Perspektywy dla Makroregionu – Polska Wschodnia

06 czerwca 2014
A- A A+

Już po raz czwarty w Kielcach odbywa się Forum Polskiej Wschodniej – makroregionu, w którym dzięki PAIiIZ w ciągu dziesięciu lat zainwestowano 1,415 mld euro. Wśród gości specjalnych wydarzenia znaleźli się między innymi były komisarz Unii Europejskiej ds. przemysłu i przedsiębiorczości Günter Verheugen czy były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Wiceprezes PAIiIZ Bożena Czaja rozpoczynając Forum, podsumowała Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej na lata 2009-2014. W ciągu ostatniej dekady PAIiIZ doprowadziła do zakończenia 484 projektów inwestycyjnych z czego 45 inwestycji zlokalizowanych zostało na terenach pięciu województw Polski Wschodniej. Łączna wartość tych projektów wynosi 1,415 mld euro, a liczba nowoutworzonych miejsc pracy wyniosła aż 8055. W Programie Rozwoju Polski Wschodniej dotychczas wzięło udział 320 firm z makroregionu. Dzięki temu odnotowały one wyraźny wzrost eksportu. Zadeklarowały także chęć dalszego zwiększania zatrudnienia.


Członkowie Zarządu PAIiIZ witają Jerzego Buzka oraz Güntera Verheugena (źródło: COI Świętokrzystkie)


W pierwszym dniu Forum odbyły się trzy panele dyskusyjne. Podczas pierwszego z nich dyskutowano na temat nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Drugi został poświęcony specjalizacjom branżowym: sektorowi spożywczemu, maszynowo-metalowemu oraz budowlanemu. Udział w Programie Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej pozwolił, regionom na rozwój klastrów – lotniczego w województwie podkarpackim oraz bieliźniarskiego w województwie podlaskim. Od 1 lipca wchodzą zmiany dotyczące udzielania pomocy publicznej w specjalnych strefach ekonomicznych. Bez wątpienia, najbardziej atrakcyjnymi specjalnymi strefami ekonomicznymi pozostaną strefy z Polski Wschodniej. Będą one objęte największym dopuszczalnym wsparciem w wysokości 50% wartości inwestycji, które będzie można odzyskać w ramach zwolnień z podatku dochodowego do 2026 roku.

W trzecim panelu dyskusyjnym, wraz z byłym komisarzem Unii Europejskiej ds. przemysłu i przedsiębiorczości Günter Verheugen oraz podsekretarzem stanu w MG Andrzejem Dychą, prezes PAIiIZ Sławomir Majman podsumował 10 lat Polski w Unii Europejskiej. Jak wskazywał, dekada obecności Polski w UE pomogła zbudować nowoczesne polskie społeczeństwo, oddziaływała również na postęp cywilizacyjny i przyczyniła się do niesamowitego postępu technologicznego. – Inwestorzy zachodni zauważyli, że w Polsce dostępny jest produkt „stabilność” – wskazywał prezes. – Polska to gwiazda wzrostu – wtórował mu Andrzej Dycha.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać przedsiębiorców z Azji, którzy zaprezentowali między innymi potencjał współpracy z Arabią Saudyjską.

Pierwszy dzień Forum zakończył i podsumował były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

IV Forum Polski Wschodniej „IV Eastern Poland Business Forum” współfinansowane jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

(PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.