Nowe obszary współpracy polsko-chińskiej

07 lipca 2014
A- A A+

Odbudowa Jedwabnego Szlaku, trendy w polityce dotyczącej energii słonecznej i wiatrowej były kwestiami poruszanymi 4 lipca podczas spotkania prezesa PAIiIZ Sławomira Majmana z ministrem Li Wei, prezesem Development Research Center (DRC), który przewodniczył delegacji.

Nawiązując do ostatniego raportu UNCTAD, w którym Polska uplasowała się na 13. pozycji na świecie oraz 5. w Europie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, Sławomir Majman zachęcał chiński biznes do inwestowania w Polsce. – Chiny zainteresowane wcześniej Afryką, Azją i Ameryką wreszcie zwróciły uwagę na tę część Europy – powiedział prezes PAIiIZ.

W związku z planami odbudowy Jedwabnego Szlaku, dla chińskich inwestorów szczególnie ważny stał się region Europy Środkowo-Wschodniej. To właśnie tą historyczną drogą transportowane są na rynki Europy Zachodniej produkty z Państwa Środka. Plany zakładają wzmożoną obecność chińskich inwestorów w regionie przez najbliższe 20 lat. Dlatego też konieczne są inwestycje w projekty rozbudowy i modernizacji infrastruktury, zwłaszcza transportu kolejowego, który ma odegrać kluczową rolę dla handlu międzykontynentalnego. Potencjał Polski po europejskiej stronie programu współpracy Chiny – Europa Środkowo – Wschodnia, zwanej „16+1”, stanowi aż 40%. Dotyczy to zarówno kwestii demograficznej, jak i gospodarczej, przypomniał prezes Majman.

Delegacja Development Research Center przyjechała do Polski na zaproszenie Ministerstwa Gospodarki. W programie wizyty studyjnej znalazły się spotkania w Kancelarii Prezydenta, Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Gospodarki oraz MG. (PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.