Italy & Poland: Building Together 2014

21 lipca 2014
A- A A+

W Polsce działa już ponad 1300 firm z kapitałem włoskim, a łączna wartość inwestycji wynosi 10 miliardów euro. To sprawia, że Włochy są piątym największym inwestorem zagranicznym w Polsce, a Polska główną lokalizacją ich inwestycji wśród nowych państw członkowskich Unii Europejskiej.

16 lipca, w warszawskim hotelu Polonia Palace, polscy i włoscy przedsiębiorcy rozmawiali o możliwościach współpracy w budowie przyszłej Europy. Budowie zarówno dosłownej, bo forum „Italy & Poland: Building Together 2014” zgromadziło polskie i włoskie firmy z sektora budownictwa, jak i budowie w wymiarze dalszego rozwoju relacji gospodarczych.

Andrea Luca Lepore z Ambasady Włoch w Warszawie podkreślał, że w momencie, gdy kraje Unii Europejskiej boleśnie odczuwały skutki kryzysu, Polska gospodarka potrafiła się skutecznie obronić. Dzięki temu kraj przyciągał zagranicznych inwestorów, zwłaszcza włoskich. Włosi zwracają uwagę na to, iż Polska jest głównym beneficjentem środków unijnych na lata 2014-2020. Widzą w tym szanse rozwoju swoich firm zwłaszcza w branży budowlanej.

Obecna na spotkaniu wiceprezes Zarządu PAIiIZ Monika Piątkowska podkreśliła, że do poprawy klimatu inwestycyjnego Polski przyczyniło się również wydłużenie do 2026 roku funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, które są atrakcyjną zachętą zarówno dla zagranicznych jak i rodzimych firm. W tym roku strefy już pobiły rekord w udzielaniu nowych zezwoleń - w pierwszym półroczu wydały ich aż o 70% więcej niż rok wcześniej. - Wydłużenie czasu działalności stref, podobnie jak uelastycznienie czasu pracy to dowód na to, że polska administracja wsłuchuje się w potrzeby biznesu - dodała wiceprezes Piątkowska.


- Wydłużenie czasu działalności stref, podobnie jak uelastycznienie czasu pracy to dowód na to, że polska administracja wsłuchuje się w potrzeby biznesu - zaznaczyła wiceprezes Monika Piątkowska


Inwestorzy zagraniczni chwalą również duży rynek wewnętrzny Polski, atrakcyjną lokalizację w sercu Europy oraz stabilność gospodarczą, co w ostatnich latach jest atutem niespotykanym nawet wśród rozwiniętych gospodarek. Największym atutem Polski są jednak jej mieszkańcy - wykwalifikowani, wykształceni, pracowici ludzie.

Przyciąganie inwestycji zagranicznych to priorytet dla polskiej gospodarki, jednak ważne jest również pobudzenie naszego eksportu. Wzrost sprzedaży zagranicznej na poziomie 7% potwierdza coraz większa skuteczność polskich firm w międzynarodowej ekspansji. Polska i Włochy prowadzą również aktywną wymianę handlową. Polska zajmuje 8. miejsce we włoskim eksporcie i 11. we włoskim imporcie, a Włochy są trzecim partnerem handlowym Polski w Unii Europejskiej.

Wiceprezes PAIiIZ zaznaczyła również, że rok 2014 jest rokiem szczególnym, gdyż właśnie teraz Polska obchodzi wiele ważnych rocznic, które są doskonałą okazją do podsumowań.

Na przestrzeni lat stosunek do Polski ewoluował. Obecnie Polska postrzegana jest jako kraj stabilny ekonomiczne, zauważalny, a przede wszystkim jako znaczący partner nie tylko w Unii Europejskiej, ale także na rynku globalnym. Współpraca włosko-polska to szansa na podbijanie rynków nie tylko krajów sąsiednich, ale także tych dalekich. - Budujmy razem w sensie dosłownym, ale budujmy także razem szerszą współpracę gospodarczą - powiedziała Monika Piątkowska.

Wiceprezes PAIiIZ podsumowała również 10 lat współpracy włosko-polskiej. - Przez ten czas zrealizowaliśmy 15 projektów o łącznej wartości 760 mln euro tworząc 4 tysiące nowych miejsc pracy. To bardzo dobry wynik, ale także zobowiązanie na następne lata - dodała.

Włoscy przedsiębiorcy inwestują w Polsce zarówno w działalność usługową, jak i produkcyjną, w różnych sektorach: motoryzacyjnym, papierniczym, spożywczym czy budowlanym. Dzięki włoskim inwestycjom w sektorze AGD Polska stała się potentatem w produkcji sprzętów gospodarstwa domowego.

PAIiIZ pracuje obecnie nad sześcioma włoskimi projektami o wartości przekraczającej pół miliarda euro, które mogą stworzyć ponad 800 nowych miejsc pracy.

- Obserwujemy także rosnące zainteresowanie współpracą w drugą stronę, na kierunku Polska-Włochy - powiedziała Monika Piątkowska. Polskie firmy inwestują we Włoszech głównie w sektorze farmaceutycznym, motoryzacji, budownictwie, handlu a także transporcie i branży biotechnologicznej.

(PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.