PAIiIZ promuje Polskę Wschodnią, wizyta studyjna dziennikarzy na Podlasiu, Warmii i Mazurach

19 kwietnia 2013
A- A A+

Na zaproszenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, w dniach 9-12 kwietnia, Polskę Wschodnią odwiedzili dziennikarze współpracujący z mediami niemieckimi, szwedzkimi, norweskimi i ukraińskimi.

Podczas wizyty dziennikarze zwiedzili olsztyńską fabrykę opon Michelin, gdzie spotkali się
z Johnem Youngiem, Prezesem Grupy Michelin w Polsce i krajach bałtyckich.

Położona w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej fabryka jest największą w Polsce i jedną z największych fabryk opon na świecie. Grupa Michelin w Polsce zatrudnia prawie 4,5 tys. osób.  W spotkaniu uczestniczyły również władze wojewódzkie reprezentowane przez członka Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Annę Wasilewską. Pani Marszałek i dziennikarze zwiedzili hale produkcyjne
i obejrzeli nowoczesny park maszynowy.


Kolejnym punktem programu była wizyta w Bartoszycach w W-M Glass, rodzinnej firmie zajmującej się przygotowaniem i obróbką szkła na potrzeby przemysłu meblarskiego.

Przedsiębiorstwo powstało w 2000 roku na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i od tego czasu stale dynamicznie się rozwija.

Program wizyty studyjnej na Warmii i Mazurach,  na terenach nominowanych przez Fundację New7Wonders do konkursu na jeden z Nowych 7 Cudów Natury nie mógł pominąć walorów turystyczno-krajoznawczych regionu.

Podczas pobytu dziennikarze spędzili wieczór nad jednym z mazurskich jezior i w pięknym Zamku Biskupów Warmińskich. Położony wśród zadrzewionych wzgórz morenowych obiekt to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Lidzbarka Warmińskiego. Zespół zamkowy wzniesiono na półwyspie nad rzeką Symsarną. Historię zamku i miasta Lidzbarka przedstawiciele mediów poznali podczas zwiedzania komnat zamkowych.

Dziennikarze odwiedzili również zlokalizowany w Suwalskiej Strefie Ekonomicznej Serwistal.

Przedsiębiorstwo od początków swojej działalności było zaliczane do największych niezależnych serwisów stalowych. O dynamice rozwoju świadczyły nie tylko rosnące moce produkcyjne
i poziom sprzedaży, a także współpraca z zagranicznymi hutami, ekspansja na nowe rynki zbytu i poszerzanie wachlarza produktów. Podczas spotkania byli obecni przedstawiciele SSE.

Dziennikarze uczestniczyli w uroczystej konferencji prasowej w Parku Naukowo-Technologicznym, podczas której prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz podpisał porozumienie z PAIiIZ S.A., reprezentowaną przez członka zarządu, Panią  Bożenę Czaję. Zawarteporozumienie umożliwi szersze współdziałanie na rzecz gospodarczej promocji Ełku. Głównym celem tej współpracy jest zwiększenie szans miasta na pozyskanie kolejnych inwestorów.

Ostatnie dni dziennikarze spędzili na Podlasiu. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz,  przedstawiciele zagranicznych mediów mieli szansę nie tylko docenić walory turystyczne Białegostoku, ale przede wszystkim poznać szczegóły dotyczące specyfiki Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Podczas wizyty studyjnej dziennikarze odwiedzili dwa województwa: warmińsko-mazurskie
i podlaskie, wzięli udział w spotkaniach z lokalnymi władzami, a także zaznajomili się
z planami rozwoju i inwestycji w regionie. 

Wizyty studyjne organizowane przez PAIiIZ skierowane są przede wszystkim do dziennikarzy mediów zagranicznych i mają na celu wypromowanie Polski Wschodniej wśród zagranicznej opinii publicznej.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.