Innowacje dla wspólnej przyszłości

25 czerwca 2014
A- A A+

Z okazji wizyty w Polsce Jego Królewskiej Mości Króla Niderlandów Wilhelma Aleksandra oraz Jej Królewskiej Mości Królowej Maximy, na Stadionie Narodowym odbyło się Polsko-Holenderskie Forum Biznesowe. Mimo braku wspólnej granicy, oba kraje łączy naprawdę wiele. Gospodarkę Polski oraz Holandii napędzają małe i średnie przedsiębiorstwa. Natomiast innowacyjne podeście do biznesu i stworzenie dobrego gruntu do rozwoju inwestycji zagranicznych zapewnią obu krajom silną pozycję na arenie międzynarodowej.

Król Niderlandów Wilhelm Aleksander, zaznaczył, że Polska i Holandia są sojusznikami w kwestii innowacji. Wyraził również nadzieję, że odbywająca się misja biznesowa przyniesie nowe możliwości współpracy. - Rozwój gospodarczy zawdzięczamy temu, że stworzyliśmy dobre warunki do napływu kapitału zagranicznego. Inwestycje holenderskie w Polsce są na drugim miejscu po kapitale niemieckim – zaznaczył podczas otwarcia prezydent Bronisław Komorowski.

Polska postawiła na innowacje. Po 25 latach dynamicznego rozwoju, osiągając pozycję regionalnego lidera ekonomicznego oraz najatrakcyjniejszego kraju na inwestycyjnej mapie w Europie Środkowo-Wschodniej, weszła na ścieżkę rozwoju gospodarczego opartego na innowacjach. To właśnie wraz z napływem inwestycji zagranicznych następuje transfer wiedzy i technologii do Polski. Znaczący udział w kierowaniu się polskiej gospodarki ku innowacji mają firmy holenderskie. Królestwo Niderlandów jest drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce i czwartym odbiorcą polskich inwestycji. – Europie pozostaje 80% światowego tortu innowacyjnego. Postarajmy się wspólnie z Holendrami upiec ten kawałek – powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman podsumowując spotkanie.

W delegacji towarzyszącej Królowi Wilhelmowi Aleksandrowi uczestniczą nie tylko najwięksi gracze, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa. To firmy młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy reprezentują połączenie wiedzy i doświadczenia oraz kreatywne pomysły dotyczące gospodarki wodnej, transportu i logistyki oraz przemysłu rolno-spożywczego, kreatywnego i energetycznego. Te wiodące sektory holenderskiej gospodarki stwarzają obiecujące możliwości do współpracy pomiędzy oboma krajami. To właśnie sektor MŚP jest siłą napędową gospodarek Holandii i Polski.

W obu krajach dynamicznie rozwija się sektor usług, który w Holandii zatrudnia 80% pracowników. W Polsce stał się on jednym z najsilniejszych magnesów przyciągających zagranicznych inwestorów. Trzy polskie miasta – Kraków, Warszawa i Wrocław znalazły się w rankingu Tholons jako jedne z najlepszych destynacji outsourcingowych na świecie. W efekcie, nowoczesny, niezwykle innowacyjny sektor usług jest w Polsce jednym z najbardziej perspektywicznych pracodawców. - Polska i Holandia stawiają na rozwój usług. 60% projektów holenderskich, które z sukcesem zamknęliśmy w ostatniej dekadzie to inwestycje z sektora nowoczesnych usług dla biznesu – podkreślił prezes Sławomir Majman.

Prezes Majman moderował debatę dotyczącą innowacji dla wspólnej przyszłości. Prelegenci zgodnie stwierdzili, że to młodzi ludzie są prawdziwą przyszłością, a tworzone przez nich innowacyjne podejście oraz rozwiązania pokazują postęp technologicznych kraju. Uczestnicy debaty zwrócili uwagę, że należy położyć większy nacisk na zaangażowanie państwa oraz prywatnych przedsiębiorstw oraz promocję małych i średnich firm.

W gronie prelegentów zasiedli: przewodniczący Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Józef Modelski, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Przemysłu Otylia Trzaskalska-Stroińska, dyrektor generalny Zagranicznych Stosunków Gospodarczych Kimon Smits, wiceprzewodniczący VNO-NCW Hans de Boer.

Forum zakończyło się spotkaniami B2B.

(PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.