Podkarpacie: Promocja PAIiIZ przynosi efekty

15 kwietnia 2014
A- A A+

Na promocję gospodarczą Polski wschodniej PAIiIZ ma 86 mln zł z UE - z programu Rozwój Polski Wschodniej. W ramach tych działań w ciągu trzech ostatnich lat przedstawiciele firm i samorządów z pięciu regionów objętych programem Rozwój Polski Wschodniej: Podkarpackie, Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie, Świętokrzyskie, wzięli m.in. udział w 47 targach, 39 misjach wyjazdowych, 6 misjach przyjazdowych. Skorzystało z tego łącznie około 1,3 tys. przedsiębiorców oraz blisko 360 samorządowców, którzy mieli kontakt z inwestorami z Azji, Europy i USA.

Działania promocyjne

Projekt Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej obejmuje promocję wizerunkową makroregionu oraz promocję bezpośrednią potencjału gospodarczego wschodnich województw wśród potencjalnych inwestorów polskich i zagranicznych oraz firm zainteresowanych intensyfikacją współpracy gospodarczej. Realizacja projektu została poprzedzona analizą, która wyłoniła priorytetowe dla działań promocyjnych sektory i rynki, zarówno pod kątem przyciągania inwestycji, jak i promocji eksportu z uwzględnieniem obecnej sytuacji gospodarczej.

Równolegle przeprowadzono badania ewaluacyjne ex-ante, pozwalające ustalić obecny wizerunek Polski Wschodniej. W celu zapewnienia skuteczności podejmowanych działań badania ewaluacyjne będą miały miejsce również w trakcie i na zakończenie realizacji Projektu. Pozwolą one na zweryfikowanie skuteczności działań promocyjnych.

Inwestorzy wiedzą gdzie leży Podkarpacie

Polska wschodnia została dostrzeżona, region zaczyna być znany coraz większej grupie inwestorów. Teraz jest czas na przyglądanie się ofercie inwestycyjnej. Na plony kampanii i kolejne nowe inwestycje trzeba jeszcze chwilę poczekać - informuje Katarzyna Tyska z agencji zajmującej się informowaniem o programie promocji Polski Wschodniej.

Na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród firm, które korzystają z promocji, PAIiIZ podsumowała, że firmy wszystkie swoje - jak to określono - "zyski" oszacowały na ponad 313,9 mln zł. Składają się na to zawarte kontrakty (507 o wartości 283,4 mln zł), jak również inwestycje w nowy sprzęt potrzebny do zrealizowania tych umów (6,1 mln zł), 13,2 mln zł zainwestowane w nowe fabryki, 11,1 mln zł przeznaczone w nowe linie czy hale produkcyjne. Zatrudniono 212 nowych pracowników. Eksport ankietowanych firm wzrósł o 63 proc., produkcja o 19 proc., a sprzedaż średnio o 18 proc.

Firmy branży spożywczej zawarły 269 umów na sumę 110,9 mln zł. Bardzo dobrze radzą sobie branże bieliźniarska - 98 umów na kwotę 10,6 mln zł, jachtowa - 72 kontrakty; 15,4 mln zł, maszynowo-metalowa - 20 umów; 11,6 mln zł. Korzystają też: branża lotnicza, IT/CT, meblowa. Przedsiębiorcy ze wschodnich województw byli m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Indiach, Kanadzie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Delegacja z Emiratów była też w Polsce, m.in. w Białymstoku. Wiceprezes PAIiIZ, Bożena Czaja ocenia, że na efekty promocji należy patrzeć, uwzględniając to, że korzystają z niej firmy małe i średnie i nie można ich sukcesów porównywać z efektami działalności dużych inwestorów zagranicznych. Z danych PAIiIZ wynika, że od stycznia do października 2012 r. w całej Polsce wschodniej duzi inwestorzy zagraniczni zakończyli 38 projektów o wartości 1,1 mld euro, które mają skutkować utworzeniem 6,9 tys. nowych miejsc pracy. We wschodniej części Polski w tym okresie ulokowało się 10 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce, a miejsca pracy stanowiły 6 proc. wszystkich tworzonych przez inwestorów zagranicznych.

Źródło: www.carpatiabiznes.pl za www.strefabiznesu.nowiny24.pl

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.