewiduje, że sytuacja gospodarcza w najbliższym roku nie pogorszy się, a blisko 75% zamierza zwiększyć lub pozostawić na niezmienionym poziomie wydatki inwestycyjne w Polsce.

- Wyraźnie widać, jak rośnie w ostatnich latach przewaga Polski w regionie – komentuje prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Tylko w ubiegłym roku inwestorzy niemieccy, prowadzeni przez PAIiIZ, zadeklarowali zatrudnienie 1170 pracowników. - Ich dobra opinia oznacza, że należy liczyć na więcej – dodaje prezes Majman.

Duży awans w ocenie atrakcyjności inwestycyjnej nastąpił w infrastrukturze (transport, komunikacja, IT, energia) awansując z 18 pozycji w ubiegłym roku na 10 miejsce spośród 21 kryteriów oceny. Najniżej ocenione zostały, podobnie jak w zeszłym roku, system i instytucje podatkowe, administracja publiczna oraz przejrzystość systemu zamówień publicznych.

Ankieta koniunkturalna została przeprowadzona w lutym przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową we współpracy z dziewięcioma izbami bilateralnych działającymi w ramach International Group of Chambers of Commerce (IGCC). Odpowiedziało na nie 142 przedsiębiorców.

(PAIiIZ/AHK)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.