Firmy spożywcze największym beneficjentem Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej

03 września 2014
A- A A+

Na Programie Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej w największym stopniu skorzystał sektor spożywczy. Od początku istnienia programu, firmy spożywcze z Makroregionu zawarły łącznie 452 kontrakty na kwotę ponad 162 mln zł.

Sektor spożywczy to dominująca gałąź ekonomiczna Makroregionu Polski Wschodniej, w którego skład wchodzą województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Przedsiębiorstwa związane z  branżą spożywczą zawarły aż 452 kontrakty, czyli najwięcej spośród wszystkich uczestników Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. Dodatkowo, łączna wartość wszystkich kontraktów tego sektora, zawartych od 2010 roku, była największa i wyniosła 162 328 796,34 zł.
Wyniki te są efektem czynnego udziału firm w wydarzeniach promocyjno-wystawienniczych organizowanych przez PAIiIZ. - Tak dobry wynik jest potwierdzeniem wysokiego poziomu konkurencyjności na rynku unijnym i światowym przetwórstwa rolno-spożywczego z Polski Wschodniej. Przedsiębiorcy wielokrotnie uczestniczyli w licznych misjach gospodarczych oraz najważniejszych targach branżowych i doskonale wykorzystali swoją szansę na rozwój i nowe kontrakty – mówi Monika Piątkowska, wiceprezes PAIiIZ.

Jednym z najbardziej cennych gałęzi sektora spożywczego Makroregionu jest mleczarstwo i przemysł mięsny, a największy eksporter to sektor owocowo-warzywny. Polskie produkty rolno-spożywcze są wysoko oceniane zagranicą. Źródłem konkurencyjności sektora spożywczego jest wysoka jakość oraz przewagi kosztowo-cenowe, co pozwoliła polskim producentom stworzyć rynek zbytu na Dalekim Wschodzi oraz takich krajach byłego ZSRR, jak: Tadżykistan, Azerbejdżan, Gruzja, Białoruś, Uzbekistan czy Kazachstan. - Tamtejsi odbiorcy niezwykle cenią sobie bezpośrednie kontakty, dlatego też udział w targach, możliwość spotkania i osobistego uzgodnienia szczegółów współpracy, należy uznać za kluczowy czynnik sukcesu Programu – tłumaczy Zbigniew Mojecki zastępca prezesa ds. handlowych Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem” z Kielc.

Jeszcze w tym roku PAIiIZ zaplanował działania promocyjne firm spożywczych z Polski Wschodniej poprzez udział w targach branżowych oraz misjach gospodarczych, m.in. w Paryżu, Tanzanii i Etiopii, Rumunii i Chinach.

Od stycznia 2010 roku PAIiIZ realizuje Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. W tym czasie uczestnicy programu podpisali łącznie 753 kontrakty na łączną kwotę 352 mln zł.

(PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.