Parlamentarzyści z Mołdawii z wizytą w PAIiIZ

25 czerwca 2014
A- A A+

Do Polski przyjechała delegacja parlamentarzystów mołdawskich. O polskich staraniach o wejście do Unii Europejskiej, drodze do osiągnięcia pozycji regionalnego lidera gospodarczego, a także o możliwościach wykorzystania doświadczenia Polski w przyciąganiu inwestycji zagranicznych opowiadała gościom wiceprezes PAIiIZ Anna Polak - Kocińska.

Wizyta w Polsce przedstawicieli parlamentu Mołdawii jest kolejną w tym roku okazją do bezpośrednich rozmów między przedstawicielami obu krajów i dowodem na pomyślnie rozwijającą się współpracę miedzy Polską a Mołdawią. W lutym w Warszawie odbyło się IV posiedzenie Polsko - Mołdawskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. Temat obustronnych relacji gospodarczych w obszarze rolnictwa, przemysłu spożywczego oraz turystyki był kontynuowany w Kiszyniowie, podczas marcowego Forum Gospodarczego Polska-Mołdawia, w którym uczestniczył premier Donald Tusk. Podczas Forum podpisano również porozumienie o współpracy między bliźniaczymi agencjami: PAIiIZ oraz MIEPO. Natomiast w maju, z okazji oficjalnej wizyty wiceministra Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Republiki Mołdawii Tudora Ulianovschi w Warszawie, rozmawiano o przyciąganiu inwestorów zagranicznych i atrakcyjności inwestycyjnej Polski oraz Mołdawii.


Spotkanie parlamentarzystów mołdawskich z wiceprezes Anną Polak - Kocińską


Właśnie możliwości wykorzystania doświadczenia Polski w przyciąganiu BIZ były głównym punktem spotkania wiceprezes Anny Polak - Kocińskiej z mołdawską delegacją parlamentarną. Prezes Kocińska przytoczyła dane z najnowszego raportu UNCTAD, wedle którego Polska osiągnęła pozycję trzynastej najbardziej atrakcyjnej lokalizacji inwestycyjnej na świcie. Wspominała także o dużej roli, jaką w uzyskaniu przez Polskę tak silnej pozycji ekonomicznej odegrało wejście kraju do Unii Europejskiej. Pod koniec czerwca Mołdawia planuje podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską i, podobnie jak Polska przed laty, dołączyć do wyścigu o zagranicznych inwestorów, zwłaszcza z sektora rolno - spożywczego.

Podczas spotkania rozmawiano także o realizacji  przez PAIiIZ i jej mołdawski odpowiednik MIEPO projektu szkoleniowego „Implementacja polskiego doświadczenia w obszarze przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w wybranych obszarach Republiki Mołdawii”, który służyć ma wymianie doświadczeń w dziedzinie marketingu inwestycyjnego. Polska wspiera także Mołdawię poprzez udzielenie kredytu preferencyjnego do 100 mln euro na wsparcie eksportu towarów i usług z Polski do Mołdawii.  

(PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.