III Forum Polski Wschodniej zakończone

13 czerwca 2013
A- A A+

„Europejski kryzys, polskie szanse. Czas na nowe kierunki, nowe pomysły – czas na Polskę Wschodnią” - to temat przewodni Forum zorganizowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych w dniach 10 i 11 czerwca br. w Kielcach.

To już trzecia edycja imprezy, która w tym roku zgromadziła w Kielcach ponad 260 gości, w tym wiele znakomitych osobistości z Polski i z zagranicy: przedstawicieli przedsiębiorców, władz regionalnych, biznesmenów zainteresowanych współpracą gospodarczą z Polską Wschodnią oraz znamienitych ekspertów ekonomicznych.


Pani Bożena Czaja - Członek Zarządu PAIiIZ, Hamdan Mohamed Al Murshidi - Prezes Zarządu Arab Business Club

Tegorocznymi gośćmi specjalnymi Forum byli Janusz Steinhoff - były wicepremier i minister gospodarki oraz Mariusz Grendowicz - prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.

Uroczystego otwarcia spotkania dokonali Bożena Czaja - członek Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, gospodarz Forum, Adam Jarubas - marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojciech Lubawski - prezydent Kielc.
Celem Forum jest tworzenie pozytywnego klimatu gospodarczego Polski Wschodniej poprzez odwołanie się do specyfiki i atutów makroregionu, dlatego też podczas dwóch sesji plenarnych poruszona została tematyka związana z priorytetami i szansami rozwojowymi Polski Wschodniej w kontekście aktualnej, światowej sytuacji gospodarczej. Przedmiotem dyskusji był też nowy budżet unijny na lata 2014-2020 oraz jego podział i dostępność dla przyszłych beneficjentów.

Wśród panelistów byli także: Dariusz Bogdan – podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, prof. Wojciech Łukowski – profesor w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Robert C. Bush, JR. – założyciel i prezes Majlis Partners, butikowej firmy doradczej z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dr Jerzy Kwieciński – prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, Bożena Lublińska-Kasprzak - prezes PARP, Marek Zuber – polski ekonomista, Ryszard Jania – prezes Zarządu Pilkington Automotive Poland i country manager Grupy NSG w Polsce oraz Rafał Sukiennik - zastępca dyrektora Departamentu Programów Ponadregionalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Wśród gości z zagranicy obecni byli przedstawiciele biznesu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Królestwa Arabii Saudyjskiej, Indii, Korei Południowej, Japonii, Francji i USA.

Ponadto podczas Forum „Polska Wschodnia” została nagrodzona za aktywne wspieranie współpracy polsko-arabskiej. Na ręce Pani Bożeny Czaji – członka Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. została przekazana pamiątkowa statuetka w podziękowaniu za dotychczasową, bliską współpracę  a wręczył ją Pan Hamdan Mohamed Al Murshidi – Prezydent Arab Business Club. Przekazując nagrodę Pan Prezydent podziękował za poczyniony wkład oraz wyraził chęć aktywnego uczestnictwa w zacieśnieniu współpracy, w tym w zakresie przyciągania inwestycji arabskich do Polski i Polski Wschodniej.

Forum wzięli również udział dziennikarze zagraniczni z Chin, Egiptu i Arabii Saudyjskiej.
Konferencji towarzyszył cykl warsztatów adresowanych do przedsiębiorców i przedstawicieli samorządów.

Patroni medialni: TVP Kielce, Polsat Biznes, Radio Kielce, Echo Dnia Gazeta Codziennia.

III Forum Polski Wschodniej „Eastern Poland Business Forum” zorganizowane zostało w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, realizowanego z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAIiIZ)

Fotorelacja z Forum.

Obejrzyj relację.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.