Innowacyjna Polska 2015 - scenariusze i prognozy na przyszłość

07 listopada 2014
A- A A+

- Potrzebne są przepisy, które skłonią polskie firmy do podejmowania ryzyka innowacji, a nie kupowania gotowych rozwiązań - powiedziała wiceprezes PAIiIZ, Monika Piątkowska, podczas debaty "Innowacyjna Polska 2015 - scenariusze i prognozy".

Uczestnicy debaty zorganizowanej we wtorek w siedzibie GPW rozmawiali o barierach i wyzwaniach stojących przed polskimi innowacjami w najbliższych latach. Eksperci wskazali przede wszystkim na konieczność uelastycznienia przepisów sprzyjających innowacjom oraz na stworzenie lepszych mechanizmów współpracy branży naukowej, biznesu i administracji.

Zdaniem wiceprezes Piątkowskiej, rola państwa w kreowaniu innowacji powinna być pomocnicza. - Administracja poprzez tworzenie odpowiednich ram prawnych powinna skłaniać przedsiębiorców nie do kupowania innowacji, ale do poszukiwania ich na swój własny rachunek - oceniła wiceprezes. Jej zdaniem tylko wtedy Polska ma szanse na wyraźny awans w rankingach innowacyjności.

Wiceminister spraw zagranicznych, Katarzyna Kacperczyk, za jeden z najważniejszych problemów polskich innowacji wskazała brak koordynacji i niespójność działań. - Często w różnych obszarach mamy fragmentaryzację działań, a w rezultacie dublowanie projektów, strategii i wysiłku, który w nie wkładamy - stwierdziła.

Według niej do sukcesu w obszarze innowacji Polska potrzebuje precyzyjnego określenia kierunków, branż i sektorów, w których będą rozwijane innowacje. - Warto pragmatycznie zidentyfikować potrzeby rynkowe. Jeśli uda nam się dobrze i szczegółowo je określić to zwiększymy prawdopodobieństwo sukcesu komercjalizacji tych pomysłów - powiedziała wiceminister.

Wiceprezes NBP, Małgorzata Zaleska, ostrzegła z kolei przed skupianiem się na innowacjach w jednej branży. - Mamy przykład krajów, gdzie zbytnio rozwinął się sektor bankowy, przez co podczas kryzysu tego systemu zagrożona była stabilność finansów publicznych. W związku z tym wydaje się, że zróżnicowanie obszarów innowacji jest bardzo ważne - zaznaczyła.

Wiceprezes Zaleska poinformowała przy tym, że polski sektor bankowy pod względem innowacji należy do liderów na świecie. - Możemy poszczycić się m.in. tym, że jesteśmy wśród 16 krajów na świecie posiadających natychmiastowe płatności, 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu - zaznaczyła wiceprezes NBP.

Uczestnicy debaty zgodnie przyznali, że konieczne jest stworzenie lepszych mechanizmów współpracy nauki i biznesu. - Mamy doskonałych naukowców, doskonałe ośrodki badawcze, ale nie mamy do końca sprawnych i zaawansowanych mechanizmów, które zapewniałyby transfer technologii z ośrodków badawczych do biznesu - tłumaczyła wiceminister Kacperczyk.

O mocnych stronach Polski mówiła natomiast wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Patrycja Zielińska. - Jako kraj mamy bardzo dobre zaplecze przemysłowe i wykwalifikowaną kadrę. Jest to zauważane za granicą i doceniane w naszym kraju. Inwestorzy coraz chętniej chcą lokować kapitał w polskie innowacje - podkreślała.

Potwierdzeniem jej słów były dane przytoczone przez wiceprezes PAIiIZ, Monikę Piątkowską, dotyczące zagranicznych inwestycji w Polsce. Wynika z nich, że pod względem wartości inwestycji realizowanych przez agencję wydatki w sektorze B+R zajmuje trzecie miejsce, z kwotą 58 mln euro. Łącznie PAIiIZ prowadzi obecnie 170 projektów o wartości 4 mld euro.

Debata odbyła się przy okazji inauguracji internetowej bazy ekspertek będącej częścią kampanii "Znane ekspertki", której celem jest zwiększenie udziału kobiet w programach informacyjnych i publicystycznych oraz na strategicznych konferencjach gospodarczych.

(PAP/PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.