Partnerstwo Wschodnie a rola samorządów

30 września 2013
A- A A+

Perspektywy rozwoju Partnerstwa Wschodniego, rola samorządów w kształtowaniu relacji ze wschodnimi sąsiadami Unii Europejskiej, możliwości współpracy – to najważniejsze tematy poruszone podczas paneli dyskusyjnych w ramach I Forum Samorządowego Partnerstwa Wschodniego

Białystok był w czwartek (19.09.) miejscem debaty samorządowców, parlamentarzystów, przedsiębiorców poświęconej perspektywom współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego. Okazją do tego było I Forum Samorządowe Partnerstwa Wschodniego, zainicjowane i zorganizowane przez Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

- Chcemy skorzystać z naszego szczególnego położenia geograficznego i stać się liderem Partnerstwa Wschodniego na poziomie samorządowym - powiedział prezydent Truskolaski. Rolę Białegostoku w kontaktach z krajami Partnerstwa Wschodniego podkreślali także Grzegorz Schetyna, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Robert Tyszkiewicz, wiceprzewodniczący komisji i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Białorusi. – To dobre miejsce i dobry czas, by prowadzić rozmowy między krajami UE i państwami Partnerstwa Wschodniego. Pokazujemy, jaka jest droga do społeczeństwa obywatelskiego, droga do demokracji, do suwerenności i do Europy w końcu – powiedział Grzegorz Schetyna.

O możliwościach współpracy, barierach utrudniających zbliżanie się społeczeństw, korzyściach ze wschodniej polityki Unii Europejskiej uczestnicy Forum rozmawiali podczas dwóch paneli. W pierwszym, zatytułowanym „Partnerstwo Wschodnie dziś i jutro. Perspektywy rozwoju współpracy” wzięli udział Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich; Robert Tyszkiewicz, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Białorusi; Ambasador Beata Pęksa, Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Partnerstwa Wschodniego; Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, przew. Polskiej delegacji do Komitetu Regionów, Zbigniew Gniatkowski, Zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Staffan Herrström Ambasador Szwecji w RP oraz Iurie Bodrug Ambasador Republiki Mołdawii w RP.

Drugi panel - „Sieć samorządów – regionów i miast w Partnerstwie Wschodnim” – był okazją do wymiany opinii pomiędzy Paulem Bevanem, sekretarzem generalnym Eurocities, Andriusem Kupcinskasem, merem Kowna, Tadeuszem Truskolaskim, prezydentem Białegostoku oraz Jolantą Taczyńską, autorką raportu „Współpraca polskich jednostek samorządu terytorialnego z władzami lokalnymi i regionalnymi oraz innymi podmiotami z państw objętych inicjatywą Partnerstwa Wschodniego”.

Obradom przysłuchiwali się przedstawiciele samorządów i świata biznesu z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy. Wielu z nich podkreślało, że niezwykle cenne są dla nich doświadczenia w rozwoju samorządności w Polsce a Forum jest doskonałą okazją do przyjrzenia się bliżej funkcjonowaniu władz lokalnych w naszym kraju. Równolegle z głównymi obradami obywał się panel gospodarczy poświęcony prezentacjom poszczególnych miast i regionów wschodnich sąsiadów UE.

Drugi dzień Forum poświęcony jest wizytom studyjnym prezentującym m.in. najważniejsze inwestycje w Białymstoku.

Żródlo: www.bialystok.pl

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.