Makroregion - prawdziwa Europa

13 maja 2015
A- A A+

W samym centrum Mediolanu, w hotelu Principe di Savoia, w ramach Światowej Wystawy EXPO 2015, swoją ofertę inwestycyjną oraz promocyjną prezentowali przedstawiciele pięciu województw Polski Wschodniej. Konferencja Promocji Polski Wschodniej moderowana przez prezesa PAIiIZ Sławomira Majmana, odbyła się 13 maja.

Pięć regionów Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie, lubelskie oraz podkarpackie wypracowało własne specjalizacje. W Lublinie powstają centra nowoczesnych usług dla biznesu, w Kielcach - szkoła wzornictwa, a w Rzeszowie działa Dolina Lotnicza. O lokomotywach swoich regionów opowiadali przedstawiciele samorządów Polski Wschodniej. Jak podkreślał wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno, Unia Europejska nie kończy się a zaczyna we wschodniej Polsce. To właśnie na terenie województwa podlaskiego ulokowana jest jedna z największych inwestycji szwedzkich - firmy Ikea. Specjalnością województwa świętokrzyskiego jest sektor metalowo-maszynowy, który stanowi jedną z kluczowych gałęzi polskiego przemysłu. Natomiast wicemarszałek województwa warmińsko - mazurskiego Jacek Protas przekonywał, że Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, wyspecjalizowała się w trzech inteligentnych specjalizacjach - ekonomii wody, wysokiej jakości żywność oraz w sektorze meblarskim. Wicemarszałek województwa podkarpackiego Wojciech Buczak zaznaczył z kolei, że to właśnie na Podkarpaciu powstał współczesny polski przemysł lotniczy. - Kształcimy od podstaw specjalistów dla sektora lotniczego - pilotów i inżynierów - zaznaczył. Klaster Dolina Lotnicza założony został w 2003. Dziś tworzy go ponad 120 firm, zatrudnia blisko 23 tys. pracowników. 90% całej produkcji polskiej znajduje się w Dolinie Lotniczej.


Prezentacja potencjału Makroregionu

- Makroregion Polski Wschodniej - to prawdziwa Europa, czyli taka, która nie zapomniała jak się rozwijać - komentował prezes PAIiIZ Sławomir Majman. - Polska Wschodnia to młodość wykształconych kadr. W makroregionie znajduje się 70 wyższych uczelni - dodał. Natomiast, jak tłumaczyła obecna na konferencji podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel, właśnie z tych powodów, Polska Wschodnia stała się obszarem strategicznej interwencji państwowej. - Chcemy na terenie makroregionu dofinansować najbardziej innowacyjne projekty, które będziemy realizować w konsorcjach przemysłowych i naukowo - przemysłowych - mówiła Wendel. Wiceminister przypomniała też, że to właśnie studenci z Polski Wschodniej wygrywają najważniejsze międzynarodowe konkursy, jak przykładowo rywalizację o tytuł najlepszego łazika marsjańskiego, który został zaprojektowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Z kolei wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk zaznaczył, że Polska Wschodnia to potencjał do rozwoju włoskich firm, które są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski.

Jak wygląda innowacyjna Polska Wschodnia? To projekty młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy swoją działalność skupiają między innymi w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Innowacje w odnawialne źródła energii, światowy bestseller drukarka Zortrax 3D czy projekt sztucznej kości, to tylko niektóre przykłady na to, że Makroregion jest innowacyjny, tłumaczył prezes Parku Tomasz Małecki. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny we współpracy z aniołami biznesu może pochwalić się także własnym funduszem venture capital na rozwój inwestycji.

Podczas konferencji o swoich doświadczeniach w prowadzeniu biznesu w Polsce opowiadali również przedstawiciele włoskiej firmy Ferrero, obecnej nad Wisłą od ponad dwóch dekad. Jak zaznaczyła Małgorzata Szleszyńska, w Polsce firma posiada swój najważniejszy zakład. - Dziś z bełskiej fabryki produkty wysyłane są do 70 krajów na świecie, a produkcję ciągle zwiększamy - zaznaczyła Małgorzata Szleszyńska z Ferrero. - Nasz zakład nie jest oparty na niskich kosztach, a na wysokiej jakości produkcji. Polacy są bardzo dobrymi pracownikami. Dzięki temu grupa Ferrero należy do największych graczy na rynku wyrobów cukierniczych. W Polsce mamy wspaniały zakład i świetną dystrybucję - dodała.


Pokaz kulinarny Karola Okrasy w ramach Tygodnia Polski Wschodniej

Alicja Węgorzewska - Diva for rent

Środową konferencję zwieńczy wieczorne wystawienie monodramu „Diva for rent”, w wykonaniu mezzosopranistki Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd. Sztukę wyreżyserował Jerzy Bończak, a scenografię stworzył światowej sławy polski plakacista Rafał Olbiński, natomiast choreografią zajął się Emil Wesołowski. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa plakatów i malarstwa autorstwa Rafała Olbińskiego, który projektuje dla New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera, dla Opery w Warszawie i we Wrocławiu. Olbiński na swoich płótnach kreuje świat pełen metafor i znaczeń, gdzie najważniejszym elementem jest zawsze ludzka postać.

Podczas Tygodnia Polski Wschodniej zwiedzający Polski Pawilon mogą przyjrzeć się innowacyjnym produktom tworzonym w Makroregionie jak VitaGenum - urządzenie do badania DNA czy Milo Solutions - urządzenie do zarządzania restauracją. Goście Pawilonu poznają trasę i atrakcje powstającego w Polsce Wschodniej najdłuższego polskiego szlaku dla rowerzystów. Na entuzjastów dwóch kółek czeka też prezentacja „szytych na miarę” indywidualnego użytkownika rowerów projektu Adrian Łucejko. Natomiast fani lotnictwa będą mogli stoczyć podniebną bitwę na innowacyjny symulatorze lotów umożliwiający rywalizację pomiędzy dwoma uczestnikami czy zobaczyć jak działa Gimbala - urządzenie służące do stabilizacji i operowania aparatami oraz kamerami dla dronów.

Tydzień Polski Wschodniej na EXPO 20115 w Mediolanie został zorganizowany przez PAIiIZ w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, Działanie I.4 Promocja i Współpraca Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej i potrwa do 17 maja. (PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.