Investing in Poland

07 listopada 2014
A- A A+

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, 27 października odbyła się konferencja prezentująca najnowszy raport Investing in Poland 2015. W sesji otwierającej udział wziął prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Jak zaznaczył prezes, w ciągu 20 lat inwestycje zagraniczne pod względem sektorowym zmieniły się. - Możemy wyrzucić spod powieki linie produkcyjne sprzed dwóch dekad. Dziś ponad 56% projektów to inwestycje w biznesy intelektualne, trzecie miejsce w portfelu Agencji zajmują inwestycje badawczo-rozwojowe, naukowe - zaznaczył prezes Majman. - Giełda jest silnym magnesem dla inwestorów zagranicznych - powiedział Jacek Ciesnowski redaktor naczelny Warsaw Business Journal.

O atrakcyjności inwestycyjnej Polski świadczą przede wszystkim reinwestycje, czyli kapitał ponownie zainwestowany w kraju. W badaniu przeprowadzonym przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska), 94% przedsiębiorców pytanych czy ponownie wybrałoby Polskę na inwestycję, odpowiedziało twierdząco.


Panel ekspercki dotyczący sektora outsourcingu w Polsce (źródło: Leszek Szymański, PAP)

W drugiej części spotkania eksperci dyskutowali na temat sektora outsourcingu w Polsce. W gronie prelegentów zasiadła dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych Iwona Chojnowska-Haponik. Polska stała się destynacją outsourcingową. - Mimo tego, że sektor usług biznesowych zawitał do Polski późno to trafiły do nas usługi zaawansowane - zaznaczyła dyrektor Chojnowska-Haponik. - W Europie Środkowo-Wschodniej istnieje około 1100 centrów outsourcingowych, z czego 470 ma swoją siedzibę w Polsce - dodała. Średnioroczny wzrost sektora oscyluje na poziomie 20%. Według prognoz Investing in Poland do końca 2015 roku szacowane zatrudnienie w sektorze ma wzrosnąć między 150 tys. a 170 tys.

Szósta edycja publikacji „Investing in Poland 2015” opracowana została przez Warsaw Business Journal. PAIiIZ jest partnerem publikacji i partnerem strategicznym konferencji. (PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.