25 lat inwestycji zagranicznych

13 maja 2014
A- A A+

Rozpoczęła się jedna z największych imprez gospodarczych regionu – Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Stolica Śląska na trzy dni stała się centrum wydarzeń ekonomicznych, politycznych oraz biznesowych, w których uczestniczy także PAIiIZ. Panel podsumowujący "25 lat inwestycji zagranicznych w Polsce. Bilans i perspektywy" zainaugurował prezydent Lech Wałęsa.

Dokładnie 25 lat temu Polska wkroczyła na drogę demokratycznych przemian, które doprowadziły ją do wejścia w struktury NATO oraz Unii Europejskiej. Kraj otworzył także swe drzwi zagranicznym inwestorom.

O bilans inwestycyjnego ćwierćwiecza, a także o perspektywy na przyszłość w przyciąganiu zagranicznego kapitału uczestników panelu, pytał byłych ministrów i wiceministrów gospodarki: Jacka Piechotę, Janusza Steinhoffa oraz Piotra Woźniaka, prezes PAIiIZ Sławomir Majman, moderujący panel "25 lat inwestycji zagranicznych w Polsce. Bilans i perspektywy". Jak zauważył prezes, w ciągu minionych 25 lat wszystkie polskie rządy respektowały zasadę otwartych drzwi dla kapitału zagranicznego. Przyspieszenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych nastąpiło po przystąpieniu Polski do OECD w 1996 roku, NATO w 1999 roku oraz Unii Europejskiej w 2004 roku.


Przemówienie prezydenta Lecha Wałęsy otwierające panel "25 lat inwestycji zagranicznych w Polsce. Bilans i perspektywy"


Jakie perspektywy i wyzwania stoją przed Polską? Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku przy udziale PAIiIZ zakończono 17 projektów inwestycyjnych. - Jeżeli nie nastąpi żadne załamanie, ani nie wydarzy się nic dramatycznego - a nie sądzę - rok 2014 powinien być znacznie lepszy od ubiegłego jeżeli chodzi o wartość inwestycji. Miejsca pracy tak już wyśrubowaliśmy, że dużego przyrostu pewnie nie będzie, ale i tu spodziewamy się wzrostu – komentował w prezes. Spośród zamkniętych inwestycji w tym roku dominują inwestycje z branży motoryzacyjnej oraz sektora BSS.


Prezes PAIiIZ podsumowuje 25 lat inwestycji zagranicznych


O tym jak wpływa zagraniczny kapitał na polską gospodarkę oraz o znaczeniu specjalnych stref ekonomicznych w przyciąganiu kapitału rozmawiano w panelu moderowanym przez dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych Iwonę Chojnowską-Haponik. W ubiegłym roku rząd przyjął rozporządzenie dotyczące wydłużenia funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 roku. Zarówno dla zagranicznych jak i polskich inwestorów jest to sygnał do dalszego rozwoju swojej działalności. Dzięki temu inwestorzy mogą skorzystać z zachęt inwestycyjnych m.in. grantów rządowych oraz ulg podatkowych.

Panel "25 lat inwestycji zagranicznych w Polsce. Bilans i perspektywy" został zorganizowany przy udziale PAIiIZ w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Agencja jest oficjalnym partnerem Kongresu.

(PAIiIZ)

Sprawdź dlaczego warto inwestować w Polsce Wschodniej

  • Dlaczego tutaj?

    Atrakcyjność gospodarcza regionów Polski Wschodniej zależy od działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowania technologicznego. Wspólnymi atutami dla całego Makroregionu P...

  • Nowe tereny inwestycyjne

    Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwe...

  • Specjalizacja w sektorach

    Z uwagi na dobre położenie geograficzne na granicy Unii Europejskiej, Białorusi, Ukrainy i Rosji, a także doświadczenie i długoletnie kontakty kulturalne i biznesowe pomiędzy p...

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.