753 kontrakty firm z Polski Wschodniej

18 lipca 2014
A- A A+

W ciągu czterech lat realizacji przez PAIiIZ programu promującego Polskę Wschodnią firmy z makroregionu zawarły już 753 kontrakty o łącznej wartości ponad 350 mln zł.

Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej prowadzony jest od stycznia 2010 r. Jego główny cel to zwiększenie oraz promocja atrakcyjności inwestycyjnej pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

W ramach programu firmy i samorządy z Polski Wschodniej uczestniczą w targach i misjach inwestycyjnych organizowanych przez PAIiIZ. Głównym kierunkiem promocji są rynki europejskie, ale również USA, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Chiny, Indie i Rosja.

Z ankiet przeprowadzonych wśród przedsiębiorców biorących udział w Programie wynika, że od początku jego trwania do maja 2014 r. zawarto już 753 kontrakty na łączną kwotę 352 210 995,09 zł. Efektem podpisanych umów są również inwestycje w nowy sprzęt potrzebny do ich realizacji (na kwotę 23 674 990,65 zł), w budowę nowych fabryk (na kwotę 7,5 mln zł), czy w rozwój zakładu (na kwotę 27,6 mln zł).

- Widzimy wymierne korzyści Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, które odnoszą zarówno poszczególne przedsiębiorstwa, jak i sam Makroregion. Prowadzone przez nas działania promocyjne, w szczególności promocja bezpośrednia na targach branżowych i misjach inwestycyjnych, są najlepszym sposobem na zaprezentowanie potencjału Polski Wschodniej oraz dotarcie do inwestorów. Jest wiele przykładów firm, które bezpośrednio skorzystały na aktywnym uczestnictwie w Programie. Po misji inwestycyjnej do państw skandynawskich jeden z inwestorów zdecydował się na reinwestycję w Polsce,  w  Suwalskiej Specjalnej  Strefie Ekonomicznej. Z kolei  firma z branży hotelowej zadeklarowała inwestycję ponad 12 mln zł w sprzęt potrzebny do realizacji kontraktu – mówi Monika Piątkowska, Członek Zarządu PAIiIZ S.A.

Ankietowane firmy z Polski Wschodniej zwiększyły eksport o 41%, sprzedaż o 19%, a produkcję o 16%. Do realizacji nowych kontraktów zatrudniono również 322 pracowników, w zdecydowanej większości mieszkańców Polski Wschodniej.

Najwięcej kontraktów zawarto w województwie lubelskim (274) oraz podlaskim (197, głównie z sektora spożywczego). Najwyższa wartość umów, na ponad 149 mln zł, przypada na województwo podkarpackie - głównie dzięki projektom związanym z sektorem lotniczym. Na drugim miejscu znalazło się województwo lubelskie z kontraktami o wartości ponad 96 mln zł, na kolejnych: warmińsko-mazurskie (ponad 44 mln zł), podlaskie (ponad 39 mln zł) i świętokrzyskie (ponad 22 mln zł).

(PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.