Możliwości inwestycyjne Polski i Luksemburga

13 maja 2014
A- A A+

Luksemburg jest dla Polski najważniejszym miejscem dla inwestycji kapitałowych. Wartość zainwestowanego tam polskiego kapitału wynosi 9,5 mld euro – zaznaczył prezydent Bronisław Komorowski, otwierając Forum Biznesowe Polska-Luksemburg.


Podpisanie MoU pomiędzy KIG a Chamber of Commerce of Luxembourg

Podpisanie MoU pomiędzy PAIiIZ a Chamber of Commerce of Luxembourg


Podczas odbywającego się 8 maja Polsko – Luksemburskiego Forum Gospodarczego, prezydent Bronisław Komorowski zaznaczył, że obecnie panują niezwykle dogodne warunki dla wzmacniania współpracy Polski i Luksemburga. Dziś Polska należy do najszybciej rozwijających się krajów Unii Europejskiej, a prognozy gospodarcze dla nas są bardzo optymistyczne. Przewiduje się 3% wzrost gospodarczy, co w efekcie przyniesie poprawę koniunktury w przemyśle oraz na rynku pracy – dodał Prezydent. Właśnie ze względu na dobrą koniunkturę obu gospodarek, zdaniem Bronisława Komorowskiego należy patrzeć z dużym optymizmem na współpracę Polski i Luksemburga. – Mam nadzieję, że ta wizyta pomoże Polsce i Luksemburgowi w rozwoju dalszej współpracy – dodał prezydent.


Uczestnicy Polsko - Luksemburskiego Forum Gospodarczego

- Polska to przyjazne miejsce do inwestowania – zapewniał Bronisław Komorowski, zachęcając Luksemburczyków do inwestowania również w polski sektor energetyczny.

- Polska w obecnej chwili jest na 7. miejscu naszych partnerów handlowych, mamy nadzieję, że ta pozycja wzrośnie, mówił Wielki Książe Luksemburga Henryk. Przekonywał on zgromadzonych gości, że w dziedzinie finansów Luksemburg oferuje szeroki wachlarz produktów i usług. Jak jednak zaznaczył Książe, Luksemburg to nie tylko światowe centrum finansowe. - Nasz kraj rozwinął również działalność m.in. w przemyśle oraz sektorze ICT.


Wielki Książe Henryk podczas Polsko - Luksemburskiego Forum Gospodarczego

Prezydent Bronisław Komorowski podczas Polsko - Luksemburskiego Forum Gospodarczego


Obecny na forum Minister Gospodarki, Janusz Piechociński mówił o tym, że Polska ma silną gospodarkę a jej głównym atutem  jest kapitał ludzki. – Ludzie są siłą polskiej gospodarki, co 10 student w Europie to Polak. Premier zapowiedział również kolejne inwestycje w kapitał ludzki - Polska będzie jeszcze mocniej rozbudowywać kapitał ludzki, damy Europie świetnie wykształconą kadrę – dodał.

Podczas wydarzenia zostało podpisane Memorandum of Understanding pomiędzy PAIiIZ a Chamber of Commerce of Luxembourg oraz pomiędzy Krajową Izbą Gospodarczą a Chamber of Commerce of Luxembourg.

Luksemburg jest jednym z najważniejszych centrów finansowych świata i siedzibą wielu światowych firm z sektora IT oraz nowoczesnych technologii. Według danych NBP skumulowana wartość inwestycji firm luksemburskich w Polsce na koniec 2012 roku wyniosła 18,2 mld euro. Dało to Luksemburgowi 4 pozycję wśród zagranicznych inwestorów w Polsce. (PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.